Podčiarkol tiež, že Rusko a Turecko majú s EÚ väzby v mnohých oblastiach. “Preto, keď (v EÚ) prijímajú rozhodnutia, mali by sa veľmi dobre zamyslieť, k akým výsledkom môžu tieto rozhodnutia viesť,” uviedol Yildirim.
Vzťahy medzi Tureckom a EÚ sa vyostrili po tom, ako Európsky parlament rezolúciou z 24. novembra vyzval Európsku komisiu, aby zmrazila dlhoročné prístupové rokovania s Tureckom. Podnetom pre toto rozhodnutie boli obavy európskych politikov v súvislosti so stavom dodržiavania ľudských práv v Turecku.
V Turecku sa totiž v júli odohral neúspešný pokus o štátny prevrat, po ktorom vláda vyhlásila výnimočný stav. Táto situácia trvá dodnes a umožňuje armáde a úradom aplikovať rozšírené donucovacie právomoci. Vo vyšetrovacej väzbe sa tak ocitlo približne 37.000 ľudí vrátane novinárov, intelektuálov, politikov a príslušníkov armády.
Asociačná dohoda medzi Tureckom a EÚ (EHS) bola podpísaná v roku 1963 a colná únia nadobudla platnosť v roku 1995. Prístupové rokovania sa začali v roku 2005, pričom však boli často prerušované kvôli sporom. Momentálne je otvorených 16 z 35 kapitol prístupového procesu.
V marci tohto roku lídri členských krajín EÚ súhlasili s aktivizáciou prístupových rokovaní výmenou za ochotu Turecka pomôcť zastaviť prílev migrantov do EÚ cez turecké územie.