Yeti. Vedci definitívne odhalili tajomstvo snežného človeka

Yeti. Vedci definitívne odhalili tajomstvo snežného človeka

New York 25. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

 

Nadšenci sa po desaťročia snažia dokázať existenciu snežného človeka. Okrem nekvalitných fotografií a videí ukazujú kosti, zuby, vlasy, kúsočky kože, odtlačky stôp a dokonca výkaly Yetiho. Vedci starostlivo preskúmali tieto vzorky a zistili, komu v skutočnosti patria.

Ilustračné foto

V roku 2003 boli na indonézskom ostrove Flores objavené pozostatky doteraz neznámeho pračloveka, Homo floresiensis. Podľa jedinej lebky a niekoľkých najlepšie zachovaných kostier floreských ľudí bola ich výška odhadnutá na jeden meter a objem mozgu asi na 400 centimetrov kubických, čo je trikrát menej než má dnešný človek.

Reklama

Týchto ľudí nazvali hobitmi. Redaktor časopisu Nature Henry Gee dokonca napísal, že objav príbuzných z doby pred 50-tisíc rokmi, čo je z hľadiska antropológie celkom nedávno, môže svedčiť v prospech hypotézy o existencii snežného človeka.

Yeti je predpokladaný starý druh Hominidae (čeľaď primátov), ​​ktorý obýval (a možno, obýva až doteraz) hory Centrálnej Ázie, Severnej Ameriky a Kaukazu. Má sa za to, že sa podobá gigantopitekovi, čo je najväčší primát, ktorý obýval Áziu pred deviatimi miliónmi rokov.

Reklama

O Yetim začali hovoriť na začiatku 50. rokov minulého storočia, keď sa objavili prví údajní očití svedkovia, ktorí tvrdili, že stretli tohto záhadného tvora v Himalájskych horách. Od tej doby sa tam vypravilo niekoľko desiatok skupín vedcov, avšak žiadny z nich snežného človeka nestretol, a aj ostatky predložené nadšencami vzbudili pochybnosti.

V roku 2014 sa internacionálny tím vedcov rozhodol definitívne vyriešiť túto otázku a urobil rozbor DNA tridsiatich rôznych vzoriek vlasov, ktoré vraj patrili Yetimu. Z každej vzorky vyčlenili rovnaký krátky úsek genómu a porovnali ho s príslušnými časťami DNA rôznych cicavcov. A pre každý sa samozrejme našiel vlastný druh.

Boli medzi nimi psy, antilopy, medvede. Dva chumáče srsti nájdené v Himalájach sa geneticky zhodli s DNA z kosti fosílneho polárneho medveďa zo Špicbergov, ktorý žil približne pred 40-tisíc rokmi. Avšak skúmané vzorky patrili podľa všetkých príznakov tvorovi, ktorý zomrel najviac pred 50 rokmi.

Túto záhadu vysvetlili vedci nasledovne: prastaré biele medvede a ich hnedí príbuzní sa mohli krížiť medzi sebou a niektorí ich potomkovia, ktorí dnes obývajú Himaláje, majú v sebe čiastočku genómu svojho polárneho predka.

Získané údaje a vzorky DNA umiestnili biológovia do Genbank, prístupnej genetickej databázy. Genetici z Oxfordskej univerzity (Veľká Británia) a Dánskeho prírodovedeckého múzea podnikli na ich základe nový prieskum, avšak žiadne zhody s genómom polárneho medveďa neobjavili. S DNA dnešného himalájskeho medveďa ich bolo tiež veľmi málo.

Reklama

Vedci urobili predpoklad, že DNA srsti mohla byť poškodená, ako sa často stáva so starými vzorkami. Nie je vylúčené, že patria štvornohým živočíchom, a nie ľudoopom.

Na jeseň 2017 preskúmal tím amerických, francúzskych a nórskych biológov znovu niekoľko desiatok vzoriek kože, srsti, kostí a výkalov, ktoré údajne patrili snežnému človeku. Tentoraz sa konala fylogenetická analýza mitochondriálnej DNA, ktorá sa dedí po matke.

Vedci preskúmali deväť vzoriek kože, kostí a srsti Yetiho z Messnerovho horského múzea (Taliansko) a zo zbierky filmovej spoločnosti Icon Productions (USA). Pre porovnanie dostali z pakistanskej zoo 15 vzoriek kostí, tkanív a výkalov himalájskych medveďov.

Pri porovnaní DNA vedci zistili, že s výnimkou jednej kosti, ktorá patrila psovi, všetky ostatné pochádzajú z medveďov obývajúcich Himalájske hory.

Tak bola definitívne dešifrovaná záhada snežného človeka. Získané údaje pomohli biológom vo vyriešení ešte jednej úlohy: upresnenie rodokmeňa hnedých medveďov (Ursus arctos). Ukázalo sa, že sa tibetská odroda (Ursus arctos pruinosus) oddelila od svojich príbuzných pred asi 340-tisíc rokmi, kdežto eurázijska a americká pred 140-tisíc rokmi.

Reklama

 

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:53
Čínu čaká najväčšia reforma armády za posledné desaťročie. Na príkaz Si Ťin-pchinga krajina rozpustí Sily strategickej podpory a vytvorí novú jednotku – Sily informačnej podpory. Hlavnou úlohou tejto štruktúry je viesť kybernetickú vojnu.

Predchádzajúci veliteľ Síl strategickej podpory Ju Qiansheng sa v polovici minulého roka prestal objavovať na verejnosti. V roku 2023 čínske orgány uskutočnili rozsiahlu čistku najvyšších veliteľov po odhalení rozsiahlej korupcie v ozbrojených silách.

11:30

Zomrel muž, ktorý sa zapálil v parku oproti súdnej sieni v New Yorku počas prebiehajúceho súdneho procesu s bývalým prezidentom USA Donaldom Trumpom. 

11:28

Gruzínska mládež dominovala týždňu pouličných protestov proti plánom schváliť zákon o “zahraničnom vplyve” a čoraz hlasnejšie dáva najavo príklon k Európskej únii a západným hodnotám. Už piatu noc po sebe stovky mladých protestujúcich pochodovali v hlavnom meste Tbilisi, aby bolo ich hlas počuť.

11:08

V Španielsku, druhej najnavštevovanejšej krajine sveta, sa šíri “antituristické” hnutie. To núti úrady, aby sa pokúsili zosúladiť záujmy miestnych obyvateľov s lukratívnym odvetvím ekonomiky.

11:07

Sergej Barbarez sa stal novým trénerom futbalovej reprezentácie Bosny a Hercegoviny. Vo funkcii nahradil Sava Miloševiča, ktorý viedol tím iba sedem mesiacov a nedokázal s ním postúpiť z play off na finálový turnaj ME 2024 v Nemecku. Bosna bola aj jeden zo súperov Slovenska v kvalifikácii.

09:57

Nemecká vojnová loď ukončila misiu na ochranu obchodnej lodnej prepravy pred militantnými húsíami v Jemene a v sobotu skoro ráno opustila Červené more.

09:56

Americký Senát hlasoval, po polnočnom konečnom termíne, opätovne za kľúčový zákon o sledovaní. Zákon pritom takmer prestal platiť. Predchádzali tomu názorové rozdiely o tom, či by Federálny vyšetrovací úrad USA (FBI) mal mať zakázané využívať tento program o údajoch o Američanoch.

09:02

Izrael v súvislosti s vyhrotenou situáciou na Blízkom východe žiada USA o viac tankovej munície a vojenských vozidiel, píše agentúra Bloomberg.

Podľa zdrojov agentúry bola žiadosť predložená nedávno a Bidenova administratíva ju ešte nezačala posudzovať.

Denník The Wall Street Journal predtým s odvolaním sa na amerických predstaviteľov napísal, že Biely dom zvažuje možnosť transferu zbraní do Izraela za viac ako 1 miliardu dolárov. Išlo by o najdrahšiu dodávku od začiatku operácie v pásme Gazy.

08:52
USA uvalili sankcie na Minsk Wheeled Tractor Plant a tri čínske podniky za údajný transfer výrobkov potrebných pre raketový program do Pakistanu, uvádza ministerstvo zahraničných vecí.
08:50

Americká armáda umiestnená na leteckej základni neďaleko čadského hlavného mesta N’Djamena nemohla predložiť dokumenty, ktoré by odôvodňovali jej prítomnosť, píše agentúra Reuters.

Hlavný veliteľ čadských vzdušných síl v tejto súvislosti požiadal o prerušenie pobytu Američanov.

08:41

Pre vojnu v palestínskom Pásme Gazy sa tradičná púť židov na tuniský ostrov Džerba uskutoční v oklieštenom formáte. Púť do synagógy Ghriba – najstaršej v Afrike – zvyčajne zahŕňa niekoľkodňové podujatia za prítomnosti tisícov pútnikov.

08:40

Najmenej 32 ľudí zahynulo v posledných týždňoch v Keni v dôsledku silných lejakov a záplav. Oznámili to viaceré humanitárne organizácie, ktoré tam pôsobia.

08:30

Spojené štáty súhlasili so stiahnutím svojich viac ako 1000 vojakov z Nigeru a ukončením svojej prítomnosti v tejto západoafrickej krajine, kde mali vybudovanú veľkú základňu bezpilotných lietadiel.

07:48

Dvaja ľudia zahynuli pri ukrajinskom útoku dronom v ruskej Belgorodskej oblasti, uviedol nadránom tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali