Nová správa US Geological Survey, podľa britského The Express, aktualizujúca podobný prieskum publikovaný v roku 2005, zaraďuje kalifornský Yellowstone na 21. miesto zo 161 hodnotených sopiek.
Pri posudzovaní 24 faktorov ohrozenia a expozície jednotlivých sopiek, vedecký tím Johna Ewerta pred 13 rokmi zaznamenal 120 erupcií a 52 epizód významných vulkanických nepokojov na 44 amerických sopkách od roku 1980.
Z toho 39 bolo považovaných za vysokú hrozbu, 49 za miernu hrozbu, 34 za nízku hrozbu a 21 za veľmi nízke ohrozenie. Ale 18 sopiek bolo považovaných za veľmi vysokú hrozbu.
Podľa RT z nich 11 sa nachádza v severozápadnom Pacifiku, kde prítomnosť snehu a ľadu zvyšuje hrozbu práve v kombinácii s blízkosťou husto osídlených oblastí, a 5 je na Aljaške.
Na prvom mieste z hľadiska ohrozenia je havajská sopka Kilauea, na ktorú pripadlo až 263 ohrození. Na samotný Yellowstone pripadlo celkovo 115 hrozieb, z toho 27 sa týka mierneho ohrozenia leteckej dopravy.
Yellowstone síce naposledy vybuchol pred 664-tisíc rokmi, ale vedci ho stále monitorujú. Posledné tri erupcie sa odohrali každých 600-tisíc až 700-tisíc rokov, pričom najnovšie udalosti pred 664-tisíc rokmi viedli niektorých vedcov k predpovedi, že sa blíži ďalšia.
V marci prebehla erupcia jeho gejzíru Steamboat prvýkrát od roku 2014, ale US Geological Survey uviedol, že hydrotermálne zmeny v gejzíroch Yellowstonu nie sú spojené so žiadnou sopečnou činnosťou v tejto oblasti.
Sopky v Yellowstone však údajne majú obrovský magmatický materiál hlboko v zemi, aj keď nedávny výskum naznačuje, že príčinou extrémneho tepla v hlbinách je skôr tektonická činnosť.
Ale ak by došlo k výbuchu sopky v Yellowstone, podľa vedcov by výsledkom bola celosvetová katastrofa.
Podľa štúdie publikovanej pred štyrmi rokmi vo vedeckom časopise Geochemistry, Geophysics, Geosystems by tomu mali predchádzať nezameniteľné varovné signály. Vyvrhlo by sa zhruba 240 kubických míľ materiálu. Pyroclastické toky by vypustili sopečný popol vo vzduchu a rozptýlili by ho po celom území USA. Asi meter popola by pokryl zem v štátoch Wyoming, Idaho, Colorado, Montana a Utah, čím by zahynuli milióny spolu s množstvom rastlín a zvierat.
Najnovšia správa US Geological Survey aspoň trochu ubezpečuje, že “rebríček ohrozenia nie je náznakom toho, ktoré sopky budú postupne za sebou vybuchovať, ide skôr o indikátor možnej závažnosti dopadov, ktoré by mohli vyplynúť z budúcich výbuchov každej danej sopky”.