Ženeva 14. mája (TASR) – Koncentrácia oxidu uhličitého (CO2) v atmosfére prekročila na niekoľkých meracích staniciach globálnej monitorovacej siete GAW (Global Atmosphere Watch) symbolický prah 400 ppm (z anglického parts per million, častíc na jeden milión). Oznámila to na svojej stránke Svetová meteorologická organizácia (WMO), ktorá sieť prevádzkuje.
Podľa WMO to je ďalší signál toho, že hladina tohto skleníkového plynu, ktorý sa uvoľňuje do atmosféry spaľovaním fosílnych palív a inými ľudskými činnosťami, stále stúpa a CO2 je hlavnou hybnou silou klimatickej zmeny. WMO upozorňuje, že oxid uhličitý zostáva v atmosfére tisíce rokov, kumuluje teplo a spôsobuje ohrievanie Zeme, čo má vplyv na všetky aspekty života.
Priemerná mesačná hodnota vyššia ako 400 ppm bola prvýkrát prekročená vlani na staniciach v Arktíde, začiatkom roka aj na stanici Ny-Alesund v Nórsku. Neskôr, koncom apríla, prišlo hlásenie zo stanice Izaňa na Kanárskych ostrovoch, takže denné priemerné hodnoty presahujúce 400 ppm sa posunuli bližšie k rovníku.
Dňa 9. mája zaznamenala stanica na havajskej sopke Mauna Loa dennú priemernú koncentráciu CO2 v atmosfére na úrovni 400,03 ppm, informoval americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA). Mauna Loa je najstaršou atmosférickou meracou stanicou na svete (funguje od roku 1958), preto je považovaná orientačný bod v sieti GAW.
Niekoľko ďalších staníc v sieti GAW tiež hlásilo koncentráciu CO2 presahujúcu 400 ppm, k čomu dochádza na severnej pologuli na začiatku jari pred obnovením rastu vegetácie.
Sieť GAW koordinuje merania CO2 a ďalších plynov pohlcujúcich teplo, ako sú metán a oxid dusný. Má sa tým zabezpečiť, že merania po celom svete sú štandardizované a môžu sa vzájomne porovnávať. Sieť pokrýva viac ako 50 krajín, vrátane staníc vysoko v Alpách, Andách a Himalájach, ako aj v Arktíde, Antarktíde a južnom Tichomorí.
Oxid uhličitý je jedným z najdôležitejších skleníkových plynov uvoľňovaným antropogénnou činnosťou. Je zodpovedný za 85-percentné zvýšenie radiačného pôsobenia v ostatnom desaťročí. V rokoch 1990-2011 došlo vďaka skleníkovým plynom k 30-percentnému zvýšeniu radiačného pôsobenia.
Radiačné pôsobenie je zmena v sieťovom toku energie na vrchole atmosféry medzi troposférou a stratosférou. V prípade pozitívneho radiačného pôsobenia atmosféra akumuluje teplo a globálne teploty rastú. Vypočítava sa v pomere k predindustriálnej úrovni kľúčových skleníkových plynov.
Ďalšie informácie a grafy: http://www.wmo.int/pages/mediacentre/news/documents/400ppm.final.pdf