Podľa jeho slov sa v čase pandémie prasacej chrípky od januára 2009 až do augusta 2010 nakazilo približne 1,6 milióna ľudí. Pritom iba 18 449 prípadov skončilo smrťou. Ghebreyesus zdôraznil, že počet obetí koronavírusu už toto číslo desaťnásobne presiahol.
“Vieme, že Covid–19 sa rýchlo šíri a vieme, že je smrteľný – desaťkrát nebezpečnejší ako pandémia chrípky z roku 2009.” Cituje Ghebreyesuse The Independent.
Generálny riaditeľ WHO pripomenul, že zastaviť veľmi rýchle šírenie koronavírusovej infekcie je možné vďaka ranému zisteniu prípadov ochorenia, testovaniu, izolácii a monitorovaniu kontaktov.
Pandemia covidu-19
Úrady ČĽR 31. decembra 2019 informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) o prípadoch neznámej pneumónie vo Wu–chane v centrálnej časti krajiny (provincia Chu–pej). Odborníci zistili pôvodcu choroby – nový typ koronavírusu. WHO uznala epidémiu za mimoriadnu situáciu medzinárodného významu a dala chorobe oficiálne označenie Covid–19.
Dňa 11. marca generálny riaditeľ WHO informoval o vyhlásení pandémie Covidu–19.
K dnešnému dňu sa infekcia Covidu–19 rozšírila takmer po celom svete. Podľa posledných údajov WHO bolo infikovaných viac ako 1,9 milióna ľudí, zomrelo vyše 119 tisíc. Naopak sa zatiaľ vyliečilo viac než 452 tisíc osôb.
Najťažšia situácia je v USA, v Španielsku a v Taliansku. V Číne, z ktorej sa epidémia začala šíriť,pred niekoľkými dňami, informovali o jej skončení a otvorili Wu–chan, kde sa na konci decembra minulého roka objavili prvé prípady ochorenia.