“Pandémia zostáva mimoriadnou situáciou pre všeobecnú medicínu,” povedal o výsledkoch rokovaní výboru WHO o mimoriadnej situácii, ktorá prebiehala v režime telekonferencie 30. apríla.
Podľa slov riaditeľa záver o tom, že pandémia naďalej zostáva mimoriadnou situáciou pre svet, bol urobený výborom zloženým z 18 expertov a 13 konzultantov, jednohlasne.
“My si ceníme dôvery, ktorá je vyjadrená výborom WHO v tom, čo sa týka pokračovania jej vedúceho a koordinujúceho postavenie vo veci globálnej reakcie na chorobu covid-19 v spolupráci s jednotlivými krajinami a partnermi,” povedal Tedros Ghebreyesus.
Medzi odporúčaniami, ktoré prezentoval výbor, sa nachádza prosba o pomoc štátom so slabým zdravotníckym systémom, vytvorenie mechanizmu pre akumuláciu skúseností boja s koronavírusom, pokračovanie práce na zabezpečení spravodlivého prístupu lekárskeho personálu k ochranným prostriedkom, koordinácia úsilia svetovej expertnej spoločnosti vo sfére epidemiológie, vakcinácia a liečenie covid-19.
Ďalšie zasadnutie výboru WHO by malo prebehnúť za 90 dní, “alebo skôr, ak to bude nevyhnutné”. Výbor pre mimoriadne situácie vykonal predchádzajúce zasadnutia v Ženeve 30. januára. Vtedy bola vyhlásená celosvetová medzinárodná mimoriadna situácia. Pri prvom takomto stretnutí sa komisia zdržala tohto kroku.
“Pribúda superchudobných a superbohatých”
Ekonómka Markéta Šichtařová na svojom blogu napísala, že súčasné opatrenia proti koronavírusu prehlbujú rozdiely v spoločnosti, keďže vlády búdou podporovať veľké spoločnosti, zatiaľ čo malé nechajú zbankrotovať.
“V posledných tridsiatich rokoch (európski politici – red.) Neustále budovali lepšie zajtrajšky, zachraňovali tých a oných, poskytovali sociálne granty a programy – a dopadlo to ako vždy. Namiesto toho, aby stredná trieda rástla, podľa dát Eurostatu sa zmenšuje. Pribúda chudobných i extra bohatých, ale stred mizne. Rozdiely v spoločnosti sa prehlbujú, “myslí si Šichtařová. (viac v článku)