“V posledných tridsiatich rokoch (európski politici – red.) neustále budovali lepšie zajtrajšky, zachraňovali tých a oných, poskytovali sociálne granty a programy – a dopadlo to ako vždy. Namiesto toho, aby stredná trieda rástla, podľa dát Eurostatu sa zmenšuje. Pribúda chudobných i extra bohatých, ale stred mizne. Rozdiely v spoločnosti sa prehlbujú,”myslí si Šichtařová.
Tento trend nie je, podľa jej slov, zatiaľ na českom území príliš vidieť. Upozorňuje, že inak je tomu v Západnej Európe. “V ČR to zatiaľ ešte nepozorujeme toľko, ale inde v Európe to je už markantné. Problémy západnej Európy demaskoval koronavírus. Zahraničné agentúry informujú, ako sa vytvárajú dlhé fronty v Paríži pri miestach s potravinovou pomocou. Ľudí, ktorí ju potrebujú, pribúda. Na predmestiach Paríža rastie sociálne napätie. Ľudia majú hlad aj strach, a to vlastne zatiaľ ešte ani neprišlo hromadné prepúšťanie. Sud strelného prachu sociálneho zmieru už zase tlie. Francúzsko pritom nie je ani chudobný, ani zaostalý štát. A už vôbec to nie je štát s tvrdým kapitalizmom. Naopak je to krajina, kde sú socialisti veľmi vplyvní. Lenže – práve tým to je,” uviedla ekonómka.
Podľa názoru Šichtařovej to boli práve zásahy štátu, čo vytvorilo skupinu superbohatých a veľké množstvo chudobných ľudí. Koronavírus pritom tento trend údajne ešte urýchlil, pretože malí podnikatelia nemôžu pracovať, zatiaľ čo veľkí “idú ďalej”. “Pekne to je vidieť napríklad v maloobchode. Veľké e-shopy predávajú bez prestávky a trhajú v tržbách rekordy. Malé kamenné obchody čakajú. Nožnice sa opäť viac roztvorili. Vzniká tu bohatá “digitálna” vrstva. Najbohatší človek sveta už nie je ten, kto niečo vymyslel alebo vyrobil, ale človek, ktorý toho najviac repredal a preposlal,” napísala Šichtařová.
“Je to neuveriteľný paradox: Socialisti chceli a chcú väčšiu rovnosť medzi ľuďmi. Ale výsledkom ich zákazov, príkazov a regulácií je pravý opak: že chudobní stále viac chudobnejú a bohatí čoraz viac bohatnú. Ak by toto ochudobňovania a bohatnutí kopírovalo tiež individuálne schopnosti a zásluhy, fajn, žiadny problém. Ale toto roztváranie nožníc nekopíruje individuálne schopnosti a zásluhy ľudí a firiem; kopíruje len to, kto má schopnejšieho lobistu a ochotnejšieho úradníka prihrať štátne prerozdeľovanie,” dodáva ekonómka, ktorá obratom upozorňuje na skutočnosť, že niektoré medzinárodné organizácie už varovali pred príchodom veľkého svetového hladomoru.
Európsky socializmus predstavuje v súčasnej situácii väčší problém, než samotný vírus, hovorí ekonómka. “Európsky socializmus adorující dávky a prerozdeľovanie je väčší problém ako vírus sám. Armády úradníkov nevyrobia ľuďom jedlo. Lenže, ako hovoril Viktor Černomyrdin, “učitelia a lekári chcú jesť prakticky každý deň!” Dávky “potrebným” hlad neukončia, pretože zdecimujú tých, ktorí jedlo tvoria,” uzavrela Markéta Šichtařová.