Napríklad, bývalý šéf Pentagónu Leon Panetta poskytol rozhovor pri príležitosti vydania svojej knihy v ktorej upozornil na vodcovské schopnosti prezidenta USA.
“Panetta kritizoval svojho bývalého šéfa, Obamu, za to, že “sa strácal”, ignorujúc návrhy Hillary Clintonovej, aj samého ministra zahraničných vecí, začať vyzbrojovať sýrsku opozíciu, v dôsledku čoho na Strednom východe vzniklo politické vákuum, ktoré zaplnil “Islamský štát “- píše Milibenková.
“Obama nemá rád diskusie, sťažnosti a stratené príležitosti. Uzavretá povaha mu bráni pritiahnuť si spojencov na svoju stranu a presvedčiť oponentov. Pri riešení politických otázok, Obama k nim často pristupuje ako profesor práva, ktorý si predovšetkým zakladá na logike a nie na vodcovskej charizme” cituje publicistka z knihy Leona Panetta.
Milibenková berie na vedomie, že na začiatku roka, Robert Gates, minister obrany Spojených štátov v období rokov 2006 – 2011, tiež vydal memoáre, v ktorých podstatná časť je venovaná kritike Obamu. Hillary Clintonová vo svojej knihe vysmiala výraz “nevyrábajte hlúposti”, pomocou ktorého úradníci vysvetľovali doktrínu prezidenta Spojených štátov.
Podľa Dany Milibenkovej, jeden z mála verných Obamovich vyšších úradníkov viceprezident Joe Biden, nazval v memoároch používanú politickú rétoriku bývalých politikov “neprijateľnou”. Urobil tak počas prejavu na Harvardskej univerzite.
“Ťažko však povedať, či má cenu, mať za svojho patróna Bidena. Panettovú kritiku totiž zatienili ďalšie Bidenové slová o vládach Turecka a Spojených arabských emirátov, za ktoré sa neskôr musel ospravedlniť,” poznamenáva sarkasticky autorka článku v denníku The Washington Post.
jf