Autor konšpirácie, newyorský novinár Casey Michel pripúšťa, že americkí neonacisti radi kopírujú nacistické pozdravy a hlásia sa k nacistickej doktríne „Blut und Boden“ (Krv a pôda), avšak paradoxne to nie je nacistické Nemecko, ktoré by ich inšpirovalo, ale Rusko.
Americkým neonacistom údajne mimoriadne imponuje politika Moskvy a vraj by ju radi implantovali aj v USA. Ich protagonisti ako David Duke či Richard Spencer považujú Moskvu za „kľúč k prežitiu“ bielej rasy a Kremeľ za „najsilnejší pilier bielej moci vo svete“. Matthew Heimbach, ktorý sa netají túžbou rozdelenia USA na základe etnických hraníc, zase otvorene označil ruského prezidenta Vladimíra Putina za „lídra slobodného sveta“.
V ich úvahách vraj nehrá žiadnu rolu fakt, že Rusko je multikonfesionálnym a multietnickým štátom, ani to, že v Moskve stojí najväčšia mešita v Európe, či fakt, že Rusko absorbuje najväčší počet imigrantov na svete hneď po USA. Americkí neonacisti neprikladajú týmto faktom väčší význam a po skúsenostiach zo Charlottesville sa pre nich Rusko profiluje ako ich posledná nádej na nastolenie poriadku vo Washingtone.
Autor konšpirácie vo svojom článku vo Washington Post skromne priznáva, že doposiaľ neexistujú žiadne priame dôkazy o tom, ako Moskva zorganizovala nepokoje v Charlottesville vo Virgínii. Dokonca ani v prípade útočníka Alexa Fieldsa Jr. nie sú k dispozícii žiadne indície, že by dotyčný zdieľal nejaké proputinovské alebo prokremeľské názory. Podstatné však je, že terorista Alex Fields Jr. je z rovnakej kasty ako spomínaní Spencer, Heimbach a Duke. Nakoniec, ani interferencia Moskvy do amerických prezidentských volieb nebola podľa amerického novinára o tom, aby v Bielom dome sedel človek priateľský naklonený Rusku. Cieľom Moskvy bolo podľa neho vyvolať rozkol v americkej spoločnosti a poštvať proti sebe rôzne skupiny americkej verejnosti s cieľom rozvrátiť americký liberálny systém. Po udalostiach v Charlottesville a po tom, ako Donald Trump sklamal liberálov tým, že nepripísal všetku zodpovednosť za tragédiu výlučne bielym nacionalistom, sa tak USA ocitli o niečo bližšie k stavu vnútorného rozkladu a rozvratu, po ktorom tak túžia v Kremli.
V tejto situácii vraj nikoho neprekvapuje, že Rusko už celé roky kultivuje secesionistické tendencie v Texase, Kalifornii a Portoriku. Tieto tendencie sú silne previazané s nostalgiou za niekdajšou Konfederáciou, ktorá aj skrz svoje pamätníky dodnes jatrí rozkol v americkej spoločnosti. V kombinácii s terorom, ktorý rozpútali bieli nacionalisti, sa tak situácia vyvíja v intenciách agentov Moskvy, ktorí by radi zničili Trumpovu Ameriku, uzatvára Casey Michel vo svojom článku vo Washington Post.