V stredu 6. decembra oficiálne prehlásil americký prezident Donald Trump Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Krok, pred ktorým mnohí vystríhali, pretože tým sa môže rozhorieť konflikt medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi. Iba niekoľko hodín po Trumpovom rozhodnutí a prejave prišlo k reakcii v Amsterdame: muž s palestínskou vlajkou rozbil viacero okien židovskej reštaurácie, pričom kričal „boh je veľký” (Alahu akbar) – zaznamenala agentúra Reuters.
V piatok popoludní sa konal vo Viedni – ako aj v mnohých európskych mestách – protest proti rozhodnutiu Trumpa. Polícia hovorila o pokojne prebiehajúcom podujatí. Avšak pozorovatelia hlásili na sociálnych sieťach výskyt mnohých antisemitských prejavov a symbolov. Údajne sa hromadne vyskytovali výroky „smrť židom”.
Aj v centre Atén sa v piatok protestovalo. Asi tisíc Palestnčanov, žijúcich v Grécku, prejavilo svoj odpor voči Trumpovmu rozhodnutiu o Jeruzaleme. Pred gréckym parlamentom zapálili izraelskú vlajku. „Zastavte sionistov” a „Jeruzalem patrí nám”, skandovali – hlásili rozhlasoví reportéri. To isté sa odohrávalo v Berlíne. Pri manifestácii pred americkým veľvyslanectvom, na ktorej sa zúčastnilo do 1 200 demonštrantov, spálili podľa policajných údajov izraelské vlajky a Dávidove hviezdy. Nemecký spolkový minister spravodlivosti Heiko Mass k tomu povedal: „Každá forma antisemitizmu je útokom na nás všetkých. Antisemitizmus nesmie mať už nikdy žiadne miesto.”
V sobotu sa uskutočnil útok na židovský objekt: chceli podpáliť synagógu v Göteborgu. Židovská obec oznámila na svojej internetovej stránke, že skupina maskovaných ľudí hádzala horiace predmety na dvor synagógy. Rozsah škôd ešte nie je známy, nikto nebol zranený.
Svetový židovský kongres (WJC) vyzval po udalosti švédske úrady, aby chránili bezpečnosť svojich občanov. Teror voči židovskej obci v Göteborgu je podnetom k extrémnej starostlivosti a ostražitosti, hovorí sa v oznámení WJC z New Yorku. „Nie je dlhšie prípustné, aby boli židia na uliciach Európy napádaní”, uviedol Moshe Kantor, prezident Európskeho židovského kongresu. Nemecký magazín Stern k tomu dodáva: „Nikto, a tým najmenej európski šéfovia vlád, nemôže tvrdiť, že sa nič nestane. Antisemitské útoky, vedúce až k smrti, patria už dlho k našej európskej realite. Očakávame reakcie vedúcich európskych politikov, ktoré dlhodobo chýbajú.”