Vznikla v parlamente nová ústavná väčšina? Čo to znamená a aké to môže mať dôsledky?

❚❚

Bratislava 16. mája 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Národná rada SR vo štvrtok hlasovala o Správe o činnosti verejného ochrancu práv za rok 2019. Výsledok bol veľmi zaujímavý. Čo signalizuje vznik novej konzervatívnej väčšiny naprieč celým politickým spektrom?

Na snímke verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, ktorá vystúpila v sále parlamentu, aby informovala o činnosti verejného ochrancu práv za rok 2019

Poslanci správu ombudsmanky Márie Patakyovej odmietli, keď proti prijatiu správy bolo 50 poslancov, za bolo 34 poslancov a hlasovania sa zdržalo 46 poslancov. Tento výsledok hlasovania je zaujímavý nielen preto, že konečne v praxi prezrádza niečo o tom, kto to vlastne po jarných voľbách do parlamentu prišiel. Potvrdzuje totiž aj skutočnosť, ktorá sa zatiaľ dala iba predpokladať: že v parlamente vlastne vznikla nová parlamentná, možno dokonca ústavná väčšina, pokiaľ ide o hlasovanie o hodnotových otázkach.

.

Ako vlastne hlasovali? O hlasovaní jednotlivých poslancov sme písali tu. Zhrnúť sa to dá jednoducho: OĽaNO bolo názorovo roztrieštené, ale skôr proti, Smer-SD sa väčšinou zdržal, Sme rodina a ĽSNS boli jednoznačne proti a SaS a Za ľudí zase jednoznačne za. Prehľadné grafické vyjadrenie nájdete tu.

Čo to znamená? Ako tento výsledok interpretovať? Samozrejme, vznik neformálnej konzervatívnej väčšiny naprieč politickým spektrom je predovšetkým významnou nádejou pre konzervatívnu časť voličstva, ktorí týmto dostali signál, že pokiaľ ide o hodnotové otázky, nemusia sa obávať zmeny legislatívy smerom k slniečkovým úletom ako adopcia detí homosexuálmi, či liberalizácia potratov, pretože v tomto parlamente tieto veci neprejdú.

.

Zaujímavý bol výsledok hlasovania Smeru-SD. Peter Pellegrini ako jediný z poslaneckého klubu nehlasoval, siedmi poslanci chýbali, „kresťanské“ krídlo bolo proti správe ombudsmanky a všetci ostatní sa zdržali. Niektorí tento výsledok interpretujú ako dôkaz, že predseda strany Robert Fico stále má v strane rozhodujúce slovo, a že prípadní „slniečkari“ v Smere stále nemajú odvahu sa odkloniť od jeho „konzervatívnejšej“ línie.

Ako vidia výsledok hlasovania priaznivci vládnej koalície? Mnohí najmä nad hlasovaním OĽaNO krútia hlavami. Všímajú si so smútkom, že hlasovania sa zdržala napríklad Anna Remiášová. Pre voličov liberálnych extrémistov, ktorí sa nedostali do parlamentu, je výsledok nielen sklamaním, ale mnohí sú aj prekvapení: po vyhratých voľbách sa totiž tak akosi automaticky tešili, že spolu s proamerickými, protinárodnými a protismeráckymi postojmi zaplaví parlament aj extrémny liberalizmus v oblasti ľudskoprávnej agendy. Teraz však definitívne vidia, že to tak nie je.

Stačí sem za všetky komentáre v diskusii prilepiť iba jeden: „Ak si niekto čo len trochu myslel, že sa na Slovensko vrátilo právo, tak pápá naivky, čakajte ďalšie štyri roky alebo do smrti. Pani Patakyová, ombudsmanka, je veľmi vzácna dáma a má podporu prezidentky. Na normálnu vladu a parlament si počkáme, až Slovensko a voliči dozrejú. Zatiaľ pokračuje len boj populistov, jedna korupcia nahradí iné zverstvo.“

Liberálne médiá takúto prehru, samozrejme, len ťažko nesú – niektoré ich komentáre vyvolávajú svojím hysterickým tónom až úsmev. Ale pravda je taká, že túto situáciu netreba preceňovať. Treba si pripomenúť, že podľa koaličnej dohody poslanci nie sú v hodnotových otázkach viazaní dohodou, a teda môžu hlasovať podľa vlastného svedomia a názoru. Zrejme aj toto bol ten prípad a keď pôjde o iné zásadné otázky, ekonomické, justičné, vnútropolitické, zahraničnopolitické, tak vtedy bude hlasovacia disciplína vyzerať úplne inak.

Kresťanskí politici zo Smeru (Podmanický, Kéry) a poslanci KDŽP (Taraba) z kandidátky ĽSNS sa rozhodli kuť železo za horúca a už dohodli na založení takzvanej platformy hodnotovej politiky, združujúcej poslancov s konzervatívnym cítením bez ohľadu na stranícku príslušnosť. Poslanci by mohli podľa nich spoločne prichádzať s návrhmi zákonov v hodnotových témach. A hneď majú pripravenú prvú tému, zákaz nedeľného predaja v obchodoch, ktorú by chceli riešiť už na najbližšej parlamentnej schôdzi.

.

K účasti na takejto forme spolupráce pozvali aj ďalších poslancov Národnej rady, z klubu Sme rodina a OĽaNO. Klub OĽaNO sa však hneď dal oficiálne počuť, že „k paktu SMER-ĽSNS“ sa určite nepridajú a podobne zareagovalo aj hnutie Sme rodina.

Prezentáciu správy ombudsmanky si do parlamentu prišla vypočuť aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sa netají tým, že je hodnotovo s Patakyovou na jednej lodi. Napriek vážnej kritike z viacerých strán sa snažila správu ombudsmanky obhajovať.

Naopak, servítky si pred ústa nedávali poslanci ĽSNS, ktorí správu i ombudsmanku rozobrali na súčiastky. „Správa tzv. verejnej ochrankyne práv Patakyovej predložená na rokovanie NR SR bola plná liberálneho blúznenia. Ombudsmanku Patakyovú trápilo napríklad porušovania práv väzňov, ktorým vo väzniciach strihajú vlasy. Ale osudy tisícov pracujúcich Slovákov, ktorých súčasné „proti-koronavírusové“ opatrenia vlády úplne likvidujú, sú pre ňu až na druhom mieste. Patakyovú trápia najviac registrované partnerstvá a manželstvá osôb rovnakého pohlavia, adopcie detí pre takéto páry a ešte väčšia propagácia potratov. Takúto správu ombudsmanky sme nemohli v žiadnom prípade podporiť a s potešením vítame výsledok parlamentného hlasovania, ktorým bola táto správa zmietnutá zo stola,“ píše sa na stránke ĽSNS naseslovensko.net.

Ivan Lehotský

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali