Iránske vládne orgány a spoločnosti sú vyzývané, aby používali euro ako hlavnú menu vo svojich správach, štatistikách, publikáciach a finančných údajoch.
„Dolár v Iráne dnes nemá miesto v našich transakciách, pričom obchodníci preferujú pre svoje transakcie alternatívne meny. Už nie je treba ďalej používať faktúry založené na doláre,” uviedol Mehdi Kasraeipour, riaditeľ devízových pravidiel a záležitostí politík centrálnej banky.
Teherán odpovedal na rozhodnutie USA a ich spojencov o predĺžení antiiránskych sankcií v marci, čo islamská republika označuje za „ekonomickú tajnú dohodu pod vedením USA”.
„Toto je politicky motivované rozhodnutie. Transakcie v amerických dolároch prechádzajú americkými bankami, ktoré predstavujú pre Irán určité riziká. V transakciách v eurách neexistujú žiadne riziká,” povedal Alexander Razuvaev, riaditeľ analytického oddelenia spoločnosti Alpari.
Irán zostáva najväčším výrobcom a vývozcom uhľovodíkových surovín na svete, pričom jeho hlavnými príjemcami sú európske štáty a Čína. Podľa údajov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) Teherán získava ročne z predaja ropy približne 70 miliard dolárov. Americký dolár je často označovaný ako mena obchodu medzi krajinou vývozcu a kupujúcim, pričom referenčná ropa je hodnotená v dolároch i na burzách v Londýne a New Yorku, čo robí dolár najviac populárnou rezervnou menou na svete.
Odborníci sa domnievajú, že USA by mali biť na poplach, pretože Irán sa v rámci svojich ropných obchodov presunul k euru; mnohí vývozcovia a dovozcovia ropy sú tiež nespokojní zo závislosťou na americkej mene. Svet sa prikláňa k tzv. de-dolarizácii svetového trhu s energiou. Krajiny, ako je Rusko, Čína, Venezuela a teraz Irán, sú už na ceste.
Alexey Kalachev, analytik spoločnosti Finama, uviedol, že neexistujú žiadne obmedzenia v dvojstranných obchodných transakciách v národných menách, čo by sa stalo cestou pre Rusko, Irán a Venezuelu, aby obchádzali riziká blokovania dolárových transakcií.
„Národná mena musí byť ľahko konvertibilná a musí byť na zozname rezervných mien, aby sa stala alternatívou k doláru v energetických transakciách na celom svete. Čína, ktorá zahájila zmluvu o futures na ropu založenú na juanoch, je najbližšie k cieľu,” povedal Kalachev.