Vývoz zbraní z Iránu sa stáva pre Západ veľkým problémom

❚❚

Teherán 29. januára 2023 (HSP/oilprice/Foto:screenshot)

 

V čase, keď sa ruská vojna proti Ukrajine blíži k svojmu druhému roku, viaceré spravodajské agentúry informovali, že Moskva sleduje ako riešenie svojho nedostatku rakiet najmä dva iránske raketové systémy: Fateh-110 a Zolfaghar, informuje The Jamestown Foundation

iránska raketa Fateh-110
Na snímke iránska raketa Fateh-110

Hlavnými dôvodmi na získanie týchto rakiet sú dostupnosť, cena a schopnosť prežitia. Irán, ktorý potenciálne na oplátku získava rozhodujúce vojenské technológie (napr. Su-35), je viac než veľkorysý pri dodávkach zbraňových systémov, ktoré Rusko potrebuje na Ukrajine. Jednotkové náklady na iránske rakety sú v porovnaní s ruskými raketami Kalibr oveľa nižšie. Tá sa okrem toho stala zraniteľnou voči moderným systémom protivzdušnej obrany, ako je napríklad Národný pokročilý raketový systém zem-vzduch alebo NASAMS, a v niektorých prípadoch dokonca prenosné systémy protivzdušnej obrany (MANPADS), čo prinútilo Kremeľ hľadať alternatívy.

.

Pokiaľ ide o iránsky strategický balistický raketový program, mnohí obranní analytici a politici na Západe už roky uviazli vo vojenskom omyle. Argumentujúc, že raketový program Teheránu je skôr prostriedkom jadrového odstrašenia, títo odborníci prehliadajú historickú skutočnosť, že iránske rakety boli aktívne používané v boji. Iránsko-iracká vojna v 80. rokoch 20. storočia znamenala prvé údery Teheránu (napr. proti Bagdadu a mestu Kirkúk, ktoré je bohaté na ropu) mimo iránskeho územia. Ďalší významný príklad prišiel v roku 2017, keď Teherán zaútočil raketami stredného doletu na pozície Islamského štátu v regióne Deir ez-Zor na východe Sýrie.

Iránske islamské revolučné gardy (IRGC) tiež previedli iránske balistické raketové systémy spojeneckým zástupným skupinám na Blízkom východe, ako sú Hútiovia v Jemene a Hizballáh v Libanone. Okrem vyzbrojovania svojich zastupiteľských skupín Irán od 80. rokov 20. storočia poskytuje svoje raketové technológie aj darebáckym štátom vrátane Severnej Kórey. Táto história ukazuje, že balistické rakety Teheránu nie sú určené výlučne na vyvolanie strachu v arabských krajinách Perzského zálivu a Izraeli. Skôr sa majú oportunisticky používať v konfliktných regiónoch na celom svete. Spomedzi týchto regiónov by sa iránske balistické rakety mohli v nadchádzajúcich týždňoch skutočne použiť na ukrajinskom bojisku, keďže Moskva hľadá ďalšie rakety, ako napríklad iránsku raketu Fateh-110, aby čelila zvýšeným kapacitám protivzdušnej obrany Ukrajiny.

.

Iránske rakety tejto kategórie majú oveľa kratší dolet, od 300 do 700 kilometrov (km), ako niektoré z bezpilotných prostriedkov, ktoré Teherán už poslal do Moskvy (napr. bezpilotný prostriedok Shahed-136). Vzhľadom na rýchlosť a veľký bojový náklad týchto rakiet však stále predstavujú veľkú výzvu pre ukrajinské systémy protivzdušnej obrany. Deriváty Fateh-110 na tuhé palivo majú tiež oveľa kratší čas štartu, čo znamená častejšie útoky v kratšom časovom horizonte, čím sa ukrajinské stíhačky dostávajú pod veľký tlak. Tieto rakety sú mobilné na cestách, čo poskytuje väčšiu flexibilitu a možnosť vyhnúť sa protibatériovej paľbe. Z hľadiska konštrukcie je pozoruhodné, že rakety Fateh-110 a ich deriváty sledujú naklonenú, kvázi balistickú trajektóriu, čo predstavuje výzvu pre systémy protivzdušnej obrany. Preto veľkosť bojovej hlavice, ťažkosti so zachytením pre protivzdušnú obranu protivníka a trajektória, po ktorej tieto rakety letia, predstavujú úplne iné hrozby ako hrozby, ktoré predstavujú ruské strely s plochou dráhou letu a iránska vrhačská munícia.

Informácie z otvorených zdrojov naznačujú, že v súčasnosti balíky vojenskej pomoci, ktoré Teherán poslal do Moskvy, neobsahujú rakety, ale existujú návrhy dohôd o takýchto transferoch. Tieto rozhovory sa však s najväčšou pravdepodobnosťou uskutočnia až na jeseň 2023, keďže Irán v súčasnosti stále podlieha obmedzeniam, ktoré naň ukladá rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN č. 2231, ktorou sa schvaľuje spoločný komplexný akčný plán. Tento dokument obsahuje kľúčovú klauzulu, ktorá obmedzuje vývoz iránskych rakiet a bezpilotných lietadiel s doletom väčším ako 300 km. Toto obmedzenie sa však zruší v októbri 2023, keď platnosť doložky vyprší. Potom by Irán, oslobodený od obmedzenia uloženého OSN, mohol prípadne poslať do Ruska niektoré zo svojich najsofistikovanejších raketových systémov, ako sú deriváty Fateh-110 a Zolfaghar s doletom 700 km. Irán už Západu posiela výhražné odkazy a neštítil by sa zdieľať svoje raketové systémy s Ruskom, najmä za takýchto uvoľnených okolností.

Hoci sofistikované systémy, ako napríklad NASAMS, výrazne zvýšili mieru zachytenia nepriateľskej lootovanej munície a rakiet, ukrajinský vzdušný priestor je príliš veľký na to, aby sa dal brániť len systémami protivzdušnej obrany NASAMS a Patriot. Prípadný príchod iránskych rakiet ako taký by mohol podkopať morálku Kyjeva aj jeho schopnosť bojovať. Celkovo bude predstavovať bezprostredné riziko pre populačné centrá a kritickú energetickú infraštruktúru.

V očakávaní rýchleho a rozhodujúceho víťazstva dlhotrvajúca bitka na Ukrajine zaskočila Rusko. Uprostred konfliktu vo vysokom tempe sa ruský raketový arzenál rýchlo vyčerpáva. V tomto ohľade iránske raketové a bezpilotné riešenia poskytujú Kremľu dokonalé alternatívy. V uplynulých mesiacoch sa neslávne známa lavírujúca munícia Shahed-136 a rakety sovietskej výroby ukázali ako účinnejšie a cenovo dostupnejšie v porovnaní s modernými prostriedkami, ako je Kalibr. Napriek tomu budú balistické rakety vzhľadom na svoju trajektóriu letu a veľké bojové hlavice predstavovať oveľa ničivejšiu hrozbu. Doteraz boli ukrajinské systémy protivzdušnej obrany v značnej miere účinné proti riadeným strelám, bojovým bezpilotným lietadlám a lavírujúcej munícii. Pri úderoch v októbri 2022 sa miera zachytenia proti ruským riadeným strelám pohybovala na úrovni približne 64 %.

Obrana proti balistickým raketám je však iná hra, ktorú je oveľa ťažšie rozlúsknuť. V kombinácii s obmedzenými vojenskými zdrojmi krajiny by bol ničivý potenciál iránskych balistických rakiet pre Ukrajinu značne nevýhodný. Zabezpečenie úspešnej obrany proti týmto raketám bude zložité. V súčasnosti je najúčinnejším systémom, ktorý môže Ukrajine v tomto smere pomôcť, systém Patriot – a hoci bol ich transfer potvrdený, ešte neboli dodané. Patrioty, ktoré sú známe svojím úspešným pôsobením v rôznych konfliktných zónach, boli pomerne úspešné pri ochrane kritickej národnej infraštruktúry. Nie sú však zázračným riešením pre protivzdušnú obranu Ukrajiny. Na začiatok treba povedať, že počet batérií Patriot v inventári USA je obmedzený, keďže mnohé Patrioty sú už predsunuté v oblastiach s vysokým stupňom ohrozenia, ako je napríklad Indopacifik. Okrem toho. Veľkosť vzdušného priestoru Ukrajiny predstavuje osobitný problém. Krajina má jeden z najväčších vzdušných priestorov v Európe, čo mimoriadne sťažuje komplexnú protivzdušnú obranu. Okrem toho je kritická národná infraštruktúra Ukrajiny rozptýlená po celej krajine, čo vytvára ďalšie ťažkosti.

.

V prípade predĺženej vojny a možnej obnovenej ofenzívy Ruska v nadchádzajúcich mesiacoch by Západ nemal uvažovať o bezpečnosti Ukrajiny výlučne obrannou optikou. Najmä v súvislosti s hroziacou hrozbou iránskych balistických rakiet by NATO malo Kyjevu poskytnúť protiofenzívne kapacity, ktoré sa môžu vyrovnať iránskym balistickým raketám. Tie by sa získali presunom útočných systémov, ako je napríklad ATACMS. Riešenia existujú, ale čas beží a tieto rozhodnutia sa musia prijať skôr ako neskôr.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali