“Vytvára sa tu dojem, akoby kritika EÚ či NATO bola prejavom extrémizmu. To je absurdné,” tvrdí poslanec Blaha

“Vytvára sa tu dojem, akoby kritika EÚ či NATO bola prejavom extrémizmu. To je absurdné,” tvrdí poslanec Blaha

Bratislava 2. mája 2019 (HSP/Foto:Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)

 

Podľa poslanca Smeru-SD Ľuboša Blahu otázka o tom, aké pozitívna prinieslo našej krajine členstvo v Európskej únii, je sugestívna. “Akoby únia musela priniesť iba pozitíva…” Uviedol Blaha pri príležitosti 15. výročia vstupu Slovenska do EÚ.

Na snímke Ľuboš Blaha

Vládny politik uviedol, že Európska únia ako taká je “neoliberálny projekt,” ktorým západné krajiny “otvorili trhy a geopoliticky nás upratali”.

Reklama

“Nevidím dôvod na nejaké bujaré oslavy. V poslednom čase sa tu vytvára dojem, akoby kritika EÚ či NATO musela byť prejavom extrémizmu. To je absurdné,” tvrdí Ľuboš Blaha, ktorý si tiež myslí, že nemožno o únii “tlačiť ľuďom kaleráby” Mnohí sú podľa neho znechutení a otrávení vývojom v Európe. “Nesmieme to ignorovať. Musíme ľuďom hovoriť pravdu.”

“Európska únia je v prvom rade neoliberálny projekt – otvára trhy pre veľké západné firmy a geopoliticky nás robí závislými od západných mocností. Nie je to žiaden samaritánsky, ale tvrdo mocenský projekt.”

Reklama

Podľa Blahu “všetko má svoje plusy aj mínusy”. “Otvorenie trhov pomáha niektorým slovenským firmám v zahraničí, no zároveň umožňuje nadnárodným korporáciám kolonizovať naše trhy a vyvážať zo Slovenska zisky do západných centier.”

Dodal, že únia bráni štátom, aby chránili vlastný priemysel, liberalizuje trhy a znižuje štátne zásahy do ekonomiky. Menšie a menej rozvinuté štáty to podľa názoru Blahu dostáva do podradného a závislého postavenia.

Pripúšťa, že ľudia môžu ľahšie nájsť zamestnanie v zahraničí, čo je výhoda z pohľadu šikovných jednotlivcov, ale odliv mozgov podľa neho oslabuje rozvoj Slovenska ako celku.

“Politicky Slovensko stráca suverenitu, kultúrne dochádza k surovému presadzovaniu liberalizmu a individualistických ideológií,” uviedol poslanec Smeru-SD.

“Áno, výhodou je, že Európska únia cez kohézne fondy financuje rôzne infraštrukturálne projekty, tie však v konečnom dôsledku pomáhajú práve západným firmám, aby sa im tu ľahšie podnikalo.”

Reklama

Kohézne fondy sa podľa Blahu navyše stávajú predmetom vydierania – Západ chce cez ne tlačiť na Strednú Európu, aby sa vzdávala svojej suverenity. “Európska integrácia je kontroverzný proces, ktorý má svoje výhody aj nevýhody. Pre Slovensko určite musí byť inšpiráciou to, čomu sa hovorí európsky sociálny model, a teda taký silný sociálny systém a pomoc pracujúcim ľuďom, ako je to v Rakúsku či Švédsku, ale nerobme z Európskej únie kult.”

“Únia je projektom veľkých firiem, bánk, západných mocností a technokratov. Zabúda na bežných pracujúcich ľudí a preto rastú nerovnosti, chudoba a euroskepsa.”

Ľavica sa podľa Blahu  musí ďaleko viac začať zaoberať kritikou únie, inak stratí dôveru pracujúcich ľudí. “EÚ je v ťažkej kríze. Existuje dramatický rozdiel medzi názormi v ekonomike, kde severské štáty podporujú politiku škrtania, kým južanské štáty zdôrazňujú sociálny rozmer Európskej únie.”

Ešte dramatickejší je podľa jeho slov na sociálnej sieti rozdiel v kultúrnej oblasti medzi východom a západom, čo sa ukázalo najvypuklejšie v otázke migrácie. Európu rozdeľuje aj otázka vzťahu s Ruskom či Čínou. Rastie tlak z USA, ktorý likviduje európsku jednotu. To len posilňuje krízu.

Západ sa snaží kultúrne kolonizovať strednú Európu a nasilu tu pretlačiť liberálnu a multikulturálnu agendu. Robí to v čase, kedy sama západná spoločnosť čelí obrovským problémom – šíria sa sociálne protesty a rastie podpora pre ľavicový aj pravicový antiglobalizmus. “Únia nemusí prežiť. Ak sa nepostaví za ľudí a ďalej bude slúžiť bankám, euroskepsa bude rásť.”

Reklama

Ľuboš Blaha zdôraznil, že stredoeurópsky región veľmi jasne poukázal na to, že Európa sa musí vrátiť k debate o tom, či je lepšia nadnárodná alebo medzivládna paradigma. A to je dobre. Dodal, že v posledných rokoch sa totiž vytvorila ilúzia, že každý, kto nie je nadnárodný federalista, je nejakým extrémistom či nacionalistom.

“Pritom medzivládna paradigma, a teda posilnenie národných štátov na úkor nadnárodných orgánov, je úplne legitímny postoj, ktorý mal vždy svoju podporu tak medzi klasickými socialistami aj medzi konzervatívcami typu De Gaulla. Neoliberáli dnes vytvárajú dojem, že každý, kto nechce všemocný Brusel, musí byť radikál či extrémista. To je šialené.”

Zopakoval, že Stredná Európa je hlasom zdravého rozumu. Ukázalo sa to v otázke migrácie, ale ukazuje sa to aj v obhajobe národnej suverenity proti liberálnemu fanatizmu. Slovensko musí byť v tomto smere aktívne.

“Európa si musí chrániť svoj sociálny model a nepodľahnúť amerikanizácii. A zároveň musíme chrániť národnú suverenitu a rešpektovať kultúrne rozdiely medzi nami. Ak raz niečo úniu zabije, bude to liberalizmus, ktorý nedokáže rešpektovať iný názor. Stredná Európa je dnes v prvej línii odboja proti totalitárnym tendenciám globalistov a liberálov. Preto je pre budúcnosť Európy kľúčovým regiónom.”

 

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:21

Najvyšší súd Talibanu v utorok oznámil, že súd v severovýchodnej afganskej provincii Kápísá dal verejne zbičovať dvoch mužov obvinených z lúpeže.

18:20

Súd poprednému predstaviteľovi Alternatívy pre Nemecko (AfD) Björnovi Höckeovi v prípade uznania za vinného z použitia nacistického sloganu pravdepodobne udelí finančnú pokutu. Oznámila to v utorok hovorkyňa krajského súd v nemeckom meste Halle Adina Kesslerová-Jenschová na záver druhého dňa pojednávania v tejto kauze.

18:19

Španielsky sudca v utorok oznámil, že obnovil vyšetrovanie podozrenia zo sledovania mobilného telefónu španielskeho premiéra Pedra Sáncheza špionážnym sotfvérom Pegasus. Súvisí to so žiadosťou o spoluprácu pri podobnom vyšetrovaní vo Francúzsku.

18:18

Vzájomné uznanie územnej celistvosti a zvrchovanosti Azerbajdžanu a Arménska je pre Česko principiálne. ČR má eminentný záujem na tom, aby bol región južného Kaukazu stabilný. V utorok to povedal český minister zahraničných vecí Jan Lipavský, ktorý v Prahe prijal svojho azerbajdžanského partnera Džejhuna Bajramova.

18:17

Vojenská spolupráca a regionálna bezpečnosť boli medzi témami rozhovorov poľského ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysza a britského kolegu Granta Shappsa vo Varšave. Obaja ministri sa stretli v utorok na základni 1. varšavskej obrnenej brigády.

 

18:16

Pro-palestínski demonštranti v utorok v Turíne narušili konferenciu o spolupráci v oblasti vedy a vesmíru medzi Talianskom a ďalšími krajinami.

18:01

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev sa domnieva, že mierová dohoda s Arménskom je čoraz viac na dosah. Vyjadril sa tak v utorok, keď expertné tímy z oboch krajín mali začať na spoločných hraniciach s demarkačnými prácami.

17:26

Moskovský súd odmietol v utorok odvolanie väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha proti predĺženiu vyšetrovacej väzby. Gershkovich je ako prvý západný novinár od čias studenej vojny obvinený zo špionáže.

17:19

Nastavenie dôchodkového systému, vrátane druhého piliera, by malo byť upravené ústavným zákonom. Navrhuje ho opozičná Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá sa obáva, že súčasná vláda Roberta Fica (Smer-SD) chce siahnuť na dôchodkové úspory ľudí. Liberáli plánujú osloviť kolegov z opozície, aby mohol byť ich návrh zaradený už do programu aktuálnej schôdze Národnej rady (NR) SR.

17:14

Spojené kráľovstvo do konca tohto desaťročie zvýši výdavky na obranu na úroveň 2,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), oznámil v utorok britský premiér Rishi Sunak. Takisto potvrdil zvýšenie vojenskej pomoci pre Ukrajinu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali