Merkelovej priznanie
Merkelová v rozhovore 26. februára pre televíziu N-TV priznala, že v krajine existujú “no-go zóny”, čo sú “oblasti, do ktorých sa nikto neodváži ísť”. A pokračovala: “Takéto oblasti existujú, je potrebné to nazvať pravým menom a niečo s tým robiť.” Podľa jej vyjadrenia preferuje postoj “nulovej tolerancie” voči takýmto miestam, ale nekonkretizovala, ktoré to sú.
Murray podotýka, že “hoci sa Merkelová zmienila o tomto probléme len pár slovami, už to, že o tom vôbec niečo povedala, je veľmi významné”. Pretože politickí predstavitelia aj mimo Nemecka doteraz zúrivo popierali, že existujú nejaké oblasti v ich krajinách, kde “neexistuje právny štát”.
V januári 2015 starostka Paríža Anne Hidalgová sa vyhrážala televízii Fox News, že na ňu podá žalobu, lebo vo svojom spravodajstve oznámila, že v Paríži existují tzv. no-go zóny, čím tak poškodzuje “obraz a česť” tohto mesta. Tie však boli podľa Murraya viac poškodené po neskorších incidentoch, ktoré sa v meste udiali. Preto konštatuje, že “priznanie pravdy zo strany Merkelovej si zaslúži aspoň trochu uznania”.
Článok v novinách The New York Times
Na titulnej strane denníka The New York Times sa 6. marca objavil článok “Ručné granáty a kriminálne gangy ohrozujú švédskych obyvateľov” doplnený niekoľkými fotografiami, ktorý by podľa Murrayho “v týchto novinách nikto nečakal”. Denník pripustil, že to nebola ojedinelá udalosť, ale prejav nárastu násilia spôsobeného prílivom zahraničných gangov a zahraničných zbraní (prevažne z balkánskych vojen 90. rokov) do tejto škandinávskej krajiny, a že je sa čoho obávať.
O podobných prípadoch vo Švédsku a ako na to reaguje polícia, sa napísalo veľa v iných médiách. “Ale noviny ako The New York Times sa však o tieto problémy príliš nezajímali – o problémy, ktoré sú tak vážne, že švédsky premiér Stefan Löfven dokonca hrozil, že do niektorých švédskych predmestí pošle armádu,” podotýka Murray.
“Namiesto toho noviny ako The New York Times v uplynulých rokoch uprednostňovali rovnaké popieranie skutočnosti ako Angela Merkelová. O problémoch, ktoré v Európe vytvára masová migrácia z rozvojového sveta, príliš nehovorili. Mali tendenciu chváliť “odvahu” otvoriť hranice “utečencom”, ale súčasne zakrývali a ignorovali hrozné dôsledky importu miliónov ľudí, ktorých identita je neznáma.”
Keď aj prezident Donald Trump hovoril, čo sa vo Švédsku vlastne deje, médiá rozhodne popierali takúto “neopodstatnenú kritiku” a samotný denník The New York Times označil Trumpove komentáre za “zmätené”.
Murray preto v závere komentára upozorňuje: “Situácia je už tak zlá a problémy sú už tak viditeľné, že ich dokonca už ani denník The New York Times a Mutti Merkel nemôžu ignorovať. Ak tomu tak je, musíme si určite položiť ďalšiu otázku: Predstavte si, čo by už mohlo byť vyriešené, keby k popieraniu reality nikdy nedošlo?”