Vyše 40 tisíc Židov požiadalo Putina, aby im povolil presťahovať sa na Krym. Izrael prisľúbil finančnú injekciu na rozvoj polostrova

Vyše 40 tisíc Židov požiadalo Putina, aby im povolil presťahovať sa na Krym. Izrael prisľúbil finančnú injekciu na rozvoj polostrova

Simferopoľ, Jeruzalem 14. júla 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Vo svete niektorí ľudia považujú Krym za ruské územie, iní za ukrajinské. V Izraeli v tejto súvislosti existuje alternatívny názor. Nie, Židia nepovažujú Krym za svoje teritórium a nechcú ho obsadiť – chcú sa tam iba presťahovať. S podobnou žiadosťou sa na ruského prezidenta Vladimíra Putina obrátilo vyše 40 tisíc občanov Izraelu.

Ilustračné foto

Všetko sú to bývalí občania ZSSR, ktorí žili na polostrove do r. 1991 a po rozpade ZSSR emigrovali do Izraela, a ich potomkovia. Nechceli žiť v ukrajinskom Kryme, ale radi by žili v ruskom Kryme. Že to nemá historickú tradíciu? Kdeže. Na Kryme žilo dosť veľa Židov.

Reklama

Z histórie vieme, že počas ostatných pár tisícročí Krym už niekoľkokrát predchádzal takpovediac z jedných rúk do druhých. Skutočne tam žili aj Židia. Voľakedy Krym bol súčasťou Chazarského kaganátu. Na troskách tohto štátu sa neskôr vytvorilo menšie židovské kniežatstvo, kde žili Karaimovia, národ, ktorý spovedal židovskú vieru.

V r. 1919 Židovský úrad Ľudového komisariátu pre národnosti podal Leninovi návrh na vytvorenie židovskej autonómie na Kryme. Vladimír Iľjič túto iniciatívu nepodporil. Nebol vo všeobecnosti proti židovskej autonómii, ale vysvetlil, že Krym na takéto účely nie je vhodné miesto. V tých rokoch na Kryme žilo asi 50 tisíc Židov.

Reklama

Do roku 1936 sa na Krym presťahovalo asi 300 tisíc ľudí židovskej národnosti. Začali vznikať konflikty: Krymskí Tatári negatívne prijali taký prílev cudzincov, ktorí navyše uctievali iného boha… Zrejúci konflikt „elegantne“ vo svojom štýle vyriešil Stalin. Jednoducho vysťahoval Židov z Krymu. Poslal ich na Ďaleký východ – nech si tam budujú svoju autonómiu. Dokonca vytvoril pre Židov podobný územný celok s hlavným mestom Birobidžan.

Väčšina vyhnancov sa však na Ďaleký východ tak ani nedostala. Povestní chytráci – Židia urobili všetko možné, aby necestovali na Sibír. Mnohí z nich sa usadili blízko Krymu – v Odese, Rostove na Done a iných južných regiónoch Ruska.

Otázku vytvorenia židovskej autonómie na Kryme sa istí sovietski politici snažili nastoliť ešte niekoľko ráz, ale zakaždým Stalin vystúpil kategoricky proti. Tvrdil, že Židia by si mali vybudovať autonómiu vo svojej historickej vlasti, ktorou, podľa neho, bol Ďaleký východ. Nezabúdajme však, že práve Stalinovi Židia môžu ďakovať za vytvorenie svojho štátu Izrael. Práve Stalin najhorlivejšie zo všetkých svetových politikov podporil túto ideu. Mimochodom, práve Sovietsky zväz za Stalina ako prvý štát na svete oficiálne uznal Izrael.

Napriek tomu, že Izrael je už desaťročia najtesnejším spojencom USA, pozícia Jeruzalema ohľadom Krymu je dosť odlišná od postoja Washingtonu. Vlastne židovský štát si zvolil chytrácky „neutrálny“ postoj: nech si Rusko a Ukrajina vyriešia, komu patrí Krym, a Izrael sa do toho miešať nebude… Izrael ani v OSN nereaguje na výzvy Ukrajiny a iných štátov, ktoré žiadajú potrestať a sankcionovať Rusko za Krym. Izrael sankcie a tresty voči Rusku odmieta.

Celkom pozitívne v Jeruzaleme reagovali aj na želanie 40 tisíc Židov presťahovať sa na Krym. Vôbec tam nikomu nevadí, že chcú odísť do iného štátu. Dokonca izraelská vláda prisľúbila, že ochotne investuje do rozvoja infraštruktúry na Kryme a bude pomáhať aj izraelským podnikom, ktoré sa rozhodnú investovať na Kryme.

Reklama

Niektorí analytici sa dokonca domnievajú, že práve nový „pochod Mojžiša,“ ktorý zasa privedie židovský ľud do zasľúbenej zeme (tento raz na Krym), môže radikálne zmeniť postoj svetovej verejnosti ohľadom otázky, komu patrí Krym – Rusku alebo Ukrajine.

Verejným tajomstvom je, že vo Washingtone veľmi pozorne počúvajú názory Jeruzalemu. Presťahovanie 40 tisíc Židov na ruský Krym môže zmeniť aj postoj Bieleho domu v tejto otázke. A potom sa môže začať reťazová reakcia: čo povedia vo Washingtone – to  zopakujú v Európe. A tak nečakane mnohé krajiny sveta môžu uznať Krym za ruské územie. Politika je veľmi komplikovaná a prekvapivá vec, hlavne, keď v tom “majú prsty” Židia…

Eugen Rusnák

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:24

Vojenská základňa v strednom Iraku, kde sídlia oddiely irackej armády a proiránske polovojenské jednotky, sa stala terčom bombardovania.

07:23

Severná Kórea uskutočnila test “superveľkej hlavice” určenej pre strategickú riadenú strelu, uviedli v sobotu tamojšie štátne médiá a dodali, že odpálila aj nový typ protilietadlovej strely. 

07:22

 Vysokí predstavitelia OSN varovali Bezpečnostnú radu pred rizikami vzniku nového frontu v Sudáne v okolí mesta al-Fašír v provincii Severný Darfúr na severozápade krajiny, ktorého obyvateľstvo je už teraz na pokraji hladomoru.

07:21

Spojené arabské emiráty začali rozsiahlu humanitárnu operáciu v zbombardovanom meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, pričom plánujú obnoviť prevádzku tamojšej Násirovej nemocnice.

07:18

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas cesty po východoukrajinskom regióne Donbas nachádzajúcom sa na frontovej línii navštívil veliteľské stanovište v bojmi zmietanom meste Časiv Jar. Zelenskyj to uviedol na platforme Telegram s tým, že na mieste bol oboznámený so situáciou v teréne.

Zelenskyj
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:16

Ukrajina má v rámci sebaobrany právo útočiť na legitímne vojenské ciele aj mimo svojho územia, vyhlásil po zasadnutí Rady NATO-Ukrajina v Bruseli generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Generálnemu tajomníkovi NATO Stoltenbergovi predlžili mandát o jeden rok
Na snímke generálny tajomník Jens Stoltenberg
07:14

V Ekvádore zastrelili ďalšieho starostu. Ide už o druhý takýto prípad zavraždeného starostu v priebehu niekoľkých dní a piaty od začiatku roka. Túto latinskoamerickú krajinu pritom v nedeľu čaká celoštátne referendum o sprísnení opatrení proti organizovanému zločinu.

06:51

Na celom svete sa používa okolo 7000 jazykov. Čínština má viac ako 3000 rokov. Prvý text s čínskymi znakmi sa objavil v roku 1250 pred Kristom. Podľa najnovších údajov je dnes čínština najrozšírenejším jazykom, ktorý je prvým jazykom pre asi 1,24 miliárd ľudí v 37 krajinách.

06:50

 Muž, ktorý sa polial horľavinou a zapálil pred súdom v New Yorku, kde prebieha pojednávanie s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom, je v nemocnici v kritickom stave.

06:49

Americký občan Russell Bentley, ktorý v rokoch 2014 – 2017 bojoval na strane proruských separatistov na Ukrajine, bol zabitý v Moskvou okupovanom východoukrajinskom meste Doneck. 

06:47

Vdova po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom v Bavorsku prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií. Manželia Navaľní dostali toto ocenenie “za odvahu prejavenú v hnutí odporu a za odvážny a nenásilný boj proti brutálnej diktatúre v Rusku”.

Julija Navaľná prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií
Na snímke Julija Navaľná, vdova po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom, prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií v nemeckom Gmund am Tegernsee
06:43

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken zopakoval, že administratíva prezidenta Joea Bidena “nemôže podporiť” veľkú vojenskú operáciu izraelskej armády v meste Rafah v palestínskom Pásme Gazy.

 

Včera 20:16

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase pred MS 2024 nad Švédskom 2:1 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 65. minúte Ahti Oksanen. Suomi odplatili súperovi štvrtkovú prehru 0:4. Švédi budú na šampionáte súpermi Slovákov v základnej B-skupine.

Včera 19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali