“NR SR, vláda SR aj generálny prokurátor a minister zahraničných vecí majú jednotný postoj k odsúdeniu prejavov intolerancie, xenofóbie, rasizmu a k prejavom hanobenia rasy a národa, ktoré nastávajú v pléne NR SR. Vyvinieme kroky, aby k tomu v pléne nedochádzalo. Rozhodol som sa podať podnet na disciplinárne konanie za prejavy hanobenia národa a rasy,” vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente Danko.
Poukázal na Matovičovo porovnanie poslancov a Židov v koncentračných táboroch pri kritike zmien rokovacieho poriadku. Matovič v pléne povedal: “Je to to isté, ako kebyže si v koncentračnom tábore povedia, že zahrajú si futbalový zápas Židia a dozorcovia. A zrazu tí dozorcovia povedia, že ale my sme dozorcovia, tak náš šéf koncentráku ten bude rozhodcom… Je to presne taká istá zvrátenosť. My ako opoziční poslanci alebo ako opozícia ťaháme v tomto mieste za kratší povraz. Tak ako Židia v koncentráku.”
Danko zároveň vyzval Matoviča, aby sa ospravedlnil všetkým Židom a obetiam holokaustu. “Porovnávať sa so Židmi považujem za cynické. Takéto perverzné výroky nesmú zaznieť,” vyhlásil. Odmieta popieranie holokaustu. Podnet podáva Danko aj voči Milanovi Mazurekovi, Stanislavovi Mizíkovi a Natálii Grausovej, ktorí neraz mali v pléne výroky o “cigánskych parazitoch” či o Židoch.
Šéf parlamentu avizoval aj možnú zmenu Ústavy SR, ktorou by chcel s koaličnými partnermi obmedziť imunitu na výroky poslancov v pléne týkajúce sa hanobenia národa a rasy. “Za prejavy by poslanci nemali byť stíhaní. Ale je na mieste riešiť prejavy, ktoré hanobia národy a rasu,” doplnil Danko.
Poukázal na to, že hanobenie rasy a národa je trestný čin, ktorý by mal byť riadne potrestaný. Poslancovi však za výroky v pléne hrozí iba pokuta vo výške 1000 eur. Danko pripomenul, že alkohol za volantom je už pre poslancov trestný a tak by to malo byť aj v prípade hanobenia národa a rasy.
Líder ĽSNS Marian Kotleba vidí za návrhom na disciplinárne konanie voči jeho poslancom “hľadanie si biča na ľudí, ktorí sa neboja povedať si svoj názor”. Podľa neho boli v histórii slovenského parlamentu “úplne iné prejavy, ktoré nikto neriešil”.