Objav kostola s kláštorom pravdepodobne nestoriánskeho pôvodu sa datuje s rokom 1992, kedy archeológovia odhalili v krajine niekoľko krížov. Pri ďalšom výskume kláštorného komplexu, pochádzajúceho zo 6. či 7. storočia nášho letopočtu, odkryli kostol, cintorín, spálňa a refektár, kde mnísi piekli chlieb a pripravovali vlastnoručne ulovené ryby. Mnísi patrili ku kresťanskej komunite za hranicami Rímskej ríše a určitý čas si udržali prosperitu i potom, čo sa v arabskom regióne rozšíril islam.
V rokoch 2015 – 2016 sa abudhabský Úrad pre kultúru a turistiku postaral o záchranu kresťanského kostola v rámci širšieho projektu venovaného správe ostrova Sir Bani Yas ako celku.
Zaistenie a sprístupnenie celého náleziska teraz podporili ministerstvo pre toleranciu v rámci prebiehajúceho Roka tolerancie. “Sme hrdí na toto dedičstvo,” vyhlásil pri inaugurácii jeho predtaviteteľ, “pretože do dokladá otvorenosť Emirátov voči iným kultúram a niekoľko mesiacov po návšteve pápeža Františka dosvedčuje našu vôľu k spolupráci a medzináboženský dialóg. Je zrejmé, že znášanlivosť a ústretovosť sú hodnoty, ktoré v našich krajinách siahajú ďaleko do histórie,” zdôraznil šejk Ál Nahján.
Apoštolský vikár pre Južnú Arábiu pri inaugurácii ocenil úsilie emirátskych predstaviteľov o záchranu neislamského kultúrneho a náboženstkého dedičstva, ktoré považujú za nedeliteľnú súčasť národnej kultúry. “Nevedel som, že v Emirátoch existuje tak starý kostol,” podotkol. “Som si istý, že ľudia sa budú chcieť dozvedieť viac o tomto mieste, jeho minulosti a bohoslužbe, ktorá sa tu konala. To všetko otvára ľudskú myseľ, čo je veľmi dôležité, podporuje vzťah medzi rôznymi náboženstvami a svedči o značnej vzájomnej tolerancii,” povedal Mons. Hinder.