Prosby a hrozby zároveň: EÚ bude musieť zmeniť svoj prístup k Pekingu

❚❚

Peking 8. decembra 2023 (HSP/ria/Foto:TASR/AP-Fermin Rodriguez)

 

“Pomôžte nám dostať sa z hospodárskej diery, ale na to musíte dodržiavať naše politické podmienky. “Prosby a hrozby, to je približne vzorec, ktorý sa Európa snaží vnútiť svojmu najdôležitejšiemu hospodárskemu partnerovi, Číne a ktorý je zjavne mimo zdravého rozumu. Aj keď nejde o Európu, ale o Európsku úniu, čo sa ukazuje, že nie je to isté. Podorobne o tom píše Dmitrij Kosyrev na stránkach Ria Novosti

Michel Leyen
Na snímke vľavo Charles Michel a Ursula von der Leyenová

Hovoríme o obnovení kedysi každoročného mechanizmu samitov Čína – EÚ, ktorý sa uskutočnil včera. Na tento účel prišli do Pekingu európsky prezident – šéf Európskej rady Charles Michel a predsedníčka vlády – šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. A tu si prečítame, čo hosťom povedala hlava Číny Si Ťin-pching: vyzval na vzájomne prospešné partnerstvo, posilnenie politickej dôvery a tiež je potrebné vyhnúť sa vonkajším zásahom a budovať dialóg.

.

Teda sa ukázalo sa, že zo strany Pekingu sú to len pandie úsmevy a reči o prirodzenom partnerstve s Európanmi. A prečo sa neusmievať: v Číne je všetko v poriadku, ale v Európe už nie. Pripomeňme si, ako vyzerá vzorec európskej katastrofy: odmietnutie ruského plynu a ropy – takže sa zvyšujú náklady na výrobu – v dôsledku toho odchod časti týchto odvetví do USA – následne sa odplavuje stredná trieda so svojou kúpyschopnosťou. A nezabúdajme na davy migrantov. A to ak hovoríme len o ekonomike.

Vlastne to bola ekonomika, o ktorej sa malo v Pekingu diskutovať v prvom rade. Faktom je, že v poslednom roku či dvoch sa objavil zlý trend: Európa nenásytne a čoraz viac dováža všetko z Číny a dostáva sa do obchodného deficitu takmer 400 miliárd eur ročne. Ešte nedávno to tak nebolo, bilancia bola vyrovnaná.

.

Obsah rozhovoru v Pekingu by sme mohli opísať jedným slovom – handrkujú sa. A to dlho a tvrdo. Európania začali vyšetrovať, či ázijský gigant dotuje vlastnú výrobu automobilov, najmä elektromobilov, ktoré vytláčajú všetky európske štvorkolesové vozidlá z vlastných európskych trhov. EÚ zároveň požaduje neobmedzený prístup na čínsky trh, pričom Pekingu predložila zoznam viac ako tisíc takýchto požiadaviek. Európania tiež s hnevom konštatujú, že import Číny – nielen z Európy – citeľne klesá, čo je nespravodlivé, pretože tu je opäť vidieť ruku vlády, konkrétne program “Made in China – 2025”. Skrátka, tento dovoz sa úspešne nahrádza.

Tvrdý, dokonca násilný obchod – to je to čo Európnia cítia a z Pekingu prichádzajú signály: situáciu chápeme veľmi dobre a mohli by sme sa dohodnúť. Potom sa však do toho začnú miešať cudzie subjekty, presnejšie, Európa sa cíti povinná na Čínu vyvíjať tlak a politicky ju pritlačiť.

Ale čo to znamená Európa? V skutočnosti len za posledný rok navštívili Čínu vedúci predstavitelia Francúzska, Španielska a Nemecka. A premiér Li Čchiang navštívil v júni dve z uvedených krajín. Vedenie krajiny teda dokonale rozumie požiadavkám a želaniam európskych partnerov a veľmi dobre vie, ako je tam organizovaný obchod. A hlavným problémom je jednoducho to, že Európska únia škodí Európe, pretože sa vždy snaží vytvoriť maximálny politický tlak na Peking používajúc všeobecnú myšlienku: “a my si ešte raz rozmyslíme, či sa nám oplatí s takýmto režimom obchodovať”. No je jasné, kto stojí za štruktúrami EÚ – USA. Tie isté, ktoré priviedli európsku “rozkvitnutú záhradu” do súčasného stavu.

Stačí si pripomenúť, ako bruselskí dozorcovia Európy mesiace a roky otravovali všetkých diskusiami o tom, ako by mal vyzerať vývoj vzťahov s ázijskou veľmocou z hľadiska stratégie a ideológie. Výsledný strategický dokument, zverejnený v júni, obsahoval formulku: Čína je pre Európanov partner, konkurent a strategická výzva. Je potrebné znížiť európsku závislosť od nej. Podľa čisto amerického vzorca – v niektorých oblastiach je možné s Pekingom spolupracovať, ale v iných oblastiach je potrebné voči nemu vykonávať “protirizikové opatrenia”, t. j. všetko roztrhať.

Nielen to, na samite sa hovorilo o tom, že EÚ je nespokojná s čínskymi spoločnosťami, ktoré pomáhajú Moskve obchádzať eurosankcie: je potrebné triediť, ktorá spoločnosť čo robí, ale nakoniec trestať všetky. Okrem toho jeden z bývalých generálnych tajomníkov NATO Rasmussen pred cestou bruselskému páru pripomenul, že je potrebné otvoriť otázku Taiwanu.

.

Čína to všetko berie s povýšeneckým úškrnom: stále si myslíte, že je rok 1998 (keď sa takéto samity začali)? Kto je od koho závislý? Chcete viesť prísny a strohý rozhovor so svojím druhým (po USA) obchodným partnerom? Zlyhala vám ukrajinská operácia a váš pár musel prerušiť návštevu Pekingu, pretože Európania sa hádali o ďalšiu pomoc Kyjevu. Vaše hospodárstvo sa rúca a udalosti na Blízkom východe vám zasadili ďalší úder, zatiaľ čo pre Rusko a tú istú Čínu priniesli čistý diplomatický a hospodársky zisk. A vy ste si stále mysleli, že s nami môžete tvrdo obchodovať?

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:17

Medveď napadol v chorvátskom národnom parku Plitvické jazerá 64-ročného muža na prechádzke, ktorého pohrýzol do ruky. Miestneho obyvateľa previezli do nemocnice v meste Gospič, informovala chorvátska televízia HRT. Lekári uviedli, že jeho zranenie nie sú závažné.

Včera 20:10

Moslimské krajiny by mali vytvoriť alianciu proti “narastajúcej hrozbe rozpínavosti” Izraela, vyhlásil v sobotu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Včera 20:05

V 1. kole nového ročníka MOL ligy vyhrali hádzanárky Slavie Praha doma nad PSG Zlín 28:23.

Včera 19:52

Akcie v USA sa v piatok výrazne oslabili, pričom širší index S&P 500 má za sebou najhorší týždeň od marca 2023 a technologický index Nasdaq Composite od roku 2022. Slabé údaje z trhu práce totiž podporilo obavy o zdravie ekonomiky Spojených štátov a investori sa zbavovali technologických titulov s vysokou valuáciou.

Včera 19:45

Technický problém, ktorý v sobotu spôsobil rozsiahle narušenie železničnej dopravy v časti Nemecka, sa podarilo vyriešiť. Oznámila to železničná spoločnosť Deutsche Bahn (DB) s upozornením, že počas zvyšku dňa možno očakávať meškania spojov.

Včera 19:09

Tisíce ľudí protestovali v sobotu vo Francúzsku proti vymenovaniu konzervatívneho politika Michela Barniera za nového premiéra. Účastníci kritizovali tiež prezidenta Emmanuela Macrona za tento krok.

Včera 19:08

Hokejisti Liptovského Mikuláša dosiahli prvé víťazstvo na Tatranskom pohári, keď zdolali v sobotu Košice 3:2 po predĺžení a nájazdoch. Rozhodujúci nájazd Liptákov premenil Vadim Pereskokov, ktorý sa podieľal aj na oboch góloch z hry. Najprv asistoval Martin Réwayovi pri vyrovnávajúcom góle na 1:1 a v záverečnom dejstve sám zariadil predĺženie.

Včera 18:59

Hádzanárky DHK Baník Most vyhrali v 1. kole nového ročníka MOL ligy nad hráčkami DHK Zora Olomouc vysoko 43:27.

Včera 18:54

Psychicky chorý Francúz v sobotu dobodal svoju partnerku a ich dve malé deti, ďalšie dve osoby zranil. Incident sa odohral v malom meste juhovýchodne od Paríža.

Včera 18:51

Britský premiér Keir Starmer a írsky premiér Simon Harris v sobotu vyhlásili, že sa ich krajiny presúvajú od “rozporov späť k priateľstvu”. Urobili tak počas Starmerovej návštevy Dublinu, ktorá bola súčasťou úsilia o zlepšovanie vzťahov, ako aj britských väzieb s Európskou úniou.

Včera 18:09

Ruské sily obsadili dedinu v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, oznámilo v sobotu ruské ministerstvo obrany.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zber jabĺk v sade Novosad v katastri obce Cabaj-Čápor v okrese Nitra

Autor: TASR-Henrich Mišovič

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.
.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali