Prečo zlato zdražuje?
Ceny zlata tradične rastú v obdobiach globálnej nestability a oslabenia dolára. Investori obhajujú svoje aktíva pred znehodnotením americkej meny a vkladajú peniaze do drahého kovu. Svetová ekonomika sa otriasa, čo ich núti k výmene americkej meny za zlato. Dodatočným faktorom tlaku na dolár v posledných dňoch sú rokovania medzi USA a Čínou o ukončení obchodnej vojny. Dohoda medzi Washingtonom a Pekingom môže zvýšiť dopyt po menách rozvojových štátov, čo spôsobí oslabenie globálneho záujmu o americký dolár.
“Nádej na dohodu medzi USA a Čínou a zníženie kurzu dolára poskytujú podporu zlatu,“ povedal v rozhovore pre Reuters surovinový stratég ABN Amro Georgette Beul. Cenu zlata ovplyvňuje tiež zmena politiky americkej Federálnej rezervy. Väčšina účastníkov trhu čaká, že Federálna rezerva urobí prestávku v cykle sprísnenia peňažnej úverovej politiky a nezvýši sadzby ani v marci, ani v júni. To tiež oslabuje pozície dolára v prospech zlata.
Ku zvýšenému dopytu po únikových aktívach prispievajú tiež vyhliadky na spomalenie temp rastu svetovej ekonomiky. O tom, že rast globálneho HDP bude v rokoch 2019-2020 nižší, než sa predpovedalo, informoval Medzinárodný menový fond a popredné investičné inštitúcie.
Kupujú všetci
Svetové centrálne banky zakúpili vlani rekordné množstvo zlata za takmer polstoročie, za 27 miliárd dolárov. Najviac kúpila Centrálna banka Ruska, 274,3 ton, vrátane za doláre z predaja štátnych dlhopisov USA.
Podľa výpočtov Svetovej rady pre zlato (WGC) stúplo za rok množstvo zlata v centrálnych bankách o 651 ton. Je to najvyšší ukazovateľ od roku 1971, v ktorom sa USA vzdali zlatého štandardu. Takmer polovicu z toho kúpila Centrálna banka Ruska. Rusko aj naďalej kupuje zlato v rámci dedolarizace rezerv, konštatovala WGC. Vlaňajší ukazovateľ 274,3 ton je najvyššia za celé dejiny ročných ukazovateľov všetkých svetových centrálnych bánk. Rusko obsadilo piate miesto podľa výšky rezerv a predstihlo Čínu, Indiu a Japonsko.
Ešte viac
Dnes vlastní Centrálna banka RF 2 112 ton zlata, čo je absolútny rekord pre dnešné Rusko. Za rok sa zásoby zlata zvýšili o takmer 15%, podiel zlata v medzinárodných rezervách dosiahol 18,5%.
Analytici hovoria, že sa univerzálny peňažný ekvivalent stáva dnes atraktívnejší než aktíva s úrokovými ziskami, najmä štátne dlhopisy USA. Niet divu, že si ruská CB robí zásoby zlata, súčasne znižuje investície do amerických papierov, ktorých výpredaj začal už v apríli.
CB RF má dnes americké dlhopisy len za 12,8 miliardy dolárov. Pre porovnanie uvedieme, že ešte v roku 2010 predstavovali investície do štátneho dlhu USA približne 180 miliárd.
Veľmi pôsobivý je rast ceny zlatých zásob RF v prepočte na doláre. Ak bola táto cena v roku 2009 niečo cez 20 miliárd, potom dnes Rusko má monetárneho zlata za takmer 90 miliárd dolárov. Príčiny sú jasné: rekordne vysoký podiel zlata v medzinárodných rezervách a rast cien. Za posledný polrok si na tom CB RF zarobila približne desať miliárd dolárov.
Centrálna banka Ruska si napokon nerobí tieto zásoby kvôli zisku. Hlavná je ich stabilita, diverzifikácia úspor a poistenie pred sankciami. Zlato je aktívum, ktoré nepodlieha sankčnom rizikám.
Zlato je všetko vlastné
Prakticky všetko zlato ťažené v Rusku kupuje Centrálna banka. Rusko kupuje monetárne zlato výhradne na domácom trhu, pretože je to mocná podpora odvetvia, ktoré vyrába 300 ton zlata ročne. Vlani kúpila CB 274 ton z 314 vyrobených v Rusku, čo je takmer 90%. Nákup na domácom trhu je ďalším faktorom podpory cien zlata.
Rusko prakticky nedodáva zlato na svetový trh. Ministerstvo financií spočítalo, že sa export zlata znížil v porovnaní s rokom 2017 3,3krát, z 56,6 na 17,05 ton.
Ceny budú stúpať
Analytici sú presvedčení, že rast cien zlata bude pokračovať. Najväčšie investičné banky varujú, že nepretržitá peňažná emisia čoraz viac ohrozuje stabilitu svetovej ekonomiky, a preto sa zvýšia ceny reálnych aktív.
Súčasne sa podľa prognózy Goldman Sachs zníži svetová ťažba zlata. Aj spoločnosť na ťažbu zlata Goldcorp spočítala, že produkcia zlata klesne na úroveň zo začiatku 21. storočia. Podľa odhadu Geologickej služby USA budú zásoby zlata v krajinských útrobách vyčerpané pri terajších tempách ťažby už v roku 2034.
Ak bude zachované tempo nákupu zlata (CB RF dnes vymieňa doláre za zlaté tehly s maximálnou rýchlosťou za posledných 12 rokov) obnovia zlaté zásoby Ruska za štyri roky rekord zo sovietskych čias.