Bratislava 15. januára (TASR) – Zajtra sa (ne)bude konať mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej chcú poslanci opozície diskutovať aj s prezidentom Ivanom Gašparovičom o dôvodoch nevymenovania Jozefa Čentéša za Generálneho prokurátora SR. Róbert Fico verbálne odmietol diskusiu už pred niekoľkými dňami, fakticky ju odmietne zajtra. Prezident si na čas schôdze určil iný program. Určite si však počas dňa z ich úst vypočujeme tvrdé slová na adresu opozície a k tomu aj zopár poznámok o útokoch na štát a na inštitút prezidenta.
Faktom je, že opozícia len využíva svoju ústavnú možnosť, jednu z mála, ktorá jej ešte zostáva po frontálnom útoku Smeru na všetky pozície v krajine.
To, čo sa odohráva v politike v týchto dňoch a čoho svedkami budeme aj zajtra, sa týka ústavnosti, či sme demokracia, v ktorej sa rešpektujú práva, vrátane práv opozície alebo smerujeme k demokracii východného typu. Obsadzovanie funkcií z pozície sily, odmietanie demokratickej diskusie na pôde parlamentu, to všetko sú kroky, ktoré krajinu vracajú nazad do obdobia mečiarizmu.
Prezident už vopred avizoval, že na schôdzu NR SR nepríde. Povedal tiež, že sa nemá prečo zodpovedať poslancom, lebo jeho nevolili poslanci, ale občania. Jozefa Čentéša však zvolili poslanci a tí majú právo sa prezidenta pýtať na jeho ústavnú zodpovednosť a na skutočné dôvody nevymenovania poslancami zvoleného Generálneho prokurátora SR. Konflikt neeskaluje ten, kto chce viesť diskusiu, keď je diskusia potrebná – veď rozhodnutia Ústavného súdu SR a prezidenta de facto zmenili ústavný vzťah medzi parlamentom a prezidentom -, konflikt eskaluje ten, kto diskusiu odmieta a kto sa snaží riešiť situáciu pomocou hrubej sily. A to je premiér Fico, predseda parlamentu Paška a to sú poslanci Smeru. Hovorím to dopredu, lebo predpokladám, že v spleti urážok a silných slov už zajtra na takýto hlas nezostane priestor.
V týchto dňoch sme aj svedkami toho, ako premiér Fico ďalej pokračuje vo svojej politickej stratégii kupovania loajality rôznych voličských a profesných skupín. Tak ako si "získal" odborárov, časť zamestnávateľov, sudcov, tak si dnes kupuje aj priazeň prokurátorov. Tvrdí, že práve prokurátori sú tými, ktorí by mali navrhnúť kandidáta na post Generálneho prokurátora SR. Môže dnes ale niekto uveriť, že je náhoda, keď títo prokurátori navrhli práve kandidáta, o ktorom sa v kuloároch už pred mnohými mesiacmi hovorilo ako o najhorúcejšom kandidátovi strany SMER?
Viaceré skupiny na Slovensku pochopili, že je vhodné byť za dobre s mocou. Získavajú konkrétne benefity. Lenže očakávania verejnosti od funkcie Generálneho prokurátora SR nemusia byť zhodné s očakávaniami prokurátorov. Verejnosť chce garanciu nezávislosti vyšetrovania aj nepríjemných káuz. Akú garanciu nezávislosti dáva premiérov spolužiak? Nejde im viac o pracovné podmienky, platy, kľud? Stačí sa pozrieť na súdnictvo. Štefana Harabina si zvolili sudcovia sami. Pomohla voľba Harabina súdnictvu, jeho nezávislosti, jeho kreditu alebo jeho dôveryhodnosti v očiach verejnosti? Nepomohla, práve naopak. Chce premiér Fico rovnaký scenár zopakovať aj na prokuratúre? Na to nám dajú odpoveď najbližšie dni.
SMER nemôže hľadať východisko zo vzniknutej situácie ďalšími pochybnými krokmi – odmietaním legitímne zvolanej mimoriadnej schôdze NR SR, delegovanim nominácie na post Generálneho prokurátora SR na Radu prokurátorov, ktorá nemá navrhovanie kandidátov v kompetencii. Nepomôže to atmosfére vo verejnosti, nepomôže to slovenskej politike a v konečnom dôsledku, nepomôže to ani ich vlastnému kandidátovi.
Lucia Žitňanská, poslankyňa NR SR (SDKÚ-DS)
UPOZORNENIE: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.