Východná Európa zostáva poslednou nádejou USA

Východná Európa zostáva poslednou nádejou USA

Washington 20. novembra 2023 (HSP/ria.ru/Foto:Pixabay)

 

Protiruský front západných štátov, ktorý vznikol po 24. februári 2022, je pomerne nesúrodý. Patria do neho anglosaské štáty – Spojené štáty a Veľká Británia so svojimi domíniami (Kanada, Austrália, Nový Zéland) a Japonsko. Tu nemožno vždy hovoriť o Západe v čisto geografickom zmysle, ale v politickom zmysle, ktorý predpokladá orientáciu na Washington, ide nepochybne o Západ. Washingtonský konsenzus, aj keď nie ekonomický. Túto situáciu podrobne analyzuje Maxim Sokolov pre Ria Novosti

Ilustračné foto

Potom môžeme krajiny kontinentálnej Európy nazvať krajinami pod velením bruselských štruktúr – EÚ a NATO. Dohromady je to veľa, pred sedemdesiatimi rokmi, dokonca pred polstoročím by sme mohli povedať, že celý slobodný svet sa spojil do protiputinovskej koalície, ale teraz, keď politický, ekonomický a vojenský vplyv tohto konglomerátu už nie je taký, ako býval, nemožno povedať, že celý svet je proti Rusku. Proti Rusku je len západná aliancia.

Reklama

Ale aj tá je dosť nehomogénna. A to tak z hľadiska aktivity jej účastníkov, ako aj ich motivácie.

Najzrozumiteľnejšia a najlogickejšia je pozícia USA a Veľkej Británie, ktoré riešia problém vlastného politického prežitia v zmysle ich veľmocenského pôsobenia a vládnutia do začiatku ukrajinskej kampane. Ich obavy sú celkom existenčné.

Reklama

V prípade ruského víťazstva sa Spojené štáty z postavenia (výraz samotných amerických politikov) mocnosti, ktorú nemožno obísť alebo vylúčiť, ktorá sa stará do všetkého a ktorej hlas sa ukáže ako rozhodujúci, stávajú (a to v najlepšom prípade) vplyvnou regionálnou mocnosťou, ale ničím viac. Aj keď sa USA podarí vyhnúť vnútorným nepokojom, stále bude pre ne mimoriadne ťažké rozlúčiť sa s úlohou svetového hegemóna. A maximalistický postoj je tu prirodzený.

Lebo už nie je kam uhnúť.

Podobné je to s Britániou. Nie že by si teraz nárokovala úlohu svetového hegemóna, ale úlohu zátky do každého suda – celkom dobre. Rovnako ako právo Anglicka všetkých naštvať. Porážkou Ukrajiny sa Británia definitívne zmení na bezzubú kobru, ktorej syčanie vyvoláva len piskľavý posmech. To nemôžu dopustiť.

To isté platí aj o Európskej komisii, hoci je tu namieste otázka: možno bruselské štruktúry považovať za nezávislý politický subjekt s armádou a námorníctvom, alebo Ursula a Borrell nie sú ničím iným ako dievčatami a chlapcami, čo zrážajú podpätky na povel hegemóna? Pravdepodobnejšie je to druhé.

Nemecko, ktoré sa za vlády Merkelovej vyhlasovalo – a malo na to dobrý dôvod – za lokomotívu kontinentu, zničilo svoje sociálno-trhové hospodárstvo rýchlym tempom a teraz chce dominovať nie prostredníctvom silnej značky a silného priemyslu (ako to bolo ešte nedávno), ale prostredníctvom humanitárno-zelenej ideológie. To v žiadnom prípade nevylučuje, naopak, dokonca si to vyžaduje, čo najsilnejšie zapojenie do konfliktu vo východnej Európe.

Reklama

Problémom je, že Scholz-Berbockovej vláda, ktorá chce uskutočniť Drang nach Osten (pre červeno-zelenú spoločnosť dokonca originálne, ale život, najmä ten súčasný, je plný chimér), sa drží veľmi slabo a čoraz viac ju podporujú izolacionisti sprava i zľava. A s približne 25-percentnou podporou nie je žiadny pôsobivý Drang nach Osten reálny. Lepšie by bolo zostať v Berlíne.

Tým sa končí zoznam serióznych (alebo zdanlivo serióznych) subjektov boja proti Rusku. Zostáva pestrá posádka vazalskej Európy.

Ale vazali bývajú rôzni.

Je tu zopár priamych disidentov – Maďarsko a teraz čiastočne aj Slovensko -, ktorí nechcú ťahať gaštany z ohňa a mať kocovinu z cudzej zábavy. Pretože nechápu, aké výhody im to má priniesť, a preto v rámci svojich možností sabotujú bruselské aktivity, ako sa len dá.

Ale je ich oveľa viac, ktorí v svojej vonkajšej vazalskej poslušnosti neprejavujú prehnanú horlivosť a rozhodne nebežia pred lokomotívou. Grécko, Rakúsko, Taliansko, ktorého premiérka Giorgia Meloniová dokonca tárala o únave z vojny. Ako hovorieval P. P. Šarikov: Zaregistrujem sa, ale do vojny nepôjdem. A ak to bude možné, budem aj sabotovať – vlastná košeľa je mi bližšia ako kabát.

Reklama

Aj Poľsko sa niekedy správa nejednoznačne. Zdá sa, že “Hrdo bojujeme s arogantnou Moskvou” je predmetom národného konsenzu, ale zároveň Poliaci nie sú celkom pripravení položiť telo a dušu za ukrajinskú slobodu. Majú svoje vlastné záujmy.

Úplne bez brzdy a pripravené na všetko je Pobaltie, ale jeho zdroje sú dosť zanedbateľné. Hoci sa však celkom hodia na úlohu ostreľovačov a záškodníkov – lebo chrobák je malý ale smradľavý, netreba ho podceňovať.

V posledných týždňoch sa však objavil nový hmyz. Česi a Fíni akoby sa rozhodli vynahradiť si dlhoročnú poslušnosť východnému susedovi. Boli tu desaťročia finlandizácie (línia Paasikivi – Kennonen), bolo tu československé “So Sovietskym zväzom na večné časy”.

Teraz je to “S NATO na večné časy” a ako to často býva v prípade prebehlíkov, Fíni a Česi sú pri demonštrácii svojej novonadobudnutej horlivosti pripravení skôr presoliť ako nedosoliť. Česi zmrazujú práva na nehnuteľnosti patriace ruským právnickým a fyzickým osobám, Fíni blokujú hranice s Ruskom. Dokonca aj v Bruseli vyvoláva odvaha neofytov skôr zdesenie ako nadšený súhlas. Možno preto, že dnes “Všetko prepijeme, ale EÚ hanbu robiť nebudeme”, a zajtra, keď už úplne zničia vlastné ekonomiky, budú od tej istej EÚ žiadať peniaze.

Historická skúsenosť ukazuje, že takíto premotivovaní spojenci sú vo svojej podstate nestabilní. Dnes sú ako kone-hrbáče, z uší im ide dym a z nozdier plamene, ale keď sa situácia zmení, buď utečú na Západ (akoby tam už teraz nebolo dosť prebehlíkov), alebo sa začnú ponižovať pred svojím východným susedom.

Takže vážne sa Angloameričania môžu spoľahnúť len sami na seba. Iná otázka je, či sú ochotní za to zaplatiť skutočnú cenu.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:34

Iránski záchranári našli v pondelok havarovaný vrtuľník, v ktorom sa nachádzal prezident Ebráhím Raísí a minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján.

Iránska štátna televízia s odvolaním sa na šéfa miestneho Červeného polmesiaca Pir Kolivanda uviedla, že v troskách stroja nespozorovali z diaľky “žiadne známky života”.

06:30

Ďžihádistická skupina Islamský štát (IS) sa v nedeľu prihlásila k zodpovednosti za piatkový útok v obľúbenej turistickej destinácii Bámján v Afganistane, pri ktorom zahynuli traja občania Španielska a traja obyvatelia Afganistanu. Informovali agentúry AFP a Reuters.

Včera 20:04

Španielsko pre urážku odvolá svoju veľvyslankyňu v Argentíne. Dôvodom je vyhlásenie argentínskeho prezidenta Javiera Mileiho, ktorý v nedeľu počas návštevy Španielska v Madride označil manželku španielskeho premiéra Pedra Sáncheza za skorumpovanú.

Včera 19:31

Dvojica turistov v indickej provincii Kašmír utrpela v noci na nedeľu strelné zranenia po útoku militantov.

Dvojicu z indického mesta Džajpur previezli do nemocnice a ich stav je údajne stabilizovaný, uviedla polícia, ktorá miesto útoku zaistila.

Včera 19:20

Víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových voľbách by pravdepodobne ohrozilo plánované investície do nízkouhlíkovej energetiky vo výške jedného bilióna amerických dolárov (922,16 miliardy eur) a emisie oxidu uhličitého by do roku 2050 boli o jednu miliardu ton vyššie ako pri súčasnej politike. Informovala o tom agentúra Reuters.

Včera 18:57

Jaroslaw Kaczynski, líder poľskej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), v rámci kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP) predstavil hospodársky program, ktorý počíta s masívnymi verejnými investíciami vrátane výstavby jadrových elektrární.

Včera 18:35

Americký prezident Joe Biden vyzval v nedeľu na okamžité prímerie v Gaze a povedal, že pracuje na trvalom mieri, ktorý by zahŕňal vytvorenie palestínskeho štátu.

Prezident to povedal v prejave na promócii absolventov Morehouse College.

Včera 18:26

Kapitánom lode, ktorá bola účastníkom tragickej zrážky s motorovým člnom v noci zo soboty na nedeľu na Dunaji pri severomaďarskej obci Verőce, je podľa zistení servera telex.hu občanom Slovenska. Pri nehode zomreli dve osoby, jeden človek sa zranil a po piatich nezvestných stále intenzívne pátrajú, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Včera 18:00

Španielska krajne pravicová strana Vox usporiadala v nedeľu v Madride zhromaždenie pravicových strán združených v skupine Európski konzervatívci a reformisti (ECR). V súčasnom Európskom parlamente združuje 62 poslancov, strana Vox má štyroch. Informovala agentúra Reuters.

Včera 17:11

Stovky ľudí demonštrovali v nedeľu v Tunise na podporu prezidenta Kaísa Saída uprostred rozsiahlej medzinárodnej kritiky na jeho adresu v dôsledku zatýkania novinárov, aktivistov a právnikov v krajine.

Demonštranti v centre hlavného mesta niesli Saídove fotografie a transparenty vyzývajúce Západ, aby sa nemiešal do záležitostí v ich krajine.

Včera 17:02

Vývoz benzínu z Číny v apríli klesol na najnižšiu úroveň od júla 2015. K vývoju prispela vyššia spotreba pohonných hmôt vďaka rastúcemu dopytu po domácom cestovaní.

Včera 16:34

Obyvatelia Slovenska považujú kybernetické hrozby za vážnejšie než hrozby fyzického typu. Ako najväčšiu hrozbu vidí 76 % podvody pri platení. Krádeže osobných vecí, ako napríklad odcudzenie mobilu, dokladov či platobnej karty, sa obáva 68 % opýtaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry Perfect Crowd pre mBank.

Včera 16:25

Jeden z troch vrtuľníkov v konvoji, ktorý prevážal iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího v nedeľu na východe krajiny “tvrdo pristál”, ďalšie podrobnosti bezprostredne nie sú jasné, uviedli tamojšie médiá.

Na miesto smerujú záchranné zložky, ich presun však komplikujú zlé poveternostné podmienky, vyhlásil iránsky minister vnútra Ahmad Vahídí.

Včera 16:12

Voliči v Dominikánskej republike v nedeľu hlasujú v parlamentných voľbách a v prvom kole prezidentských volieb tiež rozhodnú, či súčasná hlava štátu Luis Abinader krajinu povedie aj v druhom funkčnom období. Pri nadpolovičnej podpore sa druhé kolo neuskutoční.

Včera 15:56

Kenská polícia sa v priebehu niekoľkých týždňov rozmiestni na Haiti, aby viedla mnohonárodnú misiu podporovanú OSN zameranú na boj proti násiliu gangov. V nedeľu to uviedol kenský minister zahraničných vecí.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali