Nedávno Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala, že sa Spojené štáty môžu stať novým centrom svetovej pandémie koronavírusu COVID–19. Práve USA zaznamenali v posledných týždňoch rýchly nárast infikovaných. Ani tu nie je dostatok potrebného zdravotníckeho materiálu, ktorý sa snažia doplniť v Číne.
Americké nákupy v “Ríši stredu“ sú natoľko masívne, že ich špeciály zablokovali všetky letiskové sloty, teda miesta či časy pre možnosť pristávať s lietadlami. Na Twitteri to uviedol šéf česko–čínskej komory Jaroslav Tvrdík.
“Dnes (25.3. – pozn. red.) Američania dorazili do Číny a vyblokovali všetky letecké sloty, čo len idú. Od zajtrajška začínajú lietať ich vládne špeciály. Všetko platia cash,“ napísal Tvrdík.
Takto masívny nákup sa môže dotknúť ďalších krajín, ktoré chcú získať deficitný zdravotnícky materiál v Číne. Podľa Tvrdíka však Česká republika vďaka včasnej akcii zaistila dodávky na niekoľko týždňov dopredu.
“9 letov China Eastern týždenne po nasledujúcich 6 týždňov sú pod zmluvami a nedotknuteľné,“ spresnil Tvrdík a dodal: “Česko už oproti tomu ide naplno. V pondelok 30. 3. 2020 nájdete dva Ruslany v Šen–čene (ukrajinský a ruský) a dve lietadlá China Eastern v Šanghaji (dopravné a cargo special). Ak toto vyjde, potom už zvládneme všetko. Ale verím, že preteky o čas vyhrávame a bude všetko potrebné.
Čínske rúška a respirátory pre Česko
Česko, rovnako ako množstvo ďalších iných krajín, trápi problém nedostatku rúšok, respirátorov aj testov na nový typ koronavírusu. Cez počiatočné problémy sa, ale nakoniec podarilo spustiť letecký most do Číny, odkiaľ sa potrebný materiál dováža. Hlavný podiel na tom majú vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček, poslanec a bývalý podpredseda ČSSD Ján Birke, Jaroslav Tvrdík, hradný kancelár Vratislav Mynář a prezident republiky Miloš Zeman.
Predtým Česko poslalo lietadlo s rúškami, respirátormi aj ochrannými odevmi do Číny ako humanitárnu pomoc, keď v krajine drasticky rástol počet infikovaných. Päť ton zdravotníckeho materiálu dodal armádny špeciál 1. marca.
V utorok 24. marca množstvo českých médií publikovalo správu, že BIS varovala vládu pred tým, že sa zástupcovia Číny v Českej republike v januári a vo februári pokúšali nakúpiť dôležitý zdravotnícky materiál. To popudilo kritikov vrelého prijatia čínskeho zdravotníckeho materiálu českou vládou, lebo ho krajina teraz musí kupovať sama.
Voči tejto interpretácii sa, ale ohradil hovorca prezidenta ČR Jiří Ovčáček aj minister vnútra Ján Hamáček. Podľa nich každá krajina v čase vrcholiacej epidémie sa snaží získať zdravotnícky materiál, kde sa dá. Čína navyše časť českej humanitárnej pomoci nechala v republike.