Komentár: Vyberači renty

Komentár: Vyberači renty

Bratislava 6. mája (HSP/Foto:TASR)

 

Na prípade zdravotných posťovní je jasné, že štát v snahe skrotiť arogantných vyberačov renty, ťahá za kratší koniec

Jedným zo symptómov oligarchickej spoločnosti je, že vplyvné ekonomické skupiny dokážu ovládať politický systém tak, ako im to vyhovuje. Prejavuje sa to napríklad v tom, že dokážu kreovať také oblasti „podnikania“, v ktorých nemajú takmer žiadne podnikateľské riziko. Zisk z takéhoto „podnikania“ si zabezpečia priamo podmienkami, ktoré nadiktujú politikom. Tak sa v podstate „podnikatelia“ zmenia na vyberačov renty, čo extrémne deformuje  podnikateľské prostredie a vedie k ďalším nespravodlivostiam. 

Reklama
Ilustračné foto

Funguje to tak, že nejaká veľká korporácia alebo silná vplyvová podnikateľská  či finančná skupina si nájde „svojho politika“. Tomu pod rúškom nejakej „ušľachtilej idey“, napr. podpory  obnoviteľných zdrojov energie, teda ekológie nadiktuje zákon, ktorý zadefinuje podnikateľské prostredie tak, že nemusí vôbec podnikať v konkurenčnom prostredí. Systém sa teda v konečnom dôsledku nastaví tak, aby sa zadávatelia predmetného zákona  stali  vyberačmi bezpracnej renty.

Aby to bolo úplne jasné, môžeme si to ilustrovať na klasickom prípade. Dnes zažívame intenzívnu  diskusiu o fotovoltalike. Celý systém je nastavený tak, že prvotná investícia, ktorá má pri takýchto objemoch investovania v iných sektoroch návratnosť desať až pätnásť rokov, je nastavená na trojročnú návratnosť. Výkupné ceny energie sú nastavené tak, že za tri roky sa im ich investícia vráti a ďalších desať rokov poberá prevádzkovateľ solárnej elektrárne v podstate len bezpracnú rentu. Treba pritom zdôrazniť, že toto odvetvie je regulované, na prevádzkovanie solárnej elektrárne treba ziskať licenciu. Okrem toho systém nie je celkom otvorený – už len tým, ako bolo spomenuté, že štát vydáva prevádzkovateľom licencie a v neposlednom rade aj preto, že na začiatok treba zainvestovať relatívne vysokú čiastku, čo je v možnostiach len nemnohých kapitálovo silných skupín. Problém je v tom, že aj parametre vstupov podnikania sa menia, napríklad za posledné dva roky klesla cena vstupov (solárnych panelov) na polovicu, napriek tomu prevádzkovatelia fotovoltalických elektrárni trvajú na vysokých výkupných cenách solárnej energie, ktoré boli kalkulované veľmi veľkoryso aj pri pôvodných cenách technológie. Dnes je už úplne jasné, že „podnikanie“ vo fotovoltalike nenesie takmer žiadné riziká. Pri snahách vlád o regulácie výkupných cien elektrickej energie sa prevádkovatelia vyhražajú štátom arbitrážami, keďže vraj bolo ohrozené ich podnikanie.

Reklama

Veľmi podobný model „podnikania“ majú,  napríklad, prevádzkovatelia  záchranných služieb, medicínskych laboratórií či dialýz. Vplyvné skupiny, ktoré boli zainteresované v zdravotníckom biznise, dokázali za ministra Zajaca napísať zákony tak, že dnes, ak máte licenciu na prevádzkovanie záchraniek, laboratórii či dialýz, ceny ich výkonov sú tak nastavené, že nemôžú byť stratoví. To nie sú žiadni podnikatelia, sú to tiež len vyberači renty.  

To už ani nehovorím o systéme zdravotných poisťovní. Ich pridaná hodnota pre obyvateľov je veľmi pochybná. V podstate len prerozdeľujú povinné platby od poistencov s tým, že okrem správneho fondu si z tohto poistenia vyberaju svoj zisk. Práve na prípade zdravotných posťovní je jasné, že štát v snahe skrotiť arogantných vyberačov renty, ťahá za kratší koniec. Ak sa aj nájde politická garnitúra, ktorá chce takýmto praktikám dať stopku, zväčša narazí na prekážky. Nálezy Ústavného súdu SR, ako aj hrozby medzinárodných arbitráží ukazujú, že skrotiť apetít vplyvných podnikateľsko – finančných skupín nie je vôbec ľahké. Ich  podnikateľské riziko sa tak len redukuje na schopnosť uchovať si kontrolu nad politikmi, resp. nad justíciou, ktorá pri prípadnom spore so štátom vždy zvráti verdikt v ich prospech.  

Toto sú však len symptómy systému, v ktorom žijeme – ich podstata je oveľa zložitejšia. Oligarchické skupiny si utvárajú štát na svoj obraz. A čo je najhoršie, takéto konanie sa vníma ako legitímne, nie je vnímané ako kriminálne závadné, alebo aspoň  hlboko nemorálne. Kým postoj verejnosti ku  korupcii je vo všeobecnosti negatívny, tak konanie vyberačov renty je vnímané ako samozrejmé, patriace k étosu kapitalistickej spoločnosti. Vo svojej podstate je to však sofistikovaná a dobre skrytá korupcia, čo môže byť vo svojej podstatne ešte nebezpečnejšie a horšie ako štandardná korupcia. Lebo ak väčšina  musí podnikať s veľkým rizikom v extrémne ťažkom a konkurenčnom prostredí a vedľa vás sú skupiny, ktoré stoja mimo podnikateľského rizika, pretože si systém nastavia tak, ako vyhovuje im,  čo je to iné, ako korupcia? V podstate je to korupcia na druhú.

Politológ Roman Michelko

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:02

Poslanci Národnej rady (NR) SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Rozhodli o tom vo štvrtok. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB).

11:46

Mrazy, ktoré v poslednom týždni zasiahli Česko, boli pre pestovateľov ovocia fatálne. Odhadom už bolo zničených približne 100.000 ton ovocia a škoda v tejto chvíli presahuje miliardu korún (takmer štyri milióny eur). Pamätníci podľa českého ministra poľnohospodárstva Marka Výborného hovoria o najhoršej situácii za posledných sto rokov.

11:37

Thajské úrady varovali vo štvrtok pred novou vlnou horúčav, v dôsledku ktorých v tejto krajine prišlo od začiatku roka o život už najmenej 30 ľudí.

Extrémne horúčavy sa očakávajú v metropole Bangkok, ale aj na severe a severovýchode kráľovstva. V hlavnom meste už v stredu teploty dosahovali 40,1 stupňov Celzia, pričom obdobné hodnoty sa očakávajú aj vo štvrtok.

11:23

Viac ako 90 osôb zadržali v stredu počas propalestínskych protestov v areáli University of Southern California (USC) v Los Angeles.

Zadržaní boli z dôvodu neoprávneného vniknutia na cudzí pozemok, napísala tamojšia polícia na sociálnej sieti X. Dodala, že pri zásahu nedošlo k žiadnym zraneniam.

11:10

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA) v spolupráci s belgickým predsedníctvom v Rade EÚ v stredu oznámili, že vytvorili Alianciu pre kritické lieky. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

10:57

Vo vláde Petra Fialu končí ministerka pre vedu a výskum Helena Langšádlová, dôvody zatiaľ neuviedla. Vo štvrtok to oznámila jej strana TOP 09.

10:50

Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer schválil balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

10:20

Popredného vietnamského magnáta v oblasti nealkoholických nápojov Trana Quiho Thanha vo štvrtok odsúdili na osem rokov väzenia v prípade podvodu vo výške 40 miliónov dolárov (37,4 milióna eur). Ide o ďalšieho podnikateľa odsúdeného v rámci rozsiahleho boja proti korupcii v krajine.

09:48

So sporením na vysokú školu treba začať najideálnejšie už pri narodení dieťaťa, inak sa možnosti zužujú. Lepšou alternatívou oproti sporeniu na bežnom účte, ktorý je často mesačne spoplatnený, sú ETF podielové fondy. Informovala o tom spoločnosť Universal maklérsky dom.

09:10

Vrtuľa červeného veterného mlyna na streche rovnomenného kabaretu Moulin Rouge, ktorý je jednou z najznámejších parížskych atrakcii, sa v noci na štvrtok zrútila, nespôsobila však nijaké zranenia. Oznámili to ráno miestni hasiči.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali