“Hroziaci kolaps ambulantnej zdravotnej starostlivosti začiatkom roku 2019 odvrátili lekári. Nie zdravotné poisťovne, ani štát. Podmienkou tohto kroku lekárov boli záruky ďalších konštruktívnych rokovaní o ich požiadavkách s účinnosťou najneskôr od 1. júla 2019. Záruky i sľuby sú však dnes minulosťou a ambulantní poskytovatelia už nie sú schopní ďalej sanovať funkciu štátu,” uviedol ZAP.
Podľa zväzu je na Slovensku akútny nedostatok pediatrov, bez ktorých nie je možné ďalej zabezpečovať dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre deti. “Ambulantní špecialisti, najmä tí, ktorí poskytujú zdravotnú starostlivosť mentálnou prácou a bez prístrojov, sú pripravení okamžite ukončiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti hradnej z verejného zdravotného poistenia, nakoľko štát im nedokáže zabezpečiť dôstojné a adekvátne podmienky na jej poskytovanie. Dokonca sú pripravení okamžite svoje ambulancie úplne zatvoriť, pretože žiadni mladí lekári nemajú záujem pokračovať v práci, ktorá je pre nich likvidačná a hľadajú si uplatnenia mimo ambulantného sektora,” varuje ZAP.
Zväz ambulantných poskytovateľov dlhodobo žiada svojich zmluvných rokovacích partnerov – zdravotné poisťovne o dofinancovanie ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v takom rozsahu, aby sa celkové príjmy ambulancie priblížili k celkovým nákladom vynaloženým na jej prevádzkovanie a aby bolo možné zabezpečiť chýbajúce ľudské zdroje v ambulanciách. “Bez pokrytia reálnych nákladov zdravotnej starostlivosti a zamerania sa na rozvoj ľudských zdrojov nie je možné očakávať zlepšenie dnes skutočne už kritickej situácie aj v ambulantnom segmente slovenského zdravotníctva,” tvrdí zväz.
Ministerstvo zdravotníctva SR, Ministerstvo financií SR ani ostatné kompetentné subjekty, ktoré sú zodpovedné za ochranu zdravia v našej krajine, nemajú podľa zväzu záujem, aby sa neštandardné situácie pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti opakovali. Ambulantní lekári apelujú, že situácia je viac ako vážna a vyzývajú všetkých kompetentných k urýchlenému konaniu tak na úrovni vlády SR, ako i poslancov Národnej rady SR, ktorí boli zvolení občanmi preto, aby obhajovali ich záujmy. “Opakovane upozorňujeme, že slovenské zdravotníctvo je už tohto času v kolapse, ktorý môže nevidieť len ten, koho budúcnosť našich pacientov – občanov nezaujíma,” ukončil ZAP.