Fakt, okrem štatistických, kurdské referendum malo aj iné výsledky a, čo je podstatnejšie, bohvie, aké bude mať následky… Viac ako 90 percent voličov sa v pondelkovom referende vyslovilo za nezávislosť irackého Kurdistanu. No a? Okrem Kurdov, ten štát nik nechce. Kto povolí Kurdom, aby si ten štát predsa zriadili?
A už sa začínajú ozývať hlasy, že si to svoje referendum Kurdi môžu strčiť… veď oni už vedia kam. Vplyvná agentúra Reuters uviedla, že referendum je nezáväzné preto jeho výsledok k oficiálnemu získaniu nezávislosti zrejme nepovedie. Medzi riadkami čítame: kto to tým Kurdom dovolí?.. Pochopiteľne, aj proti samotnému konaniu a výsledkom referenda sa ostro ohradil Bagdad. Vyzval úrady v autonómnom Kurdistane, aby výsledky referenda neuznali.
Aj veľký hráč na svetovej politickej scéne Spojené štáty vyjadrili svoje veľké sklamanie a celé referendum, ako to hovorievajú naši západní susedia, označili za „hlboké nedorozumnění“… Biely dom podčiarkol, že pondelňajšie referendum o nezávislosti bolo jednostranné a výsledky referenda sú neplatné. Hovorkyňa ministerstva zahraničia Heather Nauertová zdôraznila, že kurdské aktivity zvýšia nestabilitu a problémy pre kurdský región a jeho obyvateľov a skomplikuje schopnosť regionálnej kurdskej vlády spolupracovať s irackou vládou a susednými krajinami. Biely dom prízvukoval, že nesúhlasí s krokmi žiadnej strany zameranými na zmenu hraníc v Iraku – teda pre žiaden kurdský štát miesto nie je…
Organizácia Spojených národov naznačila, že výsledky referenda môžu destabilizovať situáciu v horúcom regióne a trvá na rokovaniach medzi federálnou vládou a regionálnou vládou Kurdistanu. Žiada, aby sa všetky otázky riešili prostredníctvom štruktúrovaného dialógu a konštruktívnym kompromisom. Medzi riadkami je to tiež dosť zreteľne uvedené: referendum je neplatné, nik ho neuznáva…
Moskva sa nesnaží komentovať výsledky referenda, uvedomuje si, že sú to iba začiatky politických hier s kurdskou kartou. Preto vyzýva všetky strany, aby zachovávali chladnú hlavu a rokovali. V tejto súvislosti ruské ministerstvo zahraničia zverejnilo pomerne „diplomatické“ vyhlásenie, ktoré práve apeluje na rozum, rozvážnosť a dialóg.
„25. septembra sa v Irackom Kurdistane konalo referendum o nezávislosti tohto národno‑územného útvaru. Hlasovanie prebiehalo tak na území uvedenej autonómnej oblasti, ako aj na priľahlých územiach irackých provincií Dijálá, Ninive a Karkúk, ktoré sú pod kontrolou kurdských ozbrojených milícií. Podľa predbežných údajov sa viac než 90% hlasujúcich vyslovilo za nezávislosť.
V súvislosti s uskutočneným referendom v irackom Kurdistane ruská strana považuje za bytostne dôležité nedopustiť nič, čo nesie so sebou riziko ďalších komplikácií a destabilizácie blízkovýchodného regiónu, ktorý aj bez toho čelí množstvu konfliktných situácií. Aj naďalej podporujeme suverenitu, jednotu a územnú celistvosť spriateleného Iraku a ďalších štátov Blízkeho Východu.
Moskva si váži národné snahy Kurdov. Vychádzame z toho, že všetky sporné otázky, ktoré existujú medzi federálnymi orgánmi Iraku a vedením autonómnej oblasti Iracký Kurdistan, sa môžu a musia riešiť cestou konštruktívneho a rešpektujúceho dialógu, prostredníctvom ktorého strany nájdu vzájomne akceptovateľný spôsob spoločnej existencie v rámci jednotného irackého štátu,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského rezortu diplomacie.
Tak alebo inak, zatiaľ sú všetky zainteresované strany spokojné, ale s napätím očakávajú, čo bude ďalej. Prečo sú všetci spokojní a ako je to možné? Pochopiteľne, Kurdi sú spokojní s tým, že sa predsa podarilo usporiadať referendum, a dúfajú, že je to prvý krok k vytvoreniu nezávislého samostatného Kurdistanu. USA, EÚ, OSN a iní hráči sú spokojní s tým, že dané referendum prakticky nič nerieši a svetové mocnosti Kurdom tak ľahko nepovolia robiť si čo chcú – teda štát Kurdistan je v nedohľadne.
Nervozitu môžu prejavovať lídri Sýrie, Iraku, Arménska, Turecka a Iránu, ktorých sa to bytostne dotýka, pretože za účelom vytvorenia Kurdistanu by museli odtrhnúť časť územia týchto štátov. Ale vedenie týchto štátov je v súčasnosti zaneprázdnené oveľa väčšími problémami, ako kurdská otázka: na ich území buď pokračuje vojna, alebo masové nepokoje, niektoré majú mimoriadne napäté susedské vzťahy alebo strašne komplikovanú vnútropolitickú situáciu.. Preto zatiaľ majú oveľa väčšie nepríjemnosti, ako kurdská otázka a predovšetkým sa venujú týmto problémom.
Otázka znie: bude predsa vytvorený štát Kurdistan a v akej podobe? O tej podobe viacerí hráči majú svoje predstavy a preto ju v súčasnosti nedá sa odhadnúť. A či vôbec vznikne nezávislý Kurdistan? Nie je to vylúčené, ale keď aj bude vytvorený, tak to potrvá ešte veľa, veľa rokov… Samozrejme, v takej podobe, ako, napríklad, Donecká alebo Luhanská republika Kurdistan môžu vytvoriť už aj zajtra, ale bude mať presne ten istý štatút, ako Doneck a Luhansk – teda žiadny… A samozrejme, v tomto prípade vypukne občianska vojna. A určite to bude horšie, ako v Donecku alebo Luhansku, pretože sa do vojny v Kurdistane zamieša veľa svetových mocností… Čo určite bude znamenať, že tá vojna potrvá desaťročia. Takže slobodný, pokojný a šťastný Kurdistan je to vízia veľmi vzdialenej budúcnosti…
Eugen Rusnák