Vrátil sa do Ameriky za lepším životom, zomrel v Normandii

Vrátil sa do Ameriky za lepším životom, zomrel v Normandii

Bratislava 27. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Rozhodol sa odísť do USA za lepším životom, ale jeho osudom bolo zomrieť v Európe

Z Československa sa vrátil do Spojených štátov, ktoré opustil ako trojročný. Odišiel za lepším životom, no druhá svetová vojna ho dobehla za oceánom. Joseph Susedka musel narukovať do americkej armády, po troch rokoch ho vyslali na Britské ostrovy a bol jedným z tisícov, ktorí sa 6. júna 1944 zúčastnili vylodenia v Normandii. Album fotografií, ktorí popisuje jeho život od prvých krokov na ceste do USA až po smrť vo Francúzsku zostavila jeho manželka a poslala Josephovmu otcovi v Československu. Dnes ho spolu s Purpurovým srdcom stráži vnuk Josephovho brata.

Reklama
Na archívnej snímke zo 6. júna 19944, na Deň D, sú americkí vojaci pod ťažkou delostreleckou paľbou fašistických vojsk počas vylodenia spojenecých vojsk v Normandii na pobreží nacistami okupovaného územia Francúzska

“Môj dedo hovoril, že neodísť do Ameriky bolo najlepšie rozhodnutie, aké v živote urobil, pretože inak by dávno ležal vedľa brata,” povedal Bratislavčan Peter. Jeho starý otec bol bratom Josepha Susedku, obaja sa narodili v New Jersey. Rodičia ich v roku 1920 zobrali na návštevu do Československa, kde ich matka zomrela po pôrode ďalšieho súrodenca. Otec sa rozhodol do USA s deťmi nevrátiť. Keď Joseph vyrástol, rozhodol sa odísť. “Z rodičovského domu z Brestovian Jožko odišiel v sobotu večer o 11:50 h. dňa 14. mája 1938. V Prahe nasadol na rýchlik o 5 h. večer dňa 16. mája 1938. Z prístavu Hamburg loďou Washington odcestoval o 1 h. ráno dňa 18. mája 1938,” napísala do albumu fotografií jeho manželka Štefánia. Susedka zomrel 11. dní po vylodení vo Francúzsku. V zákope zahynul s ďalšími šiestimi mužmi po zásahu nemeckého delostrelectva. “20. júna 1944 som obdržala telegram z War Department tú strašnú a trpkú novinu,” napísala Štefánia do albumu. Posledný list o manžela jej prišiel len päť dní predtým.

“Už v septembri 1940 bola v USA uzákonená povinná vojenská služba pre mužov,” povedal historik Tomáš Klubert z Ústavu pamäti národa. Americká armáda síce bola až do kórejskej vojny rasovo segregovaná, Klubert však tvrdí, že občania narodení v cudzine, pokiaľ boli belosi, neboli zaraďovaní do osobitných jednotiek. “Černosi slúžili najmä v tylových jednotkách, v prvej línii ich veľa nebolo,” vysvetlil.

Reklama

Susedka narukoval v marci 1941, po útoku na Pearl Harbor sa v decembri 1941 Spojené štáty zapojili do vojny. Snahy o zapojenie USA do konfliktu boli už od pádu Francúzska, povedal Klubert, no dodal, že Američania by vojensky intervenovali v Tichomorí aj v Európe aj bez japonského útoku na americkú vojenskú základňu na Havaji. Pripomenul, že od novembra 1939 Američania predávali Francúzom a Britom zbrane, potom v USA prijali zákon, ktorým sa zvýšila pomoc Veľkej Británii a Číne a 27. mája 1941 bol vyhlásený neobmedzený stav národnej núdze, ktorý znamenal postupný prechod na vojnovú výrobu. V júli 1941 americký prezident Franklin Delano Roosevelt zastavil vývoz leteckého paliva do Japonska a obmedzil export železného šrotu. V auguste vyhlásil všeobecnú pomoc Rusku, v septembri sa začala výstavba Pentagonu a v novembri boli zrušené zákony o neutralite, uzavrel Klubert.

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:05

Jeden zo šoférov autobusu, ktorý v stredu havaroval pri nemeckom Lipsku, bol 53-ročný Slovák. V čase nehody, ktorá si vyžiadala štyri obete na životoch, však šoféroval jeho 62-ročný český kolega. Vodiči medzi obeťami nie sú.

11:50

Neďaleko pamätníka padlých vojakov Červenej armády vo Viedni vznikli dva veľké portréty nedávno zosnulého ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Nasprejované sú na múre patriacemu k pozemku, ktorý vlastní šľachtická rodina bývalého a tiež už zosnulého ministra zahraničných vecí ČR Karla Schwarzenberga.

Navalny
Na snímke obraz Alexeja Navaľného na múre
11:23

Ceny benzínov a nafty pred veľkonočnými sviatkami zdraželi o tri centy za liter. Spotrebiteľské ceny oboch benzínov dosiahli najvyššie hodnoty za posledných 20 týždňov.

11:13

Ekvádorským úradom sa podarilo potlačiť vzburu vo väznici v meste Guayaquil, odkiaľ v januári ušiel jeden z najobávanejších šéfov zločineckých gangov. Informovala agentúra AFP.

11:03

Jednu obeť si vyžiadal požiar v domove dôchodcov, ktorý vypukol vo štvrtok nadránom vo východomaďarskej obci Ököritófülpös.

Riaditeľstvo úradu civilnej ochrany (OKF) uviedlo, že do hasenia požiaru v jednoposchodovej budove nasadili 19 hasičov s piatimi vozidlami.

10:53

Ukrajinská armáda v noci na štvrtok zneškodnila 26 dronov, ktorými útočili ruské sily. Uviedol to veliteľ ukrajinských vzdušných síl Mykola Oleščuk.

10:40

Nemecký maloobchod dosiahol vo februári slabšie výsledky. Tržby sa znížili v porovnaní s januárom aj s rovnakým mesiacom minulého roka, oznámil vo štvrtok spolkový štatistický úrad Destatis.

10:13

Štyria ľudia zahynuli a najmenej päť ďalších utrpelo zranenia pri útoku nožom na severe amerického štátu Illinois.

Incident sa odohral v stredu popoludní miestneho času v meste Rockford, ktoré leží asi 145 kilometrov od Chicaga. Útočník v rôznych lokalitách smrteľne pobodal 15-ročné dievča, 63-ročnú ženu a dvoch mužov vo veku 49 a 22 rokov.

09:59

Vyše 70 percent Poliakov si neželá vyslanie vojakov svojej krajiny ani Severoatlantickej aliancie na Ukrajinu. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý vypracoval inštitút IBRIS pre poľský denník Rzeczpospolita.

09:38

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol plánovanú dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a juhoamerickým zoskupením Mercosur v jej súčasnej podobe.

Potrebné sú podľa neho rokovania o novej a zodpovednejšej dohode, ktorá bude prihliadať na rozvoj, ochranu klímy a biodiverzitu.

09:24

Tisíce vodičov autobusov vstúpili vo štvrtok v juhokórejskej metropole Soul do generálneho štrajku pre spor týkajúci sa platov. Podľa odborov postihol štrajk 97 percent tamojších autobusových liniek a spôsobil chaos počas rannej dopravnej špičky. Po zhruba 11 hodinách sa však vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť a vrátili sa do práce.

09:13

Slovenský hokejista Martin Chromiak pomohol asistenciou k triumfu Ontaria nad San Jose 3:2 v nočnom zápase AHL. Dvadsaťjedenročný útočník má po 61 dueloch sezóny na konte 29 bodov (13+16).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali