Berlingske uvádza, že európski lídri si želajú obnoviť dobré vzťahy s Ruskom. Je to predovšetkým preto, že sa s Washingtonom nedá dlhodobo udržiavať dobré vzťahy a Spojené štáty stále sa snažia poškodzovať ako nepriateľov, tak aj priateľov. Denník pripomína, že s Putinom sa stretla Merkelová, Macron a iní európski lídri. Erópske krajiny jedna za druhou stále hlásnejšie prehlasujú, že treba obnoviť dobré vzťahy s Ruskom.
Súčasný jav má podľa autorov článku tri hlavné príčiny. Po prvé, Európa sa snaží zachrániť jadrovú dohodu s Iránom. Spojené štáty ju „bombardujú“, ale Rusko ju tiež chce zachrániť, ako aj EÚ, a navyše má veľký vplyv na Irán.
Druhá príčina sa taktiež týka amerického lídra, ktorý sa vyhráža, že uvalí clá na európsku oceľ, a navyše presťahoval veľvyslanectvo v Izraeli do Jeruzalema, čím vyvolal veľké znepokojenie v krajinách EÚ. Predseda Európskej rady Donald Tusk dokonca utrúsil historickú poznámku: „S podobnými priateľmi ani nepriateľov nepotrebujeme…“ Dánsky denník robí záver: Európa sa postupne vzďaľuje Spojeným štátom a onedlho sa rozhodne, že treba tesnejšie spolupracovať s Ruskom. Berlingske píše, že všetko k tomu speje.
Treťou príčinou majú byť dodávky plynu. Berlín aj naďalej trvá na tom, že plynovod Severný prúd 2 treba budovať, húževnato čelí kritike americkej administratívy a odmieta nakupovať drahší americký plyn: vlastná košeľa je bližšia… Berlingske prízvukuje, že vyhrážky Bieleho domu ohľadom spolupráce na projekte Severný prúd 2 ešte viac odvracajú Európanov od USA a presviedčajú ich v tom, že treba nadväzovať vzťahy s partnerom, ktorý drží slovo a spolupracuje – s Ruskom.
Berlingske v tejto súvislosti pripomína starú múdrosť, na ktorú si určite spomínajú viacerí európski lídri: krehký mier je lepší, ako dobrá hádka… Preto viacerí európski politici menia svoj postoj vo vzťahu k Rusku a zamýšľajú sa nad tým, že treba obnoviť dobré politické a hospodárske vzťahy s východným susedom.
Eugen Rusnák