Členovia a predstavitelia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) vyzvali veriacich, aby sa zúčastnili na blížiacich sa voľbách nového vedenia cirkvi, ale nehlasovali za jediného kandidáta na generálneho dozorcu cirkvi a dozorcu Východného dištriktu. Dôvodom je docieliť vypísanie nových volieb. Uvádza sa to v ich výzve, ktorú uverejnili na webe ECAV.
Ak je iba jediný kandidát, musí vo voľbách získať trojpätinovú väčšinu odovzdaných hlasov. Ak ich nezíska, voľby sa budú opakovať. “Ak sa to podarí, potom máme nádej, že kandidačná porada pri zostavovaní novej kandidačnej listiny bude rešpektovať mienku veriacich a nedovolí si účelovo vyškrtnúť zo zoznamu kandidátov pre nich nepohodlného kandidáta,” uvádza sa vo výzve. Pod ňou sú podpísaní napríklad generálny biskup Miloš Klátik a jeho manželka Oľga, generálny dozorca Imrich Lukáč, riaditeľ vydavateľstva Tranoscius Ľubomír Turčan či biskup Západného dištriktu ECAV na Slovensku Milan Krivda. K výzve sa môžu pripájať aj ďalší signatári.
Vo výzve sa uvádza, že “kandidačné porady na voľbu nového vedenia cirkvi boli zneužité tak, aby sa zabránilo slobodnej voľbe spomedzi viacerých kandidátov.” Členovia ECAV podpísaní pod výzvou tvrdia, že preto sa nedostal medzi kandidátov na generálneho dozorcu Imrich Lukáč, ktorý túto funkciu vykonáva teraz či biskup Západného dištriktu ECAV Milan Krivda, ktorý bol navrhnutý do funkcie ako generálny biskup. “Problémom, pre ktorý im bolo zabránené aktívne sa zúčastniť na voľbách, je ich nekompromisný postoj k neporiadkom v cirkvi, predovšetkým pri správe majetku ECAV, za ktoré zodpovedala správcovská spoločnosť Reformata pod vedením jej konateľov” uvádza sa vo výzve.
“Za dianie v spoločnosti Reformata s.r.o. plne zodpovedajú zamestnanci, konateľ a jej orgány,” dodal Ján Brozman dištriktuálny dozorca Východného dištriktu ECAV.
Problémom je netransparentná správa cirkevného majetku
Predmetom sporu a výzvy pred voľbami vedenia Evanjelickej cirkvi je spoločnosť Reformata spravujúca nehnuteľný majetok cirkvi. Jej konateľmi sú bývalý dištriktuálny dozorca ZD ECAV Vladimír Daniš a farár Jaroslav Mlynár. Signatári výzvy v súvislosti s voľbami vedenia cirkvi uvádzajú, že táto spoločnosť časom stratila ich dôveru, kvôli pochybným prevodom majetku cirkvi a nedostatočnému informovaniu.
Podľa generálneho dozorcu ECAV na Slovensku Imricha Lukáča kauza spoločnosti Reformata v poslednom období polarizovala cirkev, keďže kompetentné orgány roky nekonali. “Následné skúmanie a prešetrovanie tejto kauzy odhalilo nekalé praktiky pri nakladaní s cirkevným majetkom, ktoré sa diali pod vedením bývalých konateľov Reformaty V. Danišom a J. Mlynárom,” uviedol pre Hlavné správy s tým, že cirkevné aj štátne orgány už v tomto prípade potvrdili porušenie zákona. “Bol porušený zákon o účtovníctve, falšované účtovníctvo, páchaný zločin krátenia dane, nehospodárne sa nakladalo majetkom atď. Cirkev dostala od správcu dane pokutu a musí doplatiť aj krátenie dane,” dodal.
Vylúčili mnohých kandidátov
Imrich Lukáč uviedol, že súčasné vedenie cirkvi, ako aj viacerí členovia Generálneho hospodárskeho výboru ECAV na Slovensku podporovali očistu v Reformate a žiadali, aby sa veci dali do poriadku. “Nebolo to jednoduché, pretože túto snahu synoda a ďalšie grémiá odmietali, a tak sa spolupodieľali na krytí podvodov. Pred voľbami sa situácia vyhrotila,” vysvetlil generálny dozorca ECAV a pokračoval: “Na kandidačných poradách, kde o kandidátoch mohli rozhodnúť aj samotní kandidáti, ktorí kryli podvody v Reformate, preto neumožnili kandidovať tým, ktorí volali po poriadku v cirkvi.”
Ďalší zo signatárov výzvy Ľubomír Turčan, ktorý je zároveň riaditeľom a podpredsedom predstavenstva vydavateľstva Tranoscius, a. s. uviedol, že v minulosti zostavovali kandidátku seniorálne predsedníctva (32 ľudí), čo bolo kritizované. “Súčasný biskup M. Klátik sa to snažil zmeniť, no nenašiel v zákonodarnom zbore – Synoda, podporu. Podarilo sa presadiť, že kandidátku nezostavuje predsedníctvo seniorátov väčšinovým hlasovaním, ale každý navrhnutý bude zaradený na kandidátku, ak nie je proti nemu vznesená námietka. Vtedy sa hlasuje nadpolovičnou väčšinou o jeho vyradení. Navrhovateľ žiadal určiť presné kritériá, na základe ktorých by mohol byť vylúčený. Cirkevná loby, na čele s biskupom Východného dištriktu S. Sabolom a jeho dozorcom J. Brozmanom nepodporili túto presnú definíciu. Dokonca presadili, že pri viacerých kandidátoch nie je potrebná v druhom kole nadpolovičná väčšina, ako to bolo predtým,” objasňuje pomery Ľubomír Turčan s dodatkom, že problematickosť takejto formulácie sa ukázala práve pred blížiacimi sa voľbami.
“Kandidačná porada vyradila oponentov námietkami, ktoré sa ukázali len ako zámienka na ich vylúčenie, lebo u ľudí by mali veľké šance uspieť. Takýmto spôsobom 24 ľudí predurčilo vyše 300-tisíc veriacim z koho si môžu vybrať, všetko z jedného názorového tábora a kandidátov z druhej strany vylúčila,” uviedol pre Hlavné správy Turčan. “Pri biskupoch sú štyria kandidáti, z ktorých jeden je už prakticky biskup, lebo v druhom kole stačí pre víťaza aj jeden hlas – trebárs jeho. Všetci títo štyria kandidáti sú z jedného názorového spektra, takže je jedno, kto vyhrá. Na generálneho dozorcu je len jeden kandidát, silného protikandidáta z volieb vylúčili. “
“Kandidačná porada je legitímny orgán, na ktorom má právo každý člen vzniesť dôvodnú námietku. Tak sa aj stalo v prípade brata Milana Krivdu, kde hlasovania za námietky bolo 23/8 – teda neprešiel do volieb. V prípade brata Imricha Lukáča hlasovanie za námietky bolo 24/7 – takže neprešiel do volieb,” uviedol na margo vylúčenia niektorých kandidátov Ján Brozman dištriktuálny dozorca VD.
Generálnehy dozorca ECAV Lukáč naopak upozornil, že bol využitý nedokonalý cirkevný právny predpis, “tzv. dôvodná námietka ktorú si doslova vymysleli a hrubo zneužili, a tak traja nepohodlní kandidáti (Milan Krivda, Jaroslav Mervart a Imrich Lukáč) boli vyradení z možnosti kandidovať.”
Cieľom zamedzenia ich kandidatúry je podľa Lukáča to, aby cirkev a verejnosť naďalej nebola informovaná o dianí v správe majetku, a aby dotyční zamietli prípadné stopy nekalých praktík. “Všetky tieto kroky však poškodia cirkev na dlhé roky nielen hospodársky, ale hlavne morálne. Do histórie sa zapíšu čiernymi písmenami. Z cirkvi urobia nedôveryhodnú organizáciu, kde vládnu pochybné praktiky. To nesmieme dovoliť. Verím, že v cirkvi je stále veľa slušných ľudí, a preto má zmysel bojovať za našu cirkev proti niekoľkým ochrancom nečistých a nepoctivých praktík,” vyzval Imrich Lukáč.
Bývalá generálna právna zástupkyňa ECAV Anna Drobná, ktorá takisto podporila výzvu niektorých členov cirkvi pred voľbami nového vedenie uvádza, že dôvodom vzniknutých sporov je “nedodržiavanie pravidiel správania obsiahnutých vo Veľkom katechizme Dr. Martina Luthera a v iných cirkevných i štátnych právnych predpisoch, čo sa v ECAV pokladá za hriešne,” komentovala Drobná.
Riešením je neustále upozorňovanie na kauzy
Signatári výzvy sa zhodujú, že posunu v kauze spoločnosti Reformata prospela medializácia. Ľubomír Turčan sa domnieva riešenie súčasného stavu s predpismi cirkvi je veľmi komplikované. “Ako som spomínal, pripravili si zákonné zázemie, aby takýto nedemokratický postup legalizovali cirkevnými zákonmi. Takže podania na cirkevné súdy sú otázne. Riešením je len to, že sa veriaci ozvú a vyvinú tlak verejnosti na zmenu. Aj tomuto sa snaží cirkevná loby na čele so S. Sabolom zamedziť, ovládnutím printového média Evanjelický posol. Biskup Sabol napísal list, ktorý museli v nedeľu v kostoloch čítať, kde napísal, aby Poslu neverili. Je zrejmé, že sa pokúsia ovládnuť orgány spoločnosti Tranoscius, aby mohli urobiť personálne čistky, a tak zastaviť slobodnú tlač,” uviedol Turčan.
Anna Drobná dodáva, že podobná napätá atmosféra v cirkvi sa opakuje každých šesť rokov, kedy končí volebné obdobie predstaviteľov a funkcionárov ECAV.
Kandidáti mlčia
Voľby nového generálneho biskupa a dozorcu budú v júni a v júli. O funkciu biskupa sa uchádzajú dve ženy a dvaja muži – Sidonia Horňanová, Katarína Hudáková, Ivan Eľko a Marián Kaňuch. Na generálneho dozorcu je jediný kandidát Ján Brozman. Na dozorcu Východného dištriktu je jediným kandidátom Ľubomír Pankuch.
Vo funkciách končia generálny biskup Miloš Klátik a generálny dozorca cirkvi Imrich Lukáč. Mandát im uplynie 31. októbra tohto roku. Výsledky volieb oznámia na mimoriadnom zasadnutí Generálneho presbyterstva ECAV na Slovensku v júli. Voľby v ECAV sa konajú každých šesť rokov. Funkčné obdobie členov nielen generálneho, ale i dištriktuálneho a seniorálneho predsedníctva trvá šesť rokov s jedným možným opakovaním. Z toho dôvodu nemôže kandidovať Klátik, ktorý bol zvolený za generálneho biskupa v rokoch 2006 a 2012.
S našimi otázkami ohľadom volieb vedenia ECAV sme sa obrátil na viacero osobností z cirkvi vrátane kandidujúcich Sidonie Horňanovej, Kataríny Hudákovej a Ivana Eľka.
Mgr. Ivan Eľko odmietol na naše otázky reagovať, odpoveď ostatných sme nedostali. Pýtali sme sa “ako vy vnímate situáciu v ECAV pred voľbami vedenia? Aký je váš názor na spomínanú výzvu a na námietky, že niektorí kandidáti boli vyradení nedemokraticky a taktiež na aktuálnu medializáciu okolo volieb? Aký je váš postoj k tomu, že údajne dochádza k neoprávnenej manipulácii s majetkom cirkvi?”