Nasledovali protesty v ďalších mestách vrátane Damasku. Protestujúci požadovali po vláde prezidenta Asada demokratické a ekonomické reformy, ale vedenie krajiny odpovedalo nasadením armády, ktorá zhromaždenie krvavo potlačila.
Povstanie prerástlo do vlečúcej sa občianskej vojny, do ktorej sa zapojilo mnoho skupín i zo zahraničia. Na začiatku jednotná opozícia sa postupne rozpadala na viac skupín a dnes sú niektoré frakcie ochotné zhodnúť sa len na odstúpenie Bašáda Assada. Počet ozbrojencov sa od začiatku konfliktu rozrástol do ohromných rozmerov.
Chemické zbrane v bezpečí ?
Pred vojnou Sýria disponovala najväčšími skladmi chemických zbraní na svete : viac ako tisíc ton bojových látok vrátane horčičného plynu (yperitu) a sarinu. Hoci vláda tvrdila , že toxický arzenál je v bezpečí a nebude nikdy použitý ” vnútri Sýrie”, správy o chemických útokoch sa začali objavovať presne pred rokom.
Vo vojne došlo k chemickým útokom, kde opozícia a západné mocnosti tvrdili, že za týmito útokmi nemohol stáť nikto iný ako vládne sily. Tie naopak z masakru vinili rebelov. Sýria sa rozhodla a odovzdala zoznam chemických zbraní OSN, kde sa minulý rok v októbri začalo s ich likvidáciou. Chemické zbrane by mali byť zničené do 30. júna 2014.
Riešenie je zatiaľ v nedohľadne
Medzinárodný tlak na vyriešenie konfliktu zatiaľ zlyháva. Už v roku 2011 začali platiť sankcie niektorých krajín voči Damasku. Vlani v auguste bol pripravený vojenský útok proti Sýrii, proti však boli spojencami sýrskeho režimu, Rusko, Čína a Irán.
Diplomatické úsilie o ukončenie vojny zatiaľ plody neprinieslo.
Niekoľko pokusov zo strany Ligy arabských štátov a OSN priviesť znepriatelené strany k dialógu zlyhalo. Rovnako takzvanej ženevskej komuniké ( medzinárodná dohoda podporovaná OSN , ktorá má za cieľ vytvorenie prechodnej sýrskej vlády ) z jari 2012. Rozhovory známe ako Ženeva II začali až v januári tohto roka a skončili po iba dvoch zasadnutiach.
Žiadna zo strán nemieni ustúpiť a medzinárodné spoločenstvo trvá na tom, že konflikt môže ukončiť jedine politické riešenie. To je však v nedohľadne. Smutné ostáva , že naviac na túto vojnu doplácajú nevinné deti.
jf