Ekonómovia sú presvedčení, že to spôsobí ohromnú ranu celému trhu s americkými cennými papiermi a kurzu dolára.
Na konci marca senátori Marsha Blackburnová a Lindsey Graham požadovali, aby bol Peking potrestaný za “skrývanie informácii o vypuknutí epidémie vo Wu–chane, ktorá spôsobila začiatok krízy v zdravotníctve v celosvetovom meradle“. Podľa ich názoru je potrebné, aby časť amerického dlhu, ktorý sa nachádza v rezervách Čínskej centrálnej banky, bola odpísaná. V podstate to znamená default cenných papierov amerického ministerstva financií.
“Je to už tretia pandémia z Číny. Prichádza z tých špinavých trhov, kde majú myši a opice s vírusom, ktorý sa potom prenáša cez jedlo,” uviedol Graham v rozhovore pre Fox News. Senátor zdôraznil, že preto “by mal celý svet vystaviť účet za pandémiu“ a donútiť Peking “aby sa silne tresol po vrecku“.
V Kongrese USA predložili návrh zákona o potrebe medzinárodného vyšetrenia činov Pekingu v čase vypuknutia koronavírusu a vytvorenie “mechanizmu vyplácania kompenzácií“. Ku kampani sa pripojili aj najvyšší vládni činitelia a americký prezident Donald Trump túto myšlienku tiež podporil.
“Zatiaľ sme nestanovili konečnú sumu, ale bude významná, Čína urobila strašnú chybu a snažila sa ju skryť,“ uviedol prezident.
Ako však čínske médiá varovali, Peking zadĺžený nebude. Druhý najväčší zahraničný veriteľ Spojených štátov je pripravený začať predávať svoje obligácie. Podľa najstarších anglicky píšucich novín v Hongkongu South China Morning Post je možné, že k tomu dôjde v blízkych mesiacoch v závislosti na tom, ako sa bude vyvíjať situácia s požiadavkami na odškodnenie.
“Biely dom diskutuje o odpustení celého alebo časti amerického dlhu voči Číne vo výške 1,1 bilióna dolárov. Takéto extrémne opatrenie je veľmi nepravdepodobné, hoci samotný fakt o diskusii môže donútiť Peking, aby sa ochránil pred rizikom a znížil svoj americký štátny dlh,” píšu noviny.
Ako uvádzajú analytici, výsledok bude pre Spojené štáty krajne nepríjemný: Čína zasiahne trh štátnych dlhopisov presne v ten moment, kedy Washington prudko zvýšil svoje emisie dlhopisov, aby financoval programy na boj proti pandémii a jej ekonomickým následkom.
“Odpísanie dlhu je taký šialený nápad, že ktokoľvek, kto to ponúka, by mal vážne premýšľať o svojej profesionálnej spôsobilosti,“ povedal Cliff Tan, vedúci oddelenia analýzy trhov vo východnej Ázii MUFG.
Preto sa experti prikláňajú skôr k tomu, že sa jedná o politický trik v rámci predvolebnej kampane za znovuzvolenie Trumpa. Tento krok totiž “úplne zničí zdroj financovania deficitu rozpočtu USA“.
Opačný efekt
Ekonómovia varovali: akýkoľvek pokus Washingtonu neplniť dlhové záväzky voči Číne bude mať bumerangový efekt. Skutočný default prudko oslabí dôveru investorov v schopnosť americkej vlády platiť účty, v dôsledku toho aj dolárové aktíva.
Výnos štátnych treasures sa tak prudko zvýši, čo tiež zvýši náklady na financovanie ako pre americkú vládu, ako aj pre americké spoločnosti a spotrebiteľov. Navyše k tomu dôjde v čase extrémnej slabosti americkej ekonomiky, u ktorej sa predpokladá najväčší štvrťročný pokles v histórii – až 50 % HDP.
V ČĽR opakovane uviedli, že americký verejný dlh považujú za riskantný a znižujú dolárové rezervy v prospech japonského jenu a juhokórejského wonu. Peking môže teoreticky vykonať obrovský predaj. A bude to katastrofa: hodnota treasures sa prepadne, na akciovom trhu vznikne panika a dolár sa zrúti.
Iná vec je to, že sa to Peking zrejme neodváži urobiť: čínsky export porastie v dôsledku oslabenia americkej meny. Okrem toho dumping amerických štátnych dlhopisov bude vážne obmedzovať schopnosť riadiť kurz jüanu.
“Čína je schopná vyvolať kolaps dolára a finančných trhov tým, že ich zaplaví americkými štátnymi dlhopismi. Treasures sa budú znehodnocovať a ich ziskovosť sa bude výrazne zvyšovať. Nie je vylúčená ani globálna finančná katastrofa, ktorá zasiahne aj Čínu,” vysvetľuje ekonóm.
A napriek tomu s najväčšou pravdepodobnosťou uprednostní Peking menej tvrdú variantu: jednoducho prestane kupovať emisie amerického štátneho dlhu. A bude postupne znižovať tieto aktíva ako znehodnocovanie treasures.
Kvôli obchodnej vojne so Spojenými štátmi sa Čína systematicky zbavovala týchto papierov. Výsledkom bolo, že k júnu 2019 prešlo vedenie medzi zahraničnými držiteľmi amerického štátneho dlhu do Japonska: Tokio má treasures v hodnote 1,12 bilióna.
Ako ukázala posledná správa Ministerstva financií USA, do februára kleslo portfólio amerických štátnych dlhopisov v Číne na 1,09 bilióna z 1,32 bilióna v novembri 2013.