Masúd Barzání v rozhovore pre talianske noviny La Stampa povedal: “Pád Mosulu nebude mať za následok porážku jednotiek IS, pretože sa rozhodnú pre iné útočné taktiky, a to ako vo vnútri aj mimo mesta. Ak ich chcete poraziť, musíte ich poraziť na viacerých rôznych úrovniach, vrátane ideológie, v ekonomickej a sociálnej otázke. Ich hrôza bude trvať dlho.”
Predstavitelia regionálnej vlády Kurdistanu (KRG) už istý čas diskutujú o možnej budúcnosti severného Iraku, ktorý je väčšinou osídlený Kurdmi. Keďže sa ich polovojenské sily Pešmerga spojili s irackými vojakmi a podieľajú sa na bojoch proti ISIS, kurdskí predstavitelia hovoria, že nastal čas pre vytvorenie Kurdistanu.
“Na Blízkom východe a v Európe história ukázala, že štáty vytvorené po prvej a druhej svetovej vojne sa ukázali ako neudržateľné a fiktívne. Československo a Juhoslávia zanikli, a to isté sa dnes deje s odkazom Sykes-Picot,” vyhlásil Barzání spomínajúc pakt z roku 1916 o vytvorení sfér vplyvu po páde Osmanskej ríše, prerokovaný vtedajším britským diplomatom Markom Sykesom a francúzskym diplomatom Francoisom Georges-Picotom. Mnoho historikov tvrdí, že pakt nebral do úvahy etnické či sektárske rysy arabského sveta, čo vyústilo do viacerých konfliktov.
“Túžbou je, aby bol Irak zjednotený, ale realita hovorí, že je už rozdelený kvôli neriešiteľným problémom. Sunniti a šiíti bojujú proti sebe už 1400 rokov a my Kurdi sme obeťou tejto vojny. Musíme nájsť nový vzorec spolužitia. Nezávislosť Kurdistanu by vytvorila priestor stability v tomto regióne. Už sme videli príliš veľa krvi a bezprávia. Naša spoločnosť je založená na zásadách právneho poriadku, demokratických hodnotách, ako aj na spolužití medzi rôznymi identitami,” pokračoval Barzání.
“Sme národ, nie viera. Kurdi sú moslimovia, kresťania, židia, jezídi a podobne, ale majú spoločnú národnú identitu. Sme spoločnosť založená na uznaní identity národa, národa, ktorý verí v mierové spolužitie ľudí, ktorí majú sebaurčenie a ktorí musia byť chránení medzinárodným právom,” dodal.