Oznámenie CNE, obdoby ústrednej volebnej komisie, zaznelo niekoľko hodín po stroskotaní rokovaní medzi zástupcami vládnucej Zjednotenej socialistickej strany Venezuely (PSUV) a opozičnými politikmi.
PSUV už 2. februára oficiálne vymenovala úradujúceho prezidenta Nicolása Madura za svojho kandidáta do prezidentských volieb. Opozícia si zatiaľ nevybrala svojho kandidáta a ani neoznámila, či vôbec nejakého postaví.
Rozhovory za účasti zahraničných sprostredkovateľov sa venezuelská vláda spoločne s predstaviteľmi opozície rozhodla obnoviť v novembri, aby tak hľadali cestu k ukončeniu hlbokej politickej a ekonomickej krízy v krajine. Niekoľko kôl rokovaní prebiehajúcich v Dominikánskej republike sa skončilo bez dohody. Venezuelská vláda dáva súčasný stav za vinu americkému ministrovi zahraničných vecí Rexovi Tillersonovi. Vraj ovplyvňuje rozhovory s opozíciou.
Tillerson sa aktuálne nachádza na týždeň trvajúcom turné po Latinskej Amerike a Karibiku. Navštívi Mexiko, Argentínu, Peru, Kolumbiu a Jamajku. Jedným z cieľov jeho cesty je získať regionálnu podporu v záujme zvyšovania tlaku na Venezuelu, ktorú Washington obviňuje z korupcie a porušovania ľudských práv.
Tillerson v nedeľu v Argentíne vyhlásil, že Spojené štáty stále zvažujú sankcie na ropu a ropné produkty z krízou sužovanej Venezuely. Uviedol, že USA požadujú “slobodné, spravodlivé a overiteľné voľby” vo Venezuele a chcú vyvinúť dostatočný tlak na ukončenie krízy v tejto juhoamerickej krajine.