Šéf slovenského rezortu obrany pripomenul, že koncept zriadenia styčných tímov je súčasťou Akčného plánu pripravenosti, ktorý aliancia schválila v súvislosti s meniacim sa bezpečnostným prostredím na hraniciach NATO. “Tento organizačný prvok vnímame ako príspevok k národnej, ako aj ku kolektívnej obrane vo svetle bezpečnostného vývoja od summitu NATO vo Walese,” uviedol Gajdoš s tým, že primárnou úlohou NFIU je v prípade potreby zabezpečiť bezproblémové rozmiestnenie síl aliancie na území východného krídla. Ako dodal, nejde o základňu NATO.
Styčné tímy sú v ôsmich krajinách. Okrem Slovenska aj v Litve, Estónsku, Lotyšsku, Poľsku, Bulharsku, Rumunsku a Maďarsku. Hlavnou úlohou NFIU na Slovensku je podpora kolektívnej obrany NATO v plánovacom procese, asistencia pri výcviku a spoločných cvičeniach a v prípade potreby zabezpečenie a koordinácia prijatia spojeneckých síl v danom regióne. V slovenskom NFIU, bude pôsobiť 41 príslušníkov, z toho 21 pozícií je vyčlenených pre Slovensko a 20 pre medzinárodný personál z členských krajín NATO.
Styčný integračný tím NATO na Slovensku dosiahol počiatočnú operačnú spôsobilosť 1. januára 2017, čo v praxi znamená, že od tohto dátumu splnil všetky požadované organizačné, administratívne a technické kritériá. Plnú spôsobilosť by mal dosiahnuť 1. júna 2017.
TASR o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.