Štúdia, ktorú uskutočnila nezisková skupina Environmental Working Group odhaľuje, že 43 zo 45 druhov raňajkových cereálií testovaných na troch miestach v USA obsahovalo stopy glyfosátu. 31 z nich obsahovalo nebezpečne vysoké hladiny tejto chemickej látky.
Glyfosát je látka, ktorú obsahuje prípravok Roundup vyrábaný gigantom Monsanto. Roundup je najobľúbenejší prípravok proti pliesňam v USA.
Minulý týždeň súd v Kalifornii nariadil spoločnosti Monsanto, aby zaplatila 39 miliónov dolárov ako kompenzáciu a 250 miliónov dolárov ako pokutu kvôli zdravotnej závadnosti jej výrobku Roundup .
Agentúra pre výskum rakoviny (EWG) Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v roku 2015 klasifikovala glyfosát ako “pravdepodobne karcinogénny pre ľudí”. V USA Agentúra na ochranu životného prostredia označila glyfosát za karcinogén už v roku 1985, ale v roku 1991 zmenila svoju postoj. V roku 2017 Kalifornia uviedla glyfosát v registri chemických látok, o ktorých je známe, že spôsobuje rakovinu.
Mega čísla
Testované cereálie nezahŕňali všetky sladené produkty tejto kategórie. Štúdia sa zamerala na “zdravé” ovsené vločky. Ukázalo sa pri tom, že vysoká hladina glyfosátu pochádza z ovsa samotného.
Najvyššie úrovne boli zistené v ovocných vločkách Quaker – 1 000 častí na miliardu (ppb) glyfosátu, pričom úroveň 160 ppb je uvádzaná ako nebezpečná pre deti. Ďalej produkt Giant Instant Oatmeal obsahoval 760 ppb a tri vzorky Cheerios obsahovali koncentrácie medzi 470 a 530 ppb.
Každý rok sa na americké plodiny strieka 250 miliónov libier glyfosátu, pričom najvyššie koncentrácie chemickej látky sa nachádzajú v pšenici, ktorá nie je GMO. Túto chemikáliu potom obsahujú aj jačmeň, ovos a fazuľa. Poľnohospodári striekajú tieto plodiny glyfosátom tesne pred časom zberu, aby ju pripravili na skorší zber.
EWG testovala aj 16 obilnín vyrobených z ekologicky vypestovaného ovsa. Päť z nich obsahovalo glyfosát, no žiadna z nich nebola nad problematickou hodnotou 160 ppb. Autori štúdie dodávajú, že aj keď organické potraviny by mali byť úplne bez chemických látok, ako je glyfosát, tieto chemikálie môžu často prechádzať na plodiny z blízkych polí konvenčne pestovaných plodín alebo z fariem, ktoré sa zaoberajú pestovaním oboch druhov plodín.
Bezpečný?
“Glyfosát nepatrí do obilnín,” uviedla agentúra EWG. Organizácia nabáda Američanov k výzve úradov, aby obmedzili používanie glyfosátu pred zberom, a aby spoločnosti informovali o použití glyfosátu.
Napriek viacerým štúdiám a vyplateniu sankcií vo výške niekoľkých miliónov dolárov spoločnosť Monsanto, tvrdí, že “glyfosát je bezpečný a nespôsobuje rakovinu ak je používaný podľa uvedených inštrukcií.