Vladyka Vasiľ: Pápežova návšteva dala katolíkom odvahu a sebavedomie

Vladyka Vasiľ: Pápežova návšteva dala katolíkom odvahu a sebavedomie

Bratislava 1.júna 2020 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TK KBS)

 

Návšteva Jána Pavla II. na Slovensku pred 25 rokmi dodala katolíkom odvahu a sebavedomie, vraví vladyka Cyril Vasiľ. Apoštolský administrátor Košickej eparchie bol pred štvrťstoročím v centrálnom tlačovom centre v Bratislave. Pri príležitosti výročia návštevy s ním prinášame rozhovor

Vladyka Cyril Vasiľ

Keď vám niekto povie, druha návšteva pápeža Jana Pavla II. na Slovensko, čo vám príde na um ako prvé?

Reklama

Možno to, že aj keď to bola istým spôsobom druhá návšteva, predsa to svojim spôsobom bola aj prvá návšteva Slovenska. V akom zmysle? Počas prvej návštevy v roku 1990 bola návšteva Jána Pavla II. ešte súčasťou, či skôr zastávkou návštevy Československa, kým v roku 1995 už navštívil osobitne Slovenskú republiku, ktorá sa stala nezávislou od roku 1993. Vtedajšia vnútorná politická situácia bola komplikovaná silným napätím medzi predsedom vlády Vladimíra Mečiarom a prezidentom Michalom Kováčom. Počas pápežovej návštevy sa však museli tieto vnútorné rozpory týkajúce sa pocitov veľkej časti obyvateľstva ustúpiť. Spoločnosť a Cirkev na Slovensku boli na prahu novej éry. Slovensko sa ešte len vynáralo z obdobia komunistického režimu nepriateľského voči Cirkvi. Každý sa však snažil naučiť žiť v skutočnej slobode. Slovensko bolo v dobe pápežovej návštevy mladý nezávislý štát, ktorý hľadal spôsob, ako vstúpiť do spoločenstva európskych demokratických národov. Aj táto cesta nebola vždy ľahká alebo priama, existovalo veľa prekážok, veľa temných zákutí i slepých uličiek. Napriek tomu všetkému pápežova návšteva zvýšila sebadôveru a uvedomenie si, že tento nový nezávislý štát môže s kompetenciou a dôstojnosťou organizovať návštevu najvyššieho predstaviteľa Katolíckej cirkvi a globálnej morálnej autority.

 

Reklama

Ako ste sa pri nej priamo angažovali a za čo ste boli zodpovedný? Viete opísať túto svoju činnosť?

Konferencia biskupov Slovenska ma poverila, aby som ju v rámci tejto návštevy zastupoval v centrálnom tlačovom centre, ktoré bolo počas návštevy zorganizované v Bratislave, v hoteli Fórum. Pre mňa to bola opäť možnosť sledovať zblízka a zvnútra priebeh návštevy, mnohé aspekty organizačného a protokolárneho charakteru. Súčasne som si ale aj veľmi konkrétne uvedomoval dosah pápežových slov a skutkov – záujem svetových médií, ktoré pozorne sledovali priebeh tejto cesty. Bol som v kontakte s novinármi, distribuoval som pápežove prejavy, poskytoval koordináciu so slovenskými tlačovými orgánmi atď.

Niekedy dochádzalo aj k celkom zaujímavým situáciám – pamätám si ako som musel s veľkou námahou a fantáziou jednému slovenskému novinárovi z TASR – zjavne kovanému odchovancovi socialistickej žurnalistiky – vysvetľovať, čo to je „Ruženec“, pretože mal robiť reportáž z modlitby svätého ruženca v chráme uršulínok v Bratislave. Pre neho bolo všetko to, kde sú „farári“ jednoducho „omša“.  Nakoniec, napriek môjmu dlhému historicko-teologickému výkladu sa aj tak v televíznych titulkoch objavilo, že bude vysielaná „Omša svätého ruženca“

 

V čom vidíte význam tejto návštevy pre Gréckokatolícku cirkev na Slovensku?

Reklama

Návšteva Jána Pavla II. V Prešove a stretnutie s gréckokatolíckym spoločenstvom sa uskutočnilo 2. júla 1995. Za prítomnosti asi 200 tisíc veriacich sa pápež zúčastnil na mariánskej modlitbe Akatistu, kde predniesol historický prejav určený gréckokatolíckej komunite. Pápežove slová sa dotýkali niektorých bodov zásadného významu prehlbovania cirkevného povedomia gréckokatolíkov na Slovensku. Na prvom mieste Svätý Otec zdôraznil špecifickosť územia východného Slovenska ako križovatky rôznych kultúr a liturgických prejavov, pričom v tejto bohatosti a rozmanitosti uznal znamenie dedičstva diela svätých Cyrila a Metoda.

Gréckokatolícka komunita po prvý raz v histórii počula priamo z úst pápeža potvrdenie tohto historicko-náboženského vnímania, ktoré je súčasťou sebauvedomovania slovenských gréckokatolíkov, teda, že sú priamymi duchovnými dedičmi a predstaviteľmi cyrilometodského duchovného modelu.

Napokon, pápežova reč nebola naplnená iba teologickými a historicko-cirkevnými úvahami, ale mala aj nezabudnuteľné znamenie konkrétnosti a aj istej poetickosti, ktorá v srdciach veriacich našla ozvenu vďaky. Keď hovoril o prírodných krásach a najmä Tatrách, ktoré sa nachádzajú na hranici medzi Slovenskom a Poľskom, Ján Pavol II. prirovnal gréckokatolícke spoločenstvá k známym horským jazerám, tzv.  plesám, ktoré sú považované za vzácny klenot prírody milovanej a stráženej obyvateľstvom Slovenska. Takýmito plesami, odzrkadľujúcimi Božiu krásu a velebu  sú podľa neho aj komunity gréckokatolíkov, ktoré sa nachádzajú uprostred väčšinovej rímskokatolíckej cirkvi, ale sú cenné, pretože odzrkadľujú rôznorodosť a bohatstvo celej Katolíckej cirkvi.

 

V čom bola podľa Vás táto návšteva výnimočná a prečo by sme si ju mali stále pripomínať?

Reklama

Pápežova návšteva v roku 1995 dodala katolíkom na Slovensku odvahu a sebavedomie. Generácia, ktorá zažil prenasledovanie komunizmu si z úst pápeža vypočula aj poďakovanie za prejavenú vernosť Katolíckej cirkvi aj povzbudenie do prehĺbenia duchovného života v nových spoločenských podmienkach. Toto povzbudenie je aktuálne aj dnes i do budúcnosti, keďže každý kresťan, od prvých dní, až do Kristovho druhého a slávneho príchodu má byť pripravený čeliť prejavom odporu, odmietania ba až nepriateľstva voči Kristovi a jeho posolstvu prežívanému v Cirkvi.

 

Aký je Váš osobný vzťah k sv. Janovi Pavlovi II.?

Prvýkrát som stretol pápeža Jána Pavla II v roku 1987 krátko po mojom príchode do Ríma, ako študent  Ukrajinského pápežského kolégia. Hoci šlo len o krátku audienciu po rannej omši v jeho privátnej kaplnke, živo sa zaujímal o situáciu Cirkvi na Slovensku. Videl som nielen jeho záujem, ale aj to, že je o tejto situácii dobre informovaný. Aj on sám vedel čo znamená život Cirkvi v komunistickom režime a počas svojho účinkovania v Poľsku mal kontakty s tajnou Cirkvou na Slovensku.

Počas ďalších rokov som  mal možnosť stretnúť sa viackrát s pápežom Jánom Pavlom II, či už počas jeho návštevy na Pápežskom východnom Inštitúte, alebo keď som sprevádzal slovenských biskupov na osobné audiencie u pápeža.

Mimoriadne si cením to, že po ukončení postgraduálnych štúdií  som mal  možnosť predstaviť pápežovi Jánovi Pavlovi II. aj svojich rodičov. Stalo sa to počas osobnej audiencie v decembri 1994. Keďže môj otec bol gréckokatolíckym kňazom, ktorý zažil likvidáciu našej východnej katolíckej cirkvi, pápež sa živo zaujímal aj o to, či bol vo väzení. Vedel, že pre našich  študentov teológie a kňazov boli v roku 1950 dané len dve možnosti – väzenie alebo podpísanie prechodu do pravoslávnej cirkvi, teda zrieknutie sa spojenia s Rímom a s pápežom. Keď mu otec povedal, že aj on bol vo väzení, tak mu pápež povedal jednoducho: „To je dobre, že si bol vo väzení. A je dobre, že tu máš syna na štúdiách.“

Jána Pavla II. som teda vnímal ako pápeža, ktorý dôvere poznal našu Cirkev, poznal Slovensko, mal ho rád a bol preň duchovnou oporou a vzorom.

 

Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:55

Zmeny, ktoré prináša vládny návrh novely zákona o verejnom obstarávaní, zásadným spôsobom znižujú transparentnosť a férovú súťaž. Z tohto dôvodu môžu Slovensku hroziť pokuty alebo zastavenie platieb pri zákazkách financovaných z eurofondov. Vyhlásila to opozičná poslankyňa Veronika Remišová v reakcii na novelu z dielne ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas-SD), ktorú parlament v utorok prerokoval v prvom čítaní. Ak ju poslanci na ďalšej schôdzi definitívne schvália, zmeny začnú platiť od júla.

13:52

Nemecká mládež je čoraz viac nespokojnejšia a pravdepodobne by volila stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD). Vyplýva to zo štúdie zverejnenej v utorok.

13:51

Švédskym colným úradom sa minulý týždeň v prístave hlavného mesta Švédska Štokholmu podarilo zadržať historicky najväčšie množstvo kokaínu. Policajný zdroj v utorkovom vysielaní švédskej televízie uviedol, že skonfiškovali približne 1,4 tony tejto drogy.

13:32

Ak chce daňovník poukázať podiel zo svojej zaplatenej dane za rok 2023 vybranej neziskovej organizácii, nadácii či občianskemu združeniu, má čas do konca mesiaca. Darovať 2 % alebo 3 % tretiemu sektoru je možné len na predpísanom tlačive v lehote do 30. apríla. Upozornila na to Drahomíra Adamčíková, hovorkyňa finančnej správy.

13:21

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba potvrdil medializované správy, že jeho rezort pripravil nový postup pri poskytovaní konzulárnych služieb v zahraničí pre mužov z Ukrajiny v mobilizačnom veku.

13:12

Národná diaľničná spoločnosť slávnostne začala raziace práce na 1,8 kilometra dlhom tuneli Okruhliak. Je súčasťou rýchlostnej cesty R4 Prešov – severný obchvat, II. etapa.

13:11

Už len stiahnutie aplikácie čínskeho online trhoviska Temu do mobilného telefónu môže predstavovať bezpečnostné riziko. Upozornila na to spotrebiteľská organizácia dTest, podľa ktorej si aplikáciu stiahlo viac ako 100 miliónov ľudí po celom svete. Populárnou sa stala aj na Slovensku, kde si tiež ľudia objednávajú tovar za výhodné ceny.

13:10

Aktivita v súkromnom sektore eurozóny zaznamenala tento mesiac najvýraznejší rast za takmer rok, k čomu prispel najmä vývoj v kľúčovom sektore služieb. Zotavenie v tejto oblasti umožnilo vykompenzovať prehĺbenie poklesu aktivity vo výrobnom sektore.

13:09

Investičné podvody sa zameriavajú na nízku finančnú gramotnosť ľudí a emócie, pričom sľubujú rýchle zbohatnutie a zisk. S podozrivou ponukou na investovanie malo skúsenosť až 24 % opýtaných respondentov.

13:08

V súčasnej dobe je bežné nakupovať množstvo tovarov na splátky. Aj nákup na splátky je pritom pôžičkou, ktorú treba splácať. Preto je potrebné si takýto krok dobre premyslieť. Pred uzavretím zmluvy o akomkoľvek úvere by mal dlžník brať do úvahy všetky náklady rodiny a jej reálne možnosti.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali