.
.

NAŽIVO

Podľa amerického ministerstva zahraničných vecí sú Ukrajina a Rusko „jeden krok“ od zastavenia nepriateľských akcií.

„Sme len krok od úplného zastavenia paľby a potom môžeme hovoriť nielen o mieri na týždeň alebo šesť mesiacov, ale o trvalom mieri, na ktorý sa môžu spoľahnúť ľudia na Ukrajine, v Rusku a na celom svete. To je to, čo Amerika pomohla zabezpečiť, a to je to, čo robíme každý deň. Nikdy sme neboli bližšie k mieru s týmito dvoma stranami,“ povedala hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Tammy Bruceová v rozhovore pre ‚NewsNation Now‘, informuje The Hill.

08:26

Tuniský prezident Kajs Saíd odvolal premiéra Kámela Madúrího pre nespokojnosť s činnosťou vlády, predovšetkým v otázkach migrácie a hospodárskej krízy. Nahradila ho ministerka pre vybavenie a bývanie Sára Zaafráníová a stala sa treťou osobou v premiérskej funkcii za menej ako dva roky.

08:08

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil opozíciu zo zavádzania národa, pretože zatknutie istanbulského primátora a dôležitej opozičnej osobnosti Ekrema Imamoglua označuje ako politicky motivované. 

08:06

Ľadovce sa topia rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, v dôsledku čoho sú ohrozené zásoby potravín a vody pre dve miliardy ľudí na celom svete. Vyplýva to zo správy Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), ktorú zverejnila pri príležitosti prvého Svetového dňa ľadovcov. Správa poukazuje na “bezprecedentný” úbytok ľadovcov spôsobený klimatickou krízou, ktorý ohrozuje ekosystémy, poľnohospodárstvo a zdroje vody, píše TASR podľa denníka The Guardian.

07:35

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov v roku 2012 vyhlásilo 21. marec za Medzinárodný deň lesov. Tento deň zdôrazňuje kľúčovú úlohu, ktorú lesy zohrávajú pri udržiavaní života na Zemi od poskytovania biotopov pre biodiverzitu až po boj proti zmene klímy a podporu živobytia miliónov ľudí. Jeho cieľom je poukázať na význam lesov, zvýšiť povedomie o hospodárení, ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji všetkých typov lesov v prospech súčasných i budúcich generácií.

07:22

Americký prezident Donald Trump podpísal výkonné nariadenie, na základe ktorého sa má začať rušiť federálne ministerstvo školstva. Stanica BBC napísala, že ide o plnenie jeho predvolebného sľubu aj vytúženého cieľa niektorých konzervatívcov, úplne zrušenie rezortu si ale vyžaduje súhlas Kongresu.

07:21

Londýnske letisko Heathrow prerušuje svoju prevádzku. Dôvodom je rozsiahly požiar v neďalekej rozvodni, v dôsledku ktorého letisko a okolité oblasti zaznamenávajú výrazný výpadok elektrickej energie. Vyplýva to z vyhlásenia, ktoré citovala stanica Sky News. Požiar, ktorého príčina nie je momentálne známa, sa snaží uhasiť približne 70 hasičov s desiatimi kusmi techniky.

07:19

Severná Kórea vykonala úspešný test svojho najnovšieho protilietadlového raketového systému, ktorý nedávno uviedla do sériovej výroby. Na skúšku podľa štátnych médií dohliadal vodca Kim Čong-un. Do Pchjongjangu na rokovania s ním a ďalšími predstaviteľmi KĽDR medzičasom pricestoval tajomník ruskej Rady bezpečnosti Sergej Šojgu.

07:18

Izraelská vláda schválila návrh na odvolanie šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara s účinnosťou k 10. aprílu. Vyplýva to podľa agentúry Reuters z vyhlásenia kancelárie premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý minulý týždeň povedal, že Barovi už nedôveruje a má v úmysle ho odvolať.

07:16

Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil, že 27. marca sa v Paríži uskutoční ďalší summit o podpore Ukrajiny. Na stretnutí tzv. koalície ochotných sa podľa neho zúčastní aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

07:15

Britský premiér Keir Starmer vyhlásil, že plány na obranu možného prímeria medzi Ukrajinou a Ruskom už dostávajú svoje kontúry. Uviedol to po rokovaní náčelníkov štábov armád “viac ako 25 krajín” v Londýne.

07:14

Švédsky parlament schválil vyslanie ôsmich stíhačiek Gripen do Poľska, kde budú nasadené v rámci hliadkovacej misie NATO, informuje TASR podľa správy poľskej agentúry PAP. Švédska vláda vyslanie Gripenov avizovala už začiatkom marca s tým, že sa tak prvýkrát budú zapájať do operácie Aliancie z územia inej krajiny.

07:13

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nepriamo kritizoval blokovanie cesty jeho krajiny k získaniu členstva v Európskej únii zo strany Maďarska, ktoré však konkrétne nemenoval, informuje TASR podľa agentúry DPA. Za “protieurópske” správanie Zelenskyj označil, ak jeden člen EÚ blokuje rozhodnutia, ktoré sa týkajú všetkých.

07:12

Český prezident Petr Pavel navštívil ukrajinské mesto Odesa. Informoval o tom server iRozhlas. Pavel sa tam podľa neho stretol aj s vicepremiérom pre obnovu Oleksijom Kulebom, s ktorým rokoval o tom, ako by mohla vyzerať povojnová rekonštrukcia Ukrajiny a ako by mohlo v tejto súvislosti pomôcť Česko.

07:11

Pražská polícia pre dve oznámenia o uložení bomby evakuovala palác Lucerna a železničnú stanicu v mestskej časti Smíchov. Dovedna bolo evakuovaných viac ako 3000 ľudí, uvádza sa v jej vyhlásení na sociálnej sieti X. Na oboch miestach prebehli prehliadky pyrotechnikov s negatívnym výsledkom. Polícia po neznámom oznamovateľovi vyhrážok pátra.

07:09

Výraznú popularitu dosiahla vďaka svojej úspešnej televíznej talk-show Banánové rybičky, ktorú vtipne moderovala osem rokov. Zmysel pre humor prejavila Halina Pawlowská tiež v románe Díky za každé nové ráno (1994), spracovaný bol aj do úspešného rovnomenného filmu, ktorý jej priniesol Českého leva za scenár. V piatok 21. marca bude mať česká spisovateľka, scenáristka, publicistka a príležitostná herečka 70 rokov.

07:08

Pred 35 rokmi sa africký kontinent kompletne zbavil pečate cudzích nadvlád, keď ako jeho posledný štát nezávislosť vyhlásila Namíbia. Stalo sa tak 21. marca 1990.

07:07

V rámci tohtoročného Medzinárodného dňa boja proti rasovej diskriminácii si Organizácia Spojených národov pripomína aj 60. výročie prijatia Medzinárodného dohovoru o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie, ktorý Valné zhromaždenie OSN prijalo 21. decembra 1965. Pozornosť na prijatie dohovoru upriamil aj generálny tajomník OSN António Guterres v tohtoročnom posolstve pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti rasovej diskriminácii.

07:06

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vylúčil diskusiu o vlastníctve okupovanej jadrovej elektrárne v Záporoží, ktorú by podľa návrhu prezidenta USA Donalda Trumpa mohol prevziať Washington. Táto elektráreň sa nachádza v meste Enerhodar na Ruskom okupovanom území Ukrajiny. Informovala o tom agentúra AFP.

Včera 20:12

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét. V ňom sa uvádza, že ukrajinskí štátni príslušníci, ktorí nemajú zákonné dôvody zdržiavať sa na území Ruskej federácie, musia do 10. septembra zlegitimizovať svoj status alebo odísť. Informuje TASS.

Včera 20:10

Ruský prezident Vladimir Putin podporil dočasného prezidenta Sýrie Ahmada Šaru. Ocenil jeho úsilie o zabezpečenie územnej celistvosti krajiny a ponúkol mu “praktickú spoluprácu” v ďalších oblastiach. Informoval Kremeľ podľa agentúry Reuters.

Včera 19:38

Prostredníctvom telemostu sa na dnešné zasadnutie Európskej rady v Bruseli pripojil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vyzval, aby ponechali v platnosti sankcie proti Rusku až do momentu, keď Moskva začne sťahovať svoje sily z Ukrajiny.

Upozornil, že napriek dohode s USA pokračuje Rusko v útokoch na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Informuje AFP.

Včera 19:38
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Vladimír Mečiar: Už nemôžem mlčať!

Prebieha deštrukcia štátu pred očami jeho občanov

❚❚
.

 

 

V akej domácej a medzinárodnej atmosfére sa konštituovala Slovenská republika?

Slovenská republika alebo Slováci  neboli izolovaní od  historického procesu, ktorý znamenal nielen rozpad svetovej socialistickej sústavy, ale aj zložených štátov. Mal rôzne podoby. Krvavú  v Juhoslávii, v Rusku po sebe v parlamente strieľali a vláda tiež išla do seba. Bolo teda jasné, že tento proces  neobíde ani Česko-Slovensko a bude sa musieť s ním vyrovnať.  Pokusy, ako zabrániť konfliktu, boli viaceré. Prvý návrh na demokratizáciu štátneho usporiadania Česko-Slovenska neprešiel. Aj preto, že Slováci, vtedy reprezentovaní VPN a KDH, to nechceli.  Delegáciu na rokovaniach viedol František Mikloško a on to pochoval. Nasledovala  sankcia v podobe môjho uvoľnenia  i viacerých ľudí orientovaných na zmenu týchto systémových vzťahov. Časom dozrieval proces chápania nevyhnutnosti zmien, lebo štát sa ocitol v hlbokej vnútornej politickej kríze, ale aj v nefunkčnosti federácie. Jej rozpad bol dovŕšený pred voľbami v roku 1992. V tom čase federálne i republikové orgány konštatovali, že nie sú schopné nájsť východisko zo situácie a nech to hľadá niekto iný. Nezabúdajme, že predtým sa aj Václav Havel pokúsil prevziať prezidentskú moc.

 

.

Aj médiá prispievali k bičovaniu vášní. Z českej strany zaznievalo: Ať si jdou…

A do tejto situácie prichádzala nová politická reprezentácia – Klausova a moja. A vyhodnocovali sme aj vývoj verejnej mienky, potrieb obyvateľstva. Chystali sme sa na rozhodujúce stretnutia, ktoré mali prísť po voľbách. Nálady i na Slovensku boli rôzne. Napríklad  Alexander Dubček hovoril, že najskôr musí v celom Česko-Slovensku zvíťaziť ľavica a tá potom vytvorí slovenský štát. KDH hovorilo, že katolíci už raz zobrali zodpovednosť za vznik štátu, stačilo. Strana demokratickej ľavice tvrdila, my česko-slovenský štát chceme, nechceme Slovenskú republiku. Išli s nami po zvrchovanosť i ústavu, to predpokladala ústava z roku 1968, ale ďalej ísť nechceli. Čiže vývoj aj vnútri štátu bol dosť zložitý. Pokiaľ išlo o medzinárodné vzťahy, poznačil ich konflikt v Juhoslávii. Európske vlády nám povedali, že s rozdelením Česko-Slovenska súhlasia pod podmienkou, že bude pokojné a že sa budú k obom republikám správať rovnako. Ešte pred prvým januárom 1993 uznali Českú a Slovenskú republiku za právnych nástupcov Česko-Slovenska. Toto všetko prebiehalo po prijatí zvrchovanosti, keď sa začal proces uznávania Slovenska ako štátu. Prebiehal plynule, mal len jeden zádrh, a tým bola hrozba, že nás neuznajú USA, čo sme  ustáli.

 

Aký problém sme mali s USA? 

Išlo o zápletku, ktorú vyvolali ešte federálne orgány, ktoré presvedčili Američanov, že je odpočúvaný ich konzulát v Bratislave a že sme to zorganizovali my. On bol skutočne  odpočúvaný, ale federálnymi orgánmi. Nebola to naša práca. Bolo to treba celé vyvrátiť a bola to obrovská práca v pozadí.  Keď sme sa z toho dostali,  dôležité bolo, aké skupiny sa k nám pripoja. Politický chaos vo federálnych orgánoch viedol k hospodárskym rozhodnutiam, ako bolo zastavenie výroby v zbrojnom priemysle na Slovensku bez alternatívy. Padli bane,  ťažký priemysel, nebol pre ne žiaden program.  Zastavili sa energetické investície na celom Slovensku. Bez alternatívy. Slovensko sa dostalo počas roka 1992 do veľmi ťažkej situácie s tridsaťpercentnou nezamestnanosťou…

.
Na snímke Vladimír Mečiar

 

Kto mal zabezpečiť alternatívne riešenie? Federálne orgány?

Veď tie to spôsobili. Na Slovensku nastal zmätok, obrovská nezamestnanosť, ale v Českej republike nevedeli, čo je to nezamestnaný. Také boli ekonomické ťahy. Dostali sme na krk nôž, že od 1. januára 1993 nebude existovať vyrovnávanie rozdielov medzi Českou a Slovenskou republikou, dotované z prostriedkov federácie. Český a slovenský dlh nebol rovnaký. Z federálnych prostriedkov sa akože prispievalo na slovenský rozvoj a v roku 1992 nám povedali: Nebude sa! Žite zo svojho. Ale čo to znamenalo? Že všetko, čo išlo cez banky,  poisťovne, sporiteľne, cez zahraničný obchod, cez integrované siete malo byť  príjmom federácie a my sme mali mať príjem len z toho, čo sme riadili. Taká bola perspektíva Slovenska v spoločnom štáte. To nebolo, že Klaus s Mečiarom sa zišli… Rozdelenie štátu malo svoje príčiny, ekonomické pozadie. Ak sme túžili po samostatnosti, potrebovali sme mať v rukách zdroje. Ďalší, veľmi výrazný aspekt bol aspekt sociálny. Vysoká nezamestnanosť, ľudia žiadali riešiť dôchodky, bolo treba vyrovnať sa s cenovým rastom. Hľadať cesty a nedopustiť vývoj, akým prechádzalo Poľsko, kde bola šesťstopercentná inflácia. V Maďarsku, ale aj inde ľudia draho platili za zmeny. Kríza v poľnohospodárstve. Firmy síce ešte nepadali, ale boli narušené dodávateľsko-odberateľské vzťahy i hodnotové vzťahy. Pokus urýchliť prechod na malovýrobu bola obrovská chyba. Otázka bola, ako touto cestou prejsť?  Keď sme veľmi zodpovedne zhodnotili, čo sa dá a nedá robiť, prišli sme k záveru, že v jednom štátnom útvare nie sme schopní tieto vzťahy vyriešiť. Na zlepšenie vzťahov s Českou republikou sme sa rozhodli  povýšiť ich z vnútroštátnych na medzištátne. To znamená vyššia úroveň rozhodovania a kooperácie, ktorá otvorí cestu k trhovým, hodnotovým i politickým väzbám – k rovnocennému postaveniu – a bude sa hľadať to, čo nás spája. Všetci hovoria, že to bolo dobré.

 

Hovoríte – prehodnotili sme, rozhodli sme. Kto?

V tom čase to boli Vladimír Mečiar a Václav Klaus. Samozrejme, za nami stáli delegácie oboch republík.  Ale samotní českí funkcionári tvrdili, že osemdesiat percent českej delegácie tvoril Václav Klaus a deväťdesiat percent slovenskej Vladimír Mečiar.

 

To bol rok 1992. Bolo po voľbách, rozhodujúcim subjektom vo vláde  bolo HZDS a vy ste boli na čele vlády.

Slovensko malo ešte do volieb na dátumy presne naprogramovaný  postup krokov:  zvrchovanosť, ústava, aký typ štátu chceme, a to bolo treba uzákoniť. Prvým januárom 1993 došlo ku  konštituovaniu štátu. A tu treba povedať, že Česká republika nielenže mala vyspelé úradníctvo a inštitúcie, na ktorých bolo treba iba vymeniť tabuľky. Ale Slovensko nemalo v tomto smere nič pripravené.  Bolo treba urobiť vlastnú menu, postaviť inštitúcie pre vonkajšie vzťahy. Kým Česká republika mala vládou schválené štyri alternatívy jednostranného odchodu, Slovensko nemalo nič. V naivnosti čakalo, čo Česi s nami urobia.  Či nás vykopnú, alebo či si nás nechajú.

 

.

A neboli ste za to zodpovedný vy, keď ste boli predsedom vlády?

Ja som bol predsedom vlády do marca 1991. Potom som bol vyhodený, nastúpila etapa prenasledovania, tak ako aj teraz. V roku 1992 nastúpila etapa diskreditácie,  až to v tom roku vyvrcholilo podaním návrhu na moju obžalobu a väzenie.

 

Ešte pred voľbami?

Áno. Spracúvali diskreditačné argumenty, zriadili diskreditačnú televíziu NOVA na moravskom území, ktorá dostávala politické úlohy, ako majú s tým Mečiarom na Slovensku bojovať. Čiže ja som si svoje odskákal. Od 1. januára 1992 mi zastavili plat… Ale bolo treba nepoddať sa, bolo treba aj hnutie vytvoriť, vyformovať. Pritom sme starostlivo sledovali prieskumy verejnej mienky v Česku. Neboli síce zverejnené, ale vedeli sme, že pred voľbami v roku 1992 väčšina občanov ČR bola za to, aby ČR bola samostatná. Mali sme stretnutia aj s českými politickými stranami, no okrem Klausa nebola ochota s nami partnersky rokovať.

.

 

Zdá sa, že časť politického spektra vám nikdy neodpustila, že ste stáli na čele úspešného emancipačného procesu Slovákov. Pripomínali to ustavičným predkladaním návrhu na zrušenie tzv. Mečiarových amnestií, až sa im to podarilo. Bolo nevyhnutné udeliť amnestie?

Amnestia je jeden z reťazcov porušovania zásad ústavnoprávneho štátu zo strany vlády Roberta Fica. To hodnotím ako tretí krok. Bolo to prijaté ako ústavný zákon z iniciatívy prezidenta, na návrh Roberta Fica, pod vedením Andreja Danka a prešlo to aj v Ústavnom súde SR väčšinou sudcov. Ja ho nenazývam ústavný zákon, ale ústavná lož. Klamú ním všetkých občanov Slovenska a toto klamstvo povýšili na ústavný zákon. O mne šírili, že lož je mojou pracovnou metódou,  ale oni prijímajú ústavnú lož ako pravidlo správania pre občanov Slovenska. Toto je hádam svetová rarita.

 

Aký máte dôvod nazývať ústavný zákon ústavnou lžou?

.

Argumentovalo sa, že amnestie majú byť zrušené preto, lebo to nebolo demokratické.  Ale ako vláda SR, demokraticky zvolená, pod demokratickou kontrolou parlamentu, v demokratickom systéme, mohla prijať nedemokratické rozhodnutia? To som nepochopil. Je to jediná demokraticky legitimizovaná inštitúcia Ústavou Slovenskej republiky. K amnestiám bola diskusia všetkými členmi vlády. Boli schválené jednomyseľne všetkými členmi koaličnej vlády. Za hlasoval aj minister delegovaný SNS, takže Danko hlasoval proti vlastnej strane.  Ďalej sa  hovorí  o Mečiarových amnestiách. Ale nástupníctvo po prezidentovi prechádza na vládu, nie na Mečiara. Ja som podpisoval amnestie ako predseda vlády. Ale amnestie schválila vláda. Lenže kto postihne vládu? To nejde, tak to musím byť ja ako osoba. Čo je takisto lož. Keď som išiel do RTVS, že to vysvetlím, taký bol prísľub, tak už deň predtým Béla Bugár hovoril, nepustite ho k prejavu, lebo by mu ľudia uverili. Tak ma kúskovali a odvádzali na všelijaké až historické hlúposti, aby sa vyhli podstate veci. Takže keď máme hovoriť o demokracii, tak potom hovorme aj o druhej otázke, prečo pred rozhodnutím o amnestiách sa nikto neopýtal nikoho z vtedajšej vlády, prečo ste to schválili. Nikto sa nás dodnes nepýtal, napriek tomu prokuratúra skúma, či som sa nedopustil trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Ústavný súd v dôvodovej časti vyniesol akoby ospravedlnenie takéhoto rozhodnutia Generálnej prokuratúry SR vopred. Čiže vopred som bol odsúdený ústavným súdom bez toho, aby som tam bol pozvaný, aby som dostal možnosť vyjadriť sa. Veď to sa nerobilo ani za svätej inkvizície!

 

Teda aké dôvody mala vláda schváliť amnestie?

Príčiny rozhodovania vlády boli vcelku zložité, ale  aj veľmi jednoduché. Michal Kováč vo funkcii prezidenta skončil v marci 1998 a úprimne poviem, boli sme radi. On skryte i otvorene pracoval proti  vláde. Napriek tomu, že v roku 1994 vznikla kríza, neprestal. Keď odchádzal z funkcie, bolo potrebné zabezpečiť činnosť štátnych orgánov. To bol prvý motív. Nechceli sme sa mu pomstiť. Nikto sa nechcel Kováčovi  pomstiť. Bolo za čo. A bolo aj prečo. Vážne dôvody. Keď sme prerokovávali nástupníctvo po prezidentovi Kováčovi, tak sme určili, ktoré veci vláda robiť nemôže a ktoré  musí. Prvá vec, ktorú sme urobili, bolo, že sme schválili diplomatické zastúpenie, čo za Kováča nešlo. Ale aj toto rozhodnutie  nastupujúca vláda Jozefa Moravčíka zrušila. Dokonca prostredníctvom britského veľvyslanca organizovala kampaň v rámci EÚ proti tomu, čo robí každá vláda – výmeny veľvyslancov spravidla po štyroch rokoch

 

V tom čase zotrvávali na ambasádach veľvyslanci vyslaní ešte za federácie.

Išli sme ďalej. Jedným z pozostatkov po prezidentovi  bol kriminálny príbeh jeho rodiny s M. Kováčom mladším. O tom sme pred rozhodnutím o amnestiách vedeli. Polícia prerušila vyšetrovanie zavlečenia Kováča, lebo ho nebolo možné uzatvoriť. Ani vyšetriť. Aké boli dôvody, o ktorých sme vedeli? Prvý bol ten, že zavlečenie vyplynulo z toho, že Michal Kováč prijal úplatok, ktorý previedol na syna. To znamená, mali sme dôvod začať trestné stíhanie proti Michalovi Kováčovi hneď po skončení funkcie prezidenta.

.

 

Myslíte na Technopol?

Za Technopol v sume  2,3 milióna dolára. Ale vedeli sme aj o iných veciach – ešte horších. Stáli sme pred otázkou, ako sa zachovať? Ďalej sme vedeli, že existuje svedok, ktorý bol nedostupný pre naše orgány,  podplatený Michalom Kováčom, amnestovaný Michalom Kováčom a v zahraničí plateným. A teraz – kto ho platil? Z dokumentov, ktoré sme mali k dispozícii, bolo jasné, že ho platilo KDH. Osobne to priznal Ján Čarnogurský, že z peňazí strany. A Milan Kňažko priznal, že to bolo platené z peňazí Demokratickej únie, dokonca v zahraničí vybavoval pobyt vo Švajčiarsku, len aby svedok neprišiel domov a nezačal vypovedať. Pretože hovoril, že príde na Slovensko a bude vypovedať.

 

Veď aj v parlamente sa Kňažko vysmieval koaličným poslancom, že my vieme, kde je, ale nepovieme…

Áno. Čiže boli sme v situácii, či za týchto okolností môžeme  do konca volieb garantovať pokračovanie procesu. Aby sme ho mohli garantovať, museli by sme odstrániť príčiny, ktoré ho brzdili, teda začať stíhať Michala Kováča, Milana Kňažka, Jána Čarnogurského. Za kroky, ktoré porobili proti objasneniu prípadu. Pretože podľa dnešných zákonov aj KDH ako hnutie je spochybniteľné, ak financovalo protiústavnú činnosť. Demokratická únia zanikla. Ale zodpovednosť tých ľudí, ktorí to robili, podľa súčasnej zmeny ústavy zostala. Je však otázne, či sa tomu prokurátor bude venovať, alebo nie.

Druhý aspekt, ktorý sme museli zobrať do úvahy, bol, či bude vhodné  takto postupovať. Povedali sme si, ak toto urobíme, skriminalizujeme celú politickú scénu. Pritom v jeseni sa blížili voľby a slovenská demokracia ako celok bola spochybňovaná. Ak sa niekto vráti k vyjadreniam šéfky americkej diplomacie Madeleine  Albrightovej nielen o čiernej diere, ale o priamych hrozbách, ktoré mi  tlmočila cez štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR Jozefa Šestáka, čo urobia so Slovenskom, keď niečo porušíme. Nehovoriac o Günterovi Verheugenovi, členovi komisie  EÚ pre rozšírenie, ako hrozil Slovensku a ako sa vyjadroval bývalý minister zahraničných vecí Poľska, v tom čase predsedajúcej krajiny OBSE, o tom, že by voľby na Slovensku nemala riadiť vláda, ale OBSE pre  rozvrat demokracie v krajine. Ak by sme boli išli do stíhania týchto ľudí podľa zákona,  aby sme odhalili zavlečenie Michala Kováča, tak by sme nutne stíhaním týchto predsedov opozičných strán vrátane Bélu Bugára, ktorý tiež mal v tom namočené prsty, dosiahli, že by legitimitu volieb nikto neuznal. Tie voľby by vlastne boli zbytočné. Každá vláda, ktorá by z nich vzišla, by nebola uznaná, lebo by neboli uznané voľby a Slovensko by bolo vrhnuté do medzinárodne politického, ale aj vnútropolitického chaosu.

.

Čiže jestvovali iba dve možné riešenia. Buď sa vydať cestou razantného trestania všetkých vinníkov bez ohľadu na to, z akej strany boli, čím by sme boli skriminalizovali politiku, alebo konať tak, ako sme napokon konali. A keďže sme sa rozhodli nekriminalizovať politiku, dnes Fico kriminalizuje históriu. Neberú sa do úvahy tie súvislosti, v ktorých vláda veľmi zodpovedne rozhodovala vzhľadom na to, čo bude pre ľudí lepšie. Predsa na jednej kriminálnej príhode rodiny Kováčovcov nedáme do hry osudy štátu! Osudy piatich miliónov tristotisíc ľudí, ktorí dohromady o tom nič nevedeli a nič s tým nemali. Že sa okolo toho  politikárčilo,  že sa na to vyberali čierne peniaze, že prichádzali zahraničné agentúry, ktoré to  rozvíjali do neobvyklej miery, to nebola naša vec. Nikto z vlády tento trestný čin nespáchal. Konali sme zodpovedne v mene štátu. Inak sa nedalo.

 

Myslíte zavlečenie Kováča ml. do cudziny alebo vôbec Kováčovu kauzu v súvislosti s Technopolom?

Tú Kováčovu vec. Veď nikto z nás s ňou nič nemal. Neskôr sme sa dozvedeli aj o vonkajšej pomoci pre Kováča. Vedeli sme, že v roku 1993 Kováč uzatvoril dohodu s Václavom Havlom na pád vlády na Slovensku. Vedeli sme, že slovenská spravodajská služba zamlčala, že na to prišli peniaze zo zahraničia a išli cez banku v Budapešti. SIS  informácie mala, ale mlčala. Peniaze išli na kúpu poslancov na zmenu politického režimu. Vedeli sme, že za tým je prezident Kováč a jestvovala možnosť obviniť ho z vlastizrady. Vedeli sme o jeho iných ekonomických aktivitách, ale v okamihu, keby sme s tým začali, chápalo by sa to ako osobná pomsta. Pre úctu k štátu a funkcii prezidenta som nikdy nepovedal pravdu o Kováčovi. Celú pravdu. Lebo je špinavá.

Na snímke Vladimír Mečiar

 

Ale píšete ju…

Už je napísaná (smiech). Čiže nebolo možné toto všetko vyjaviť, ak nemal byť štát a jeho inštitúcie ohrozené. Napríklad aj zo Spojených štátov prišla otázka, ako budete postupovať proti Kováčovi? Moja odpoveď bola, len podľa ústavy. Povedali, potom je to v poriadku. Ale nič mimo. Odpoveď bola, tak sa stane. Čiže keď sme pracovali vo verejnom záujme a vedeli sme, že do volieb by sme nič nevyriešili, neskončili, rozrobili niečo, z čoho by ma obvinili z diktátorstva, z pokusu zneužitia trestných zákonov proti politickým činiteľom a na rozvrátenie politickej situácie na Slovensku, tak je lepšie, keď ma dnes obviňujú, že som zneužil právomoci verejného činiteľa, hoci som ich nemal.

.

 

Mala ich vláda.

Mala ich vláda, tak vlastne, o čom to je. Ja som ešte na začiatku, keď sa tento proces začínal, vyzval  Fica, Danka, prezidenta, aby sa s tým nezahrávali, nech rovno povedia, koľko mám dostať. Každý vieme, čo je cieľom. Blíži sa výročie – dvadsaťpäť rokov od vzniku štátu. Ten štát bol medzinárodne akceptovaný, ibaže dodnes majú niektorí problém akceptovať tých, čo ten štát zakladali. Keď nemôžu spochybniť dielo, spochybňujú morálnu integritu. Ale možno nemorálnymi prostriedkami zlepšovať morálku? Už nemôžem mlčať…

Zhovárala sa Eva Zelenayová, SNN

 

Rozhovor pôvodne vyšiel na portáli snn.sk

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

René Pavlík

Erik Majercak

Milan Šupa

Peter Lipták

Emma Maťašovská

Viktor Pondělík

.
.
.

Uhlíková daň na obzore – Slováci si za kúrenie a dopravu priplatia stovky eur ročne

Od roku 2027 Európska únia zavádza nový systém obchodovania s emisnými kvótami, známy ako ETS2, ktorý rozšíri povinnosť platiť za…

21. 03. 2025 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov

.

Premiér upratal novinára: “Špinavé praktiky TV Markíza nemajú obdoby a jej redaktori sa neštítia žiadnych klamstiev”

Nie je žiadnou novinkou, že mainstreamové média, TV Markíza nevynímajúc, majú záľubu v očierňovaní vlády, a obzvlášť radi si rýpnu…

21. 03. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Migaľovci tancujú na vlastných politických hroboch. Šalitroš, ktorému bolo na vracanie z hlasovania, si „dal kinedryl“

Nový minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ prišiel na svoju prvú rezortnú tlačovku aj s kolegom Šalitrošom. Obaja…

21. 03. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Speváčka známej skupiny popisuje horor po vakcíne proti covid-19: „Mala som pocit, akoby moje telo požieralo samo seba“

Bývalá členka skupiny Pussycat Dolls Jessica Sutta prezradila, že bojuje s lupusom vyvolaným očkovaním, ktorý sa podľa nej rozvinul po…

21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zľakli sa? Francúzsko a Veľká Británia začali ustupovať od svojich návrhov týkajúcich sa mierových síl na Ukrajine

Francúzsko a Veľká Británia začali ustupovať od svojich návrhov týkajúcich sa mierových síl na Ukrajine a ponúkajú k nim alternatívy.…

21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Europoslanec Kaliňák: „Progresívcov poráža ich vlastná hlúposť a povrchnosť“

Europoslanec Erik Kaliňák vyvracia tvrdenia opozičnej poslankyne Beáty Jurík (PS), s ktorou sa stretol v relácii Komentáre dňa (STVR). Debata…

21. 03. 2025 | Z domova | PR článok | 9 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Z domova | PR článok | 9 min. čítania | 0 komentárov

USA predĺžili Slovensku výnimku

Zdroje agentúry Reuters vo štvrtok uviedli, že Spojené štáty predĺžili Turecku a Slovensku platnosť výnimiek z platieb za plyn Rusku…

21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Putin za zatvorenými dverami nariadil podnikom, aby sa pripravili na dlhotrvajúcu vojnu

Ruský prezident Vladimir Putin za zatvorenými dverami s predstaviteľmi výrobných spoločností nariadil, aby sa pripravili na dlhotrvajúcu vojnu. Upozornil na…

21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kovářová pre HS: Ak to Slovensko dá do Ústavy, zatlieskam… Mnohé prípady náhradného materstva sú naozaj strašné

Česká republika je už roky známa tým, že v nej prekvitá „biznis“ s náhradným materstvom. Aká legislatíva je u našich…

21. 03. 2025 | Rozhovory | 10 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Rozhovory | 10 min. čítania | 0 komentárov
.

The European Conservative odhaľuje podrobnosti plánu ReArm Europe

V stredu 19. marca, len deň pred začiatkom ďalšieho summitu Európskej rady, zverejnila Európska komisia podrobnosti svojho ambiciózneho plánu vyzbrojovania…

21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Premiér: Chcem odmietnuť predstavu niektorých premiérov, ktorí hovoria, že čo už iné zostáva

Štvrtkovému summitu Európskej rady v Bruseli podľa slovenského premiéra Roberta Fica dominovala téma Ukrajiny. Na tlačovej konferencii po skončení summitu…

21. 03. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Rusko v Kursku ulovilo “veľkú rybu”. Trumpov príhovor dáva teraz iný zmysel

Po dlhých bojoch v Kurskej oblasti ruská armáda konečne ulovila „veľkú rybu“ a Putin ju tak ľahko nepustí

20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Hollywoodske hviezdy, ktoré kritizovali Trumpa, teraz žiadajú o pomoc

Hviezdy, ktoré kritizovali prezidenta Donalda Trumpa, ho teraz žiadajú o pomoc pri ochrane autorských práv v oblasti umelej inteligencie, keďže…

21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Ceny energií nás podľa Fica stále dusia, operáciu s azerbajdžanským plynom sa nedarí odštartovať

Slovensko a celú Európsku úniu stále dusia vysoké ceny energií. Je o tom presvedčený slovenský premiér Robert Fico, ktorý sa…

21. 03. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kobachidze: Sankcie EÚ voči gruzínskej vláde sú “vyhlásením vojny”

Kobachidze označil sankcie EÚ voči gruzínskemu premiérovi a vicepremiérovi za „útok“, napísal Haqqin. A v politickom a diplomatickom jazyku možno…

20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trump, obklopený školákmi, podpísal dekrét, ktorým začal rušiť americké ministerstvo školstva

Vyhlásenie amerického prezidenta pri podpise dekrétu:

21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

21. 03. 2025 | Aktualizované 21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Aktualizované 21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Německo (částečně) odbržděné

Nový kancléř Friedrich Merz, který vlastně ještě ani kancléřem není, už stihl před svým oficiálním nástupem do funkce projednat a…

21. 03. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Našli v Dubaji stratenú ukrajinskú “modelku” – v hororovom stave

Ukrajinskú modelku zo Ľvova, ktorá sa stratila v Dubaji, našli so zlomeninami rúk, nôh a chrbtice na okraji cesty, informovali…

20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pokračuju ve zprávách z Bohnic…

Zatímco ve Francii chystají lidem brožury, co mají dělat v případě války a radí jim, aby v případě jaderné havárie…

21. 03. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Hlavolam: Dokážete presunúť iba 1 zápalku a vyriešiť rovnicu do 20 sekúnd?

Hlavolam: Dokážete presunúť iba 1 zápalku a vyriešiť rovnicu do 20 sekúnd? Môžete presunúť iba 1 zápalku, aby ste opravili…

21. 03. 2025 | 0 komentárov

.

Slovensko môže vetovať ďalšie sankcie proti Rusku, odkazuje Fico z Bruselu

Slovensko môže vetovať nové sankcie EÚ voči Rusku, ak ohrozia mierové riešenie vojny Ruskej federácie proti Ukrajine, uviedol slovenský premiér…

20. 03. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Francúzsko, posledný jadrový štát bez stealth stíhača?

Francúzsko, 21. Marec 2025 - Nové stíhače 5. generácie sa stávajú kľúčovým prvkom vojenskej stratégie jadrových mocností, píšu novinári z…

21. 03. 2025 | 0 komentárov

Tréner sexuálne zneužíval mladú hviezdičku. Zmaril obrovský talent a zničil jej kariéru

Tri roky, ktoré zničili jej kariéru a ovplyvnili jej život. Bývalá ukrajinská tenistka Julia Vakulenková už nedokázala udržať v sebe…

20. 03. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov

Znepokojujúce fotografie, ktoré vo vás zanechajú strašidelný pocit

Znepokojujúce fotografie, ktoré vo vás zanechajú strašidelný pocit: Každý z nás má v živote niekoľko momentov, ktoré by sa zdali…

21. 03. 2025 | 0 komentárov

.

Trump odmietol jednu z Putinových požiadaviek

Spojené štáty americké budú pokračovať v zdieľaní spravodajských informácií s Ukrajinou napriek odporu vodcu Kremľa Vladimira Putina. Informuje o tom…

20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Náhľad do budúcnosti – Lada Niva prekvapí modernými vylepšeniami!

21.3.2025 Redakcia Auto trendy . Ikona terénnych vozidiel, Lada Niva, vstupuje do novej éry. Model spája drsný šarm legendárnych predchodcov…

21. 03. 2025 | 0 komentárov

Presakujú plány o európskom vojenskom kontingente na Ukrajine

Ak Európa vytvorí vojenský kontingent na vstup na Ukrajinu, bude zahŕňať letectvo a námorníctvo. Informovala o tom agentúra Bloomberg po stretnutí…

20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Odhalené tajomstvá: Fotografie, ktoré odkrývajú skryté stránky známych miest

Odhalené tajomstvá: Fotografie, ktoré odkrývajú skryté stránky známych miest: Je ľahké pripomenúť si známe pamiatky a ikonické objekty. Keď myslíme…

21. 03. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Podľa amerického ministerstva zahraničných vecí sú Ukrajina a Rusko „jeden krok“ od zastavenia nepriateľských akcií.

„Sme len krok od úplného zastavenia paľby a potom môžeme hovoriť nielen o mieri na týždeň alebo šesť mesiacov, ale o trvalom mieri, na ktorý sa môžu spoľahnúť ľudia na Ukrajine, v Rusku a na celom svete. To je to, čo Amerika pomohla zabezpečiť, a to je to, čo robíme každý deň. Nikdy sme neboli bližšie k mieru s týmito dvoma stranami,“ povedala hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Tammy Bruceová v rozhovore pre ‚NewsNation Now‘, informuje The Hill.

08:26

Tuniský prezident Kajs Saíd odvolal premiéra Kámela Madúrího pre nespokojnosť s činnosťou vlády, predovšetkým v otázkach migrácie a hospodárskej krízy. Nahradila ho ministerka pre vybavenie a bývanie Sára Zaafráníová a stala sa treťou osobou v premiérskej funkcii za menej ako dva roky.

08:08

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil opozíciu zo zavádzania národa, pretože zatknutie istanbulského primátora a dôležitej opozičnej osobnosti Ekrema Imamoglua označuje ako politicky motivované. 

08:06

Ľadovce sa topia rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, v dôsledku čoho sú ohrozené zásoby potravín a vody pre dve miliardy ľudí na celom svete. Vyplýva to zo správy Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), ktorú zverejnila pri príležitosti prvého Svetového dňa ľadovcov. Správa poukazuje na “bezprecedentný” úbytok ľadovcov spôsobený klimatickou krízou, ktorý ohrozuje ekosystémy, poľnohospodárstvo a zdroje vody, píše TASR podľa denníka The Guardian.

07:35

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov v roku 2012 vyhlásilo 21. marec za Medzinárodný deň lesov. Tento deň zdôrazňuje kľúčovú úlohu, ktorú lesy zohrávajú pri udržiavaní života na Zemi od poskytovania biotopov pre biodiverzitu až po boj proti zmene klímy a podporu živobytia miliónov ľudí. Jeho cieľom je poukázať na význam lesov, zvýšiť povedomie o hospodárení, ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji všetkých typov lesov v prospech súčasných i budúcich generácií.

07:22

.

Maďarsko opäť zablokovalo záverečný dokument samitu EÚ o Ukrajine

Maďarsko opäť zablokovalo záverečný dokument summitu hláv štátov a vlád EÚ o podpore Ukrajiny, podporilo ho len 26 krajín, povedal…

20. 03. 2025 | Aktualizované 20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2025 | Aktualizované 20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Technologický spor za miliardy: EÚ vyzýva Apple a Google, Trump hrozí odvetou

21.3.2025 Redakcia Auto trendy . Európska únia sa pustila do tvrdého boja s americkými gigantmi Apple a Google. Obe spoločnosti…

21. 03. 2025 | 0 komentárov

Nie je to, ako tvrdí Inakosť. Skutočný dôvod, prečo LGBTI mimovládka prišla o grant

Ministerstvo spravodlivosti vysvetlilo dôvod, prečo Iniciatíva Inakosť nedostala 100-tisíc eur z grantov – a nebolo to kvôli tomu, že vláda…

20. 03. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Vojnový stav sa po 9. máji na Ukrajine vraj nepredĺži

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

20. 03. 2025 | Aktualizované 20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2025 | Aktualizované 20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










V USA Greenpeace odsúdili na zaplatenie odškodného 660 miliónov dolárov

Súd v Severnej Dakote nariadil organizácii Greenpeace zaplatiť stovky miliónov dolárov ako odškodné v súdnom spore, ktorý podal americký prevádzkovateľ…

20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

René Pavlík

Erik Majercak

Milan Šupa

Peter Lipták

Emma Maťašovská

Viktor Pondělík

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov