Vladimír Mečiar na franforce roztrhal politiku vedenia Slovenska a EÚ a vyhlásil, že Slovensko pred štvrťstoročím nebolo pripravené na rozdelenie štátu

Nitra 7. júna 2018 (HSP/Foto:Eugen Rusnák)

 

V Nitrianskom Agroinštitúte sa včera uskutočnila konferencia „25 rokov slovenskej štátnosti“, ktorú zorganizovala občianska organizácia Iniciatíva 2016. O histórii Slovenska, vzniku jeho samostatnosti, súčasných problémoch, úspechoch a víziách do budúcnosti mali hovoriť známe osoby – Vladimír Mečiar a Štefan Harabin.

Na snímke Vladimír Mečiar

Napokon bol to štvorhodinový „sólový koncert“ Vladimíra Mečiara, pretože Štefan Harabin neprišiel. V úvode prítomných privítal bývalý poslanec Slovenskej národnej rady Jozef Prokeš a publicistka Eva Zelenayová, ktorá moderovala celú konferenciu. Nitrianske podujatie bolo už tretím v poradí venovanom 25. výročiu vzniku Slovenskej republiky.

Hneď na začiatku konferencie zástupcovia občianskeho združenia Rastic odovzdali  expremiérovi Vladimírovi Mečiarovi Cenu kráľa Rastica 2018 pri príležitosti obnovenia slovenskej štátnosti. Poznamenal, že toto ocenenie ho prekvapilo, pretože už dávnejšie je zvyknutý skôr na osočovanie a útoky, ako na oceňovanie jeho práce. Podčiarkol, že si tú cenu váži a prijíma ju s pokorou. Následne mal dvojhodinový a dosť emocionálny prejav.

Bol to takmer ten istý Mečiar, na ktorého sme si zvykli v r. 1992, 1994, 1998 a, povedzme, 2002. Zasa to bol politik, ktorý mal odpovede na všetky otázky, mohol sa rozprávať na hociktorú tému, nič ho nemohlo zaskočiť. Za tie roky síce pribral, pomalšie sa pohybuje, ale ako aj pred rokmi, bol sebavedomý, rozhodný, občas trochu patetický alebo ironický. Hovoril presvedčivo a razantne prezentoval fakty. Nemal žiadne pochybnosti. Fakticky sa nezmenil.

Keby som chcel prezentovať našim čitateľom celý Mečiarov prejav, tak by som musel písať články aj do začiatku školských prázdnin. Prečo iba stručne spomeniem to, čo vlastne hovoril a trochu podrobnejšie sa zastavím pri tom, čo samotný Mečiar vyhlásil za „novinku“, alebo povedal, že predtým ešte nič také neprezradil /aj keď veľa z toho už určite poznáme/.

V úvode v priebehu polhodiny urobil svojrázny prierez tisícročnou históriou Slovenska od čias Cyrila a Metóda. Hovoril o význame Veľkomoravskej ríše, útokoch na slovenský jazyk a kultúru v priebehu niekoľkých stáročí, o ťažkom „pôrode“ Československa pred 100 rokmi, mníchovskej zrade a vojnovom slovenskom štáte, období „svetlej budúcnosti“ a Pražskej jari. Podčiarkol, že v 1989 došlo k zlomu v živote spoločnosti a preto nasledujúce dva roky sa hľadalo riešenie, ako ďalej. Prízvukoval, že to bolo veľmi ťažké obdobie.

Napriek tomu, že viacerí prítomní v sále, ktorí neskôr kládli Vladimírovi Mečiarovi otázky a nazývali ho „otcom slovenskej štátnosti“, zdôraznil, že Slovenská republika v roku 1993 na samostatnosť vôbec nebola pripravená a vlastne rozdelenie Československa neiniciovala. Naopak tvrdil, že to chcela česká strana. Podčiarkol, že počas jeho stretnutí s českými politikmi v r. 1992, mnohí z nich bez pardonu vyhlasovali: „Už ste nás dlho otravovali. Vypadnite von!“ A tým nemysleli iba samotného Mečiara, ale celé Slovensko. Včera viackrát zopakoval, že boli to práve Česi, ktorí chceli a dosiahli rozdelenie Československa.

Zdôraznil, že keď pochopil, že iná cesta nie je, začal sa usilovať iba o to, aby rozchod s „českými bratmi“ bol pokojný a kultivovaný a aby Slovensko neodišlo s prázdnymi vreckami. Pripomenul, ako „čestne“ to riešil vtedajší československý prezident Václav Havel, ktorý zlikvidoval celý slovenský mimoriadne ziskový zbrojársky priemysel a podobným spôsobom sa „českí bratia“ vysporiadali so Slovákmi aj v niektorých iných odvetviach.

Podčiarkol, že v prostredí vtedajších slovenských politických strán nepanovala žiadna zhoda, SDĽ a KDH boli rezolútne proti rozdeleniu štátu. Poznamenal, že vtedajší predseda SDĽ Peter Weiss sa dokonca Mečiarovi vyhrážal, že bude trestné stíhaný za to, že sa o to usiluje.

Viackrát zdôraznil, že sme neboli pripravení na „rozvod“. Pripomenul, že Slovensko muselo reorganizovať celú vládu, naštartovať Národnú banku, presťahovať časť úradov a  zamestnancov z územia Česka, úplne od základov vybudovať štruktúru štátnych orgánov, vybudovať ambasády v zahraničí a riešiť otázky diplomatov a mnohé iné dôležité veci.

Prízvukoval, že v tom období slovenské hospodárstvo vôbec nebolo v najlepšom stave a treba bolo naštartovať fakticky celú ekonomiku. Porozprával, s akými problémami sa predsa podarilo znížiť nezamestnanosť na úroveň 10 percent. Na Slovensku museli urýchlene vybudovať bezpečnostné orgány – políciu, tajnú službu a armádu.

Podrobne porozprával o pôsobení HZDS ako vo vláde, tak aj v opozícii. Hovoril o sporoch s opozíciou a nezhodách v radoch koalície, spomenul niektoré známe kauzy, ako únos Michala Kováča-ml, vraždu Róberta Remiaša a pod. Odmietol viaceré obvinenia oponentov, že spôsobil tie alebo iné problémy alebo spáchal trestné činy. Na margo niektorých káuz, ktoré považujú za dielo práve jeho rúk, poznamenal, že o mnohých na začiatku ani nevedel a až neskôr sa dozvedel, že sa niečo také stalo. Odmietol svoju účasť na príprave týchto zločinov.

Pomerne originálne popísal súčasnú politickú scénu na Slovensku. Povedal, že neexistuje ani jedna politická strana, ktorá by dokázala konať správne, a poznamenal, že treba vytvoriť nový politický subjekt, ktorý bude robiť to, čo je správne. Na otázky divákov o jeho účasti na vytvorení podobného subjektu sa diplomaticky odmlčal.

Na snímke Jozef Prokeš

Najviac zo súčasných parlamentných strán kritizoval SMER, OĽaNO, SaS a Sme rodina. Ficovcom vytýkal prezliekanie kabátov v závislosti od toho, kde sa nachádzajú – doma alebo v Bruseli, kritizoval ich sociálnu politiku, podčiarkol, že SMER už dávno nie je ľavicová strana. OĽaNO a Sme rodina najviac vytýkal to, že nemajú svoje štruktúry a členov a že sú to „internetové“ strany, ktoré vedia rozdávať iba prázdne sľuby, ktoré nikdy nesplnia.

Prízvukoval, že Slovensku sa hospodársky darí, ale vytýkal vláde, že stavia iba na jedného koňa – automobilový priemysel. Podľa neho, je to veľmi nebezpečná hra. Podotkol, že Donald Trump zavádza vysoké clá na dodávky áut z EÚ. Ako prvé budú mať problémy nemecké firmy, ale hneď potom aj slovenské. Podčiarkol, že v súčasnosti to ešte nie je kríza, ale je to iba prvý varovný signál, ale môže sa to skončiť katastrofou. Preto vyzval, aby vláda rozvíjala a iné odvetvia a zvláštnu pozornosť a pomoc venovala poľnohospodárom.

Kritizoval morálku súčasných slovenských politikov a ich absolútny nezáujem o naše tradície, zvyky, históriu a kultúru. Prízvukoval, že sa starajú iba o svoje stranícke záujmy a vlastné vrecká. V tejto súvislosti doslova s parným valcom prešiel prezidenta Andreja Kisku. Prízvukoval, že spáchal podvody a iné trestné činy a nielen nemôže sa nachádzať v prezidentskom paláci, ale vlastne nemohol ani kandidovať. Poznamenal, že v súčasnosti orgány činné v trestnom konaní „podriemkavajú“, ale o rok, keď Andrej Kiska už nebude prezidentom a stratí imunitu, tieto orgány by sa mohli doňho naplno obuť a posvietiť si na celú jeho podnikateľskú činnosť.

Napriek tomu, že sa ľudia v sále niekoľkokrát opýtali /väčšinou ho dokonca aj vyzývali/ Vladimíra Mečiara, či nebude kandidovať na prezidenta, odpovedi sa diplomaticky vyhol. Podrobne porozprával o volebných kampaniach, prehreškoch alebo veľkých kauzách všetkých našich predošlých prezidentov. Najmenej kritizoval Ivana Gašparoviča. Ironizoval, že počas svojich dvoch volebných období neurobil prakticky nič, ale to znamená, že fakticky nič ani nepokazil – a preto bol lepší, ako všetci ostatní prezidenti, ktorí toho zbabrali oveľa viac.

Poznamenal, že súčasní 32 prezidentskí kandidáti sú slabí a jediné Štefan Harabin by sa hodil na túto funkciu, pretože je razantný, je národovec, je profesionál a dokáže toho veľa. Na otázky, či mieni kandidovať sám, neodpovedal. Na druhej strane nepovedal, že nebude…

Na snímke zľava Eva Zelenayová a Vladimír Mečiar

Prízvukoval, že súčasné politické strany sú „práceneschopné“. Vyhlásil, že by mal vzniknúť nový subjekt, ktorý budú tvoriť noví, múdrejší, čestnejší a mladší ľudia, prevažne tí, hlavným prívlastkom ktorých sú vlastenectvo a národná hrdosť. Varoval, že mnohé mimovládne organizácie platené zo zahraničia rozkladajú štát a všade ohovárajú Slovenskú republiku. Vyzval, aby s nimi urobili „vyúčtovanie“. Apeloval na národnú hrdosť Slovákov a vyhlásil, že noví ľudia v politike určite urobia veľa užitočného pre túto krajinu.

Po dvoch hodinách sa zistilo, že Štefan Harabin z „technických dôvodov“ na konferenciu nepríde. Nenastal žiaden zmätok: Vladimír Mečiar to zaňho v pohode „potiahol“ aj ďalšie dve hodiny, keď odpovedal na otázky divákov. Tvrdo kritizoval nielen činnosť domácich politických strán, ale aj vedenia Európskej únie. Poukázal na poľutovaniahodnú podriadenosť Slovenska Bruselu a takisto možno ešte väčšiu podriadenosť EÚ Spojeným štátom.

Vyzýval, že Slovensko má preukázať svoju suverenitu a správať sa ako národný štát a vláda by mala pracovať v prospech svojho ľudu, ale nie v prospech domácich a hlavne zahraničných oligarchov. Vyjadril presvedčenie, že v blízkej budúcnosti sa na čelo štátu postavia ľudia, ktorým skutočne ide o prospech Slovenska a jeho obyvateľstva.

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Členovia koalície vítajú Mazákov návrh odvolať z funkcie sudcov nad 65 rokov

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Členovia vládnej koalície vítajú návrh predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka odvolať z funkcie všetkých sudcov starších ako 65 rokov. Vyplýva to z odpovedí, ktoré poskytli agentúre SITA. Ak tento návrh súdna rada na svojom najbližšom rokovaní 22. septembra schváli, sudcov…

Dnes bude jasno až polojasno s teplotami do 24 stupňov

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto: SITA-KR PZ Banská Bystrica)   Dnes bude jasno až polojasno, postupne sa miestami oblačnosť zväčší. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej stránke Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 19 do 24 stupňov Celzia, na Orave a pod Tatrami môže byť ojedinele…

Zástupcovia koaličných strán diskutovali o spôsobe výberu priorít pre plán obnovy

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Pavol Zachar)   Zástupcovia koalície počas týždňa rokovali o spôsobe výberu najpodstatnejších oblastí a reforiem, ktoré zaradia do finálneho plánu obnovy a na ktoré budú žiadať príspevok z fondu obnovy. Zástupcovia OĽANO, SaS a Za ľudí hovoria o rôznych modeloch. V otázke priorít sa…

Švédsko, ktoré nechalo koronavírusu voľný priebeh, dnes slávi úspech. Čo si myslí švédsky infektológ o opatreniach, aké sú aj u nás? „Je to ako zabíjať muchu kladivom“

0 icon

Štokholm 19. septembra 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Andres Kudacki)   Švédsko bolo zo začiatku pandémie kritizované za svoj "laxný" prístup ku koronavírusu. Dnes sa však ukazuje, že zrejme ich stratégia vyšla na jednotku. Kým iné krajiny zažívajú obrovský nárast počtu nových prípadov koronavírusu, vo Švédsku sa udržuje na minimálnych číslach Počas prvej vlny…

Prehlasujú štáty bažiace po sankciách ostatné krajiny EÚ? Von der Leyenová žiada väčšinové hlasovanie. Čo si o tom myslia naši europoslanci a poslanci NR SR?

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (HSP/Foto: archiv: M. Radačovský, TASR/AP-Yorgos Karahalis, SITA-Branislav Bibel, TASR - Jaroslav Novák, TASR - Martin Baumann, Screenshot:video)   Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová predniesla v stredu pred poslancami Európskeho parlamentu prejav o stave únie. Predstavila v ňom priority EK pre nasledujúcich 12 mesiacov.…

Píšu koaličným poslancom návrhy zákonov mimovládky? Alebo niekto iný?

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR–Jakub Kotian)   Médiá možno 12. schôdzi Národnej rady venujú uprostred jesennej demokratickej a koronovej smršte relatívne menšiu pozornosť, ale to neznamená, že sa tam nedejú zaujímavé veci. Rozprávali sme sa o nej s poslancom Národnej rady Dušanom Jarjabkom (Smer-SD) Hlavné správy: O čom je aktuálna…

Cichanovská požiadala USA, aby nenarušovali suverenitu Bieloruska. USA súhlasia: My budeme len radi

0 icon

Minsk 19. septembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Sviatlana Tsikhanouskaya campaign office, TASR-Michal Svítok)   Bývalá kandidátka na funkciu prezidenta Bieloruska Svetlana Cichanovská požiadala USA, aby nezasahovali do suverenity republiky, Washington tento prístup zdieľa, uviedol v piatok zástupca námestníka ministra zahraničia USA George Kent "Nemáme v úmysle narušovať suverenitu Bieloruska. Svetlana Cichanovská, keď sme…

Stredisko tmárskej politiky či neochotná lekáreň? Je to inak! Predsedníčka Prvých lekárnických odborov vysvetlila uplatňovanie výhrady vo svedomí i register svedomiu repugnantných liečiv

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer/lzz)   Aktuálne prebieha na Slovensku diskusia týkajúca sa pomoci ženám v snahe znížiť počet potratov cez novelu zákona. Napriek tomu, že novela neznižuje hranicu týždňov, kedy je u nás možné potrat vykonať, čelí značnej kritike a útokom zo strany liberálov. S témou…

Juraj Hrabko: Na mieste Andreja Babiša by som krehkosť Matovičovej koalície neriešil

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video, TASR-Jaroslav Novák, Dano Veselský, SITA-Branislav Bibel)   Slovenská vládna koalícia má v parlamente ústavnú väčšinu a podľa publicistu Juraja Hrabka sa jej členovia nijako nechystajú od moci odísť. „Na mieste pána Babiša by som nehovoril o krehkosti Matovičovej vládnej koalície. Naopak, ak sa pozrieme…

Rusko upozornilo na vojenské aktivity USA a NATO v oblasti Čierneho mora. Generálplukovník posiela jasný odkaz

0 icon

Moskva 18. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alexander Zemlianichenko)   Ruská armáda obvinila v piatok Spojené štáty a ich spojencov zo zvyšovania napätia v oblasti Čierneho mora prostredníctvom prudkého nárastu v počte hliadkovacích a prieskumných letov. Informovala o tom agentúra AP Generálplukovník Sergej Rudskoj z ruského generálneho štábu uviedol, že USA a ďalšie…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Je, alebo nie je aj Fico riadený ambasádou USA?

0icon

Fico len nedávno hlasoval v parlamente za vyslanie slovenských vojakov na ruské hranice. Uvádzam v tejto spojitosti na ilustráciu ďalšie nesporné Ficove zrádzania záujmov Slovenska v praxi: https://www.infovojna.sk/article/parlament-odsuhlasil-pritomnost-americkych-vojakov-na-slovensku-za-hlasovali-aj-poslanci-ficovho-smeru-sd-a-pellegriniho-hlasu-sd https://www.youtube.com/watch?v=wBq4Y7HvfMY&t=1s https://www.youtube.com/watch?v=Vk

Peter Švec

Ako sme zachránili leteckú školu a zabránili plánovanej likvidácii? 8. časť seriálu.

0icon

Pokračujem v publikovaní série blogov, ktorých zámerom je prispieť do eliminácie nepodloženého a nemúdreho sebapodceňovania malých národov a odstránenia šírenia klamstiev, neraz manipulácie. V procese preformátovania systému formovania dôstojníkov pred spustením profesionalizácie, bolo nutné doriešiť a často vymyslieť spôsob výcviku a prípravy niektorých skupín úzkych špecialistov, ktorí boli dovtedy pripravovaní „zdedeným“ spôsobom. Celý balík problémov…

Peter Lipták

Obráťte sa na svojho praktického lekára so žiadosťou o pomoc

0icon

Ak trpíte Vy, Vaše deti, rodičia, starí rodičia zdravotnými následkami z nosenia rúška obráťte sa na svojho praktického lekára a požiadajte ho o vystavenie potvrdenia.

Gabriel Dragon

Monopoly pre dospelých - Srbsko III - Slovenský preklad Washingtonskej dohody Srbska a Kosova

0icon

Po nedávnych rokovaniach srbského prezidenta Alexandra Vučiča, kosovského Hotiho a amerického prezidenta Donalda Trumpa vo Washingtone, sa situácia vo vzťahoch Srbsko-Kosovo dostáva do inej roviny. Dohoda, ktorá bola srbskej a kosovskej strane predložená prináša posun skôr v hospodárskych otázkach a po podrobnejšom preštudovaní je výhodnejšia pre Srbsko /ak neberieme do úvahy, že toto…

Boris Mesár

Obrovský podvod: Svetová banka už v roku 2018 evidovala testy na COVID-19

0icon

Je súčasná pandémia výsledkom náhodného objavenia sa nového koronavírusu alebo ide o riadenú akciu, ktorá bola naplánovaná už dlho vopred a terajšie udalosti sa už len odvíjajú od tohto plánu? Táto otázka sa mnohým môže zdať ako pravá nefalšovaná konšpiračná teória. No namiesto dohadov a hypotéz sa poďme teraz pozrieť…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10+ dôkazov, že ľudská hlúposť naozaj nepozná hranice

0 icon

Všetci máme tie okamihy, kedy sa náš rozum s logikou vyberú na spoločnú dovolenku. Výsledkom je krátkodobá debilita, ktorú si ale väčšinou rýchlo uvedomíme a robíme veci tak, ako by sa mali. No tento dočasný stav nie je to isté, čo permanentná ľudská hlúposť.  Einstein mal pravdu. Už sme to poznamenali…

8 potravín, ktoré majú naozaj pozitívny vplyv na tvoje zdravie!

0 icon

V dnešnej dobe sa medicína rozvíja naozaj veľmi rýchlo. Lieky na všetky možné choroby máme k dispozícii v rôznych formách prípadne aj príchutiach. Kedykoľvek čelíme zdravotným problémom, rozmýšľame, aké kapsule by bolo najvhodnejšie užiť. Nech sme čím skôr fit! So zdravím sa však spájajú aj potraviny ako špenát, cesnak či banány.…

Svet a konšpirácie - 2. časť

0 icon

Čo sú vlastne tie konšpiračné teórie? V rámci druhej časti článku sa spoločne pozrieme na konšpiračné teórie trochu z iného uhla. Samotné slovo konšpirácia pochádza z latinského slova conspirare, čo doslova znamená „dýchať spolu“. V skutočnosti to označuje dvoch alebo viac ľudí, ktorí spriadajú plány, o ktorých nikomu inému nehovoria. Takýto plán mohol byť teoreticky…

Hlboké fotografie, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa

0 icon

Aj bežná fotografia ťa niekedy môže vyviesť z rovnováhy a prinútiť ťa pozrieť sa na veci z iného uhla pohľadu. Pretože s okolitými situáciami zaobchádzame ako s bežnými udalosťami, neprikladáme im väčšiu váhu a neuvedomujeme si ich dôležitosť pre náš život. Často považujeme našu prácu za nudnú a za zlé počasie…

TOP10: Zdravotné triky, ktoré neuveriteľne zlepšia tvoj život!

0 icon

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, pitie kávy spôsobuje spavosť. Aj napriek tomu, že existuje veľa známych zdravotných trikov, mnohé triky sú stále relatívne neznáme a na prvý pohľad sa zdajú neúčinné. Aby bol tvoj život úžasný, zozbierali sme pre vás tieto menej známe triky v dnešnom príspevku. Niektoré sa môžu zdať neuveriteľné,…

Vo svete IT

Ako Elon Musk mení svet, v ktorom žijeme? #1

0 icon

Elon Musk, šéf automobilovej spoločnosti Tesla a súkromnej vesmírnej spoločnosti SpaceX, je muž s jasnou víziou. Okrem plánu kolonizovať Mars prináša aj zariadenie Neuralink, ktoré by mohlo byť „liekom“ pre ľudí trpiacich paralýzou, rôznymi závislosťami a podobne.  Jeho spoločnosti prinášajú revolučné inovácie v oblastiach využitia energie, cestovania, či komunikácie. Dnes…

Môže byť Venuša lepšou planétou na kolonizáciu, ako Mars?

0 icon

Dnes sa často spomína cesta prvých ľudí na Mars. Pre americkú vesmírnu agentúru NASA bude táto výprava, po misii Artemis, ďalším veľkým míľnikom. Svoje plány má aj šéf súkromnej vesmírnej spoločnosti SpaceX, Elon Musk, ktorý sníva o kolonizácii červenej planéty, pomocou svojej novej rakety, Starship. Zatiaľ čo sa všetky oči upierajú…

Špičkový 2K dron ZLRC Beast SG906 s lákavou cenovkou dýcha na krk aj násobne drahším konkurentom

0 icon

Chceš sa konečne ponoriť do sveta dronov a záberov z vtáčej perspektívy, no nevieš, aký dron by bol vhodný pre úplného začiatočníka? Ak pokukávaš po stroji, ktorý by však nebol iba na nácvik letu, ale zároveň by zvládol natočiť aj naozaj úchvatné zábery v 2K rozlíšení (4K rozlíšenie fotografií), určite…

Mohli by planéty, vhodné na život, existovať aj v blízkosti bielych trpaslíkov?

0 icon

Môžu nám mŕtve hviezdy pomôcť v pátraní po mimozemskom živote? Výskumníci z Cornell University predpokladajú, že pozorovaním planét, prechádzajúcich popred bielych trpaslíkov, môžu získať veľa cenných informácií a možno aj nájsť stopy života. „Ak sa v okolí bielych trpaslíkov nachádzajú skalnaté planéty, už za pár rokov by sme mohli na…

Donald Trump „vyhral“. Aplikácie WeChat a TikTok zmiznú z obchodov už 20. septembra

0 icon

Po dlhých týždňoch nejasností ohľadom predaja aspoň časti aplikácie TikTok jednej z amerických spoločností sa konečne dostávame do veľkého finále. To nakoniec nebude také veľkolepé, ako si možno niektorí z administratívy Donalda Trumpa mysleli. Dohoda medzi americkou a čínskou stranou totižto nakoniec uzatvorená nebola, čo znamená definitívnu stopku pre aplikácie…

Armádny Magazín

Prichádza doba keď Američania budú musieť doháňať druhých

0 icon

USA, 19. september 2020 (AM) - Otázka modernizácie Amerického námorníctva a vôbec jeho objemu sa dostáva na pretras na tie najvyššie miesta. Len samotný počet 355 lodí, ktoré chce Donald Trump poslať na vodu nebude stačiť Čínskej presile. Minister ozbrojenýc

Úspech českého letectva: Stíhačka L-39NG získala typový certifikát

0 icon

Česko, 19. september 2020 (AM) - Lietadlo L-39NG získalo typový certifikát. Na základe pozitívnych výsledkov pozemných a letových certifikačných skúšok ho vydal Odbor dohľadu nad vojenským letectvom Ministerstva obrany ČR.   Jedná sa o zavŕšenie 13 rokov pôsobenia Penty v najväčšom českom leteckom výrobcovi Aero Vod

Politológ Satanovskij: Krym v očiach USA už bol vojenskou základňou NATO

0 icon

Rusko, 19. september 2020 (AM) - Nedávno si americké úrady mädlili ruky v očakávaní, ako „berú Rusko pod krk“ a v ich očiach bol Krym už základňou NATO, ale plány amerického vedenia boli zničené rozhodnou reakciou Moskvy. Toto stanovisko týkajúce sa vzťahov medzi oboma krajinami vyslovil vedec a ekonóm Jevgenij Satanovskij -…

Osvedčené nemecké samopaly Heckler & Koch neuspeli v domácom tendri - vyhral východonemecký Haenel

0 icon

Nemecko, 19. september 2020 (AM) - Prekvapivým krokom je, že Nemecko plánuje vyradiť svoju pušku Heckler & Koch G36 v prospech novej zbrane od menej známeho miestneho výrobcu C.G. Haenel. Rozhodnutie o budúcej útočnej puške zverejnilo 14. septembra 2020 nemecké ministerstvo obrany počas rokovania v berlínskom federálnom parlamente.   Zbraňou

Rusko zvyšuje počet vojsk na dôležitých východných smeroch - nacvičujú aj mobilizáciu ako vo vojnovej dobe

0 icon

Rusko, 18. september 2020 (AM) - Rusko zvyšuje počet vojakov na obzvlášť dôležitých smeroch na východe krajiny, vyhlásil minister obrany RF, armádny generál Sergej Šojgu na zasadnutí ministerského kolégia.   Rokovanie kolégia sa začalo prerokovaním splnenia

Svetlo sveta

Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

0 icon

Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

0 icon

Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

Arcibiskup Fulton Sheen: Pád a návrat Šimona Petra

0 icon

Šimon Peter je najmilovanejšou postavou Nového zákona. V charaktere svätého Petra sa stretajú dve podstaty. Jedná je tá svätá, ktorú dostal od Boha a druhá je tá ľudská, ktorú dostal od svojich rodičov. Poznáme príbeh, ako Ježiš Kristus pri stretnutí so Šimonom mení jeho identitu tým, že mu zmení meno…

Prečo mal Páter Pio stigmy?

0 icon

Jeden z najväčších svätcov modernej doby, páter Pio, je známy nielen ako muž modlitby, zázrakov a hlbokej nábožnosti, ale vonkajší znak jeho svätosti sa prejavil viditeľnými stigmami na tých častiach tela, ktoré človek spôsobil pri ukrižovaní Ježišovi. Vo víziach svätej Kataríny Emmerichovej sme našli opis, že okrem známych piatich rán…

Po kázni Kuffu bude musieť vystúpiť vždy Havran

0 icon

Licenčná rady udelila televízii TV Lux sankciu za to, že na Trnavskej novéne pri kázni otca Mariána Kuffu „nezabezpečila informačnú všestrannosť a názorovú pluralitu v primeranom rozsahu a v relevantnej časovej nadväznosti.“ Toto rozhodnutie je najväčším útokom na náboženské slobody na Slovensku od roku 1989 a som presvedčený, že pošliapava ústavné…

icon FOTO DŇA