Vladimír Mečiar na franforce roztrhal politiku vedenia Slovenska a EÚ a vyhlásil, že Slovensko pred štvrťstoročím nebolo pripravené na rozdelenie štátu

Nitra 7. júna 2018 (HSP/Foto:Eugen Rusnák)

 

V Nitrianskom Agroinštitúte sa včera uskutočnila konferencia „25 rokov slovenskej štátnosti“, ktorú zorganizovala občianska organizácia Iniciatíva 2016. O histórii Slovenska, vzniku jeho samostatnosti, súčasných problémoch, úspechoch a víziách do budúcnosti mali hovoriť známe osoby – Vladimír Mečiar a Štefan Harabin.

Na snímke Vladimír Mečiar

Napokon bol to štvorhodinový „sólový koncert“ Vladimíra Mečiara, pretože Štefan Harabin neprišiel. V úvode prítomných privítal bývalý poslanec Slovenskej národnej rady Jozef Prokeš a publicistka Eva Zelenayová, ktorá moderovala celú konferenciu. Nitrianske podujatie bolo už tretím v poradí venovanom 25. výročiu vzniku Slovenskej republiky.

Hneď na začiatku konferencie zástupcovia občianskeho združenia Rastic odovzdali  expremiérovi Vladimírovi Mečiarovi Cenu kráľa Rastica 2018 pri príležitosti obnovenia slovenskej štátnosti. Poznamenal, že toto ocenenie ho prekvapilo, pretože už dávnejšie je zvyknutý skôr na osočovanie a útoky, ako na oceňovanie jeho práce. Podčiarkol, že si tú cenu váži a prijíma ju s pokorou. Následne mal dvojhodinový a dosť emocionálny prejav.

Bol to takmer ten istý Mečiar, na ktorého sme si zvykli v r. 1992, 1994, 1998 a, povedzme, 2002. Zasa to bol politik, ktorý mal odpovede na všetky otázky, mohol sa rozprávať na hociktorú tému, nič ho nemohlo zaskočiť. Za tie roky síce pribral, pomalšie sa pohybuje, ale ako aj pred rokmi, bol sebavedomý, rozhodný, občas trochu patetický alebo ironický. Hovoril presvedčivo a razantne prezentoval fakty. Nemal žiadne pochybnosti. Fakticky sa nezmenil.

Keby som chcel prezentovať našim čitateľom celý Mečiarov prejav, tak by som musel písať články aj do začiatku školských prázdnin. Prečo iba stručne spomeniem to, čo vlastne hovoril a trochu podrobnejšie sa zastavím pri tom, čo samotný Mečiar vyhlásil za „novinku“, alebo povedal, že predtým ešte nič také neprezradil /aj keď veľa z toho už určite poznáme/.

V úvode v priebehu polhodiny urobil svojrázny prierez tisícročnou históriou Slovenska od čias Cyrila a Metóda. Hovoril o význame Veľkomoravskej ríše, útokoch na slovenský jazyk a kultúru v priebehu niekoľkých stáročí, o ťažkom „pôrode“ Československa pred 100 rokmi, mníchovskej zrade a vojnovom slovenskom štáte, období „svetlej budúcnosti“ a Pražskej jari. Podčiarkol, že v 1989 došlo k zlomu v živote spoločnosti a preto nasledujúce dva roky sa hľadalo riešenie, ako ďalej. Prízvukoval, že to bolo veľmi ťažké obdobie.

Napriek tomu, že viacerí prítomní v sále, ktorí neskôr kládli Vladimírovi Mečiarovi otázky a nazývali ho „otcom slovenskej štátnosti“, zdôraznil, že Slovenská republika v roku 1993 na samostatnosť vôbec nebola pripravená a vlastne rozdelenie Československa neiniciovala. Naopak tvrdil, že to chcela česká strana. Podčiarkol, že počas jeho stretnutí s českými politikmi v r. 1992, mnohí z nich bez pardonu vyhlasovali: „Už ste nás dlho otravovali. Vypadnite von!“ A tým nemysleli iba samotného Mečiara, ale celé Slovensko. Včera viackrát zopakoval, že boli to práve Česi, ktorí chceli a dosiahli rozdelenie Československa.

Zdôraznil, že keď pochopil, že iná cesta nie je, začal sa usilovať iba o to, aby rozchod s „českými bratmi“ bol pokojný a kultivovaný a aby Slovensko neodišlo s prázdnymi vreckami. Pripomenul, ako „čestne“ to riešil vtedajší československý prezident Václav Havel, ktorý zlikvidoval celý slovenský mimoriadne ziskový zbrojársky priemysel a podobným spôsobom sa „českí bratia“ vysporiadali so Slovákmi aj v niektorých iných odvetviach.

Podčiarkol, že v prostredí vtedajších slovenských politických strán nepanovala žiadna zhoda, SDĽ a KDH boli rezolútne proti rozdeleniu štátu. Poznamenal, že vtedajší predseda SDĽ Peter Weiss sa dokonca Mečiarovi vyhrážal, že bude trestné stíhaný za to, že sa o to usiluje.

Viackrát zdôraznil, že sme neboli pripravení na „rozvod“. Pripomenul, že Slovensko muselo reorganizovať celú vládu, naštartovať Národnú banku, presťahovať časť úradov a  zamestnancov z územia Česka, úplne od základov vybudovať štruktúru štátnych orgánov, vybudovať ambasády v zahraničí a riešiť otázky diplomatov a mnohé iné dôležité veci.

Prízvukoval, že v tom období slovenské hospodárstvo vôbec nebolo v najlepšom stave a treba bolo naštartovať fakticky celú ekonomiku. Porozprával, s akými problémami sa predsa podarilo znížiť nezamestnanosť na úroveň 10 percent. Na Slovensku museli urýchlene vybudovať bezpečnostné orgány – políciu, tajnú službu a armádu.

Podrobne porozprával o pôsobení HZDS ako vo vláde, tak aj v opozícii. Hovoril o sporoch s opozíciou a nezhodách v radoch koalície, spomenul niektoré známe kauzy, ako únos Michala Kováča-ml, vraždu Róberta Remiaša a pod. Odmietol viaceré obvinenia oponentov, že spôsobil tie alebo iné problémy alebo spáchal trestné činy. Na margo niektorých káuz, ktoré považujú za dielo práve jeho rúk, poznamenal, že o mnohých na začiatku ani nevedel a až neskôr sa dozvedel, že sa niečo také stalo. Odmietol svoju účasť na príprave týchto zločinov.

Pomerne originálne popísal súčasnú politickú scénu na Slovensku. Povedal, že neexistuje ani jedna politická strana, ktorá by dokázala konať správne, a poznamenal, že treba vytvoriť nový politický subjekt, ktorý bude robiť to, čo je správne. Na otázky divákov o jeho účasti na vytvorení podobného subjektu sa diplomaticky odmlčal.

Na snímke Jozef Prokeš

Najviac zo súčasných parlamentných strán kritizoval SMER, OĽaNO, SaS a Sme rodina. Ficovcom vytýkal prezliekanie kabátov v závislosti od toho, kde sa nachádzajú – doma alebo v Bruseli, kritizoval ich sociálnu politiku, podčiarkol, že SMER už dávno nie je ľavicová strana. OĽaNO a Sme rodina najviac vytýkal to, že nemajú svoje štruktúry a členov a že sú to „internetové“ strany, ktoré vedia rozdávať iba prázdne sľuby, ktoré nikdy nesplnia.

Prízvukoval, že Slovensku sa hospodársky darí, ale vytýkal vláde, že stavia iba na jedného koňa – automobilový priemysel. Podľa neho, je to veľmi nebezpečná hra. Podotkol, že Donald Trump zavádza vysoké clá na dodávky áut z EÚ. Ako prvé budú mať problémy nemecké firmy, ale hneď potom aj slovenské. Podčiarkol, že v súčasnosti to ešte nie je kríza, ale je to iba prvý varovný signál, ale môže sa to skončiť katastrofou. Preto vyzval, aby vláda rozvíjala a iné odvetvia a zvláštnu pozornosť a pomoc venovala poľnohospodárom.

Kritizoval morálku súčasných slovenských politikov a ich absolútny nezáujem o naše tradície, zvyky, históriu a kultúru. Prízvukoval, že sa starajú iba o svoje stranícke záujmy a vlastné vrecká. V tejto súvislosti doslova s parným valcom prešiel prezidenta Andreja Kisku. Prízvukoval, že spáchal podvody a iné trestné činy a nielen nemôže sa nachádzať v prezidentskom paláci, ale vlastne nemohol ani kandidovať. Poznamenal, že v súčasnosti orgány činné v trestnom konaní „podriemkavajú“, ale o rok, keď Andrej Kiska už nebude prezidentom a stratí imunitu, tieto orgány by sa mohli doňho naplno obuť a posvietiť si na celú jeho podnikateľskú činnosť.

Napriek tomu, že sa ľudia v sále niekoľkokrát opýtali /väčšinou ho dokonca aj vyzývali/ Vladimíra Mečiara, či nebude kandidovať na prezidenta, odpovedi sa diplomaticky vyhol. Podrobne porozprával o volebných kampaniach, prehreškoch alebo veľkých kauzách všetkých našich predošlých prezidentov. Najmenej kritizoval Ivana Gašparoviča. Ironizoval, že počas svojich dvoch volebných období neurobil prakticky nič, ale to znamená, že fakticky nič ani nepokazil – a preto bol lepší, ako všetci ostatní prezidenti, ktorí toho zbabrali oveľa viac.

Poznamenal, že súčasní 32 prezidentskí kandidáti sú slabí a jediné Štefan Harabin by sa hodil na túto funkciu, pretože je razantný, je národovec, je profesionál a dokáže toho veľa. Na otázky, či mieni kandidovať sám, neodpovedal. Na druhej strane nepovedal, že nebude…

Na snímke zľava Eva Zelenayová a Vladimír Mečiar

Prízvukoval, že súčasné politické strany sú „práceneschopné“. Vyhlásil, že by mal vzniknúť nový subjekt, ktorý budú tvoriť noví, múdrejší, čestnejší a mladší ľudia, prevažne tí, hlavným prívlastkom ktorých sú vlastenectvo a národná hrdosť. Varoval, že mnohé mimovládne organizácie platené zo zahraničia rozkladajú štát a všade ohovárajú Slovenskú republiku. Vyzval, aby s nimi urobili „vyúčtovanie“. Apeloval na národnú hrdosť Slovákov a vyhlásil, že noví ľudia v politike určite urobia veľa užitočného pre túto krajinu.

Po dvoch hodinách sa zistilo, že Štefan Harabin z „technických dôvodov“ na konferenciu nepríde. Nenastal žiaden zmätok: Vladimír Mečiar to zaňho v pohode „potiahol“ aj ďalšie dve hodiny, keď odpovedal na otázky divákov. Tvrdo kritizoval nielen činnosť domácich politických strán, ale aj vedenia Európskej únie. Poukázal na poľutovaniahodnú podriadenosť Slovenska Bruselu a takisto možno ešte väčšiu podriadenosť EÚ Spojeným štátom.

Vyzýval, že Slovensko má preukázať svoju suverenitu a správať sa ako národný štát a vláda by mala pracovať v prospech svojho ľudu, ale nie v prospech domácich a hlavne zahraničných oligarchov. Vyjadril presvedčenie, že v blízkej budúcnosti sa na čelo štátu postavia ľudia, ktorým skutočne ide o prospech Slovenska a jeho obyvateľstva.

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Začal sa proces s manželom Sviatlany Cichanovskej

0 icon

Kyjev 24. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Francisco Seco)   Vo štvrtok sa v bieloruskom meste Homeľ začal neverejný súdny proces s manželom opozičnej líderky Sviatlany Cichanovskej. Siarhej Cichanovský čelí viacerým obvineniam, vrátane organizovania masových protestov a podnecovania nenávisti, a hrozí mu odňatie slobody do 15 rokov Cichanovský, prominentný vloger a aktivista, sa…

Prezidentka si uctila Pamätný deň obetí komunizmu na Slovensku

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-ZČ)   Prezidentka Zuzana Čaputová si vo štvrtok pripomenula a uctila Pamätný deň obetí komunizmu na Slovensku. Pri pamätníku na Jakubovom námestí v Bratislave sa sa poklonila tým, ktorí boli neprávom prenasledovaní, väznení a mučení za postoje, ktoré neboli v súlade s oficiálnou štátnou ideológiou. Prezidentka…

Poslanci ukončili štvrtkové rokovanie pokračujúcou diskusiou o potratoch. Za Cigánikovej boj za potraty by sa podľa Kotlebu nehanbil ani diablov advokát

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Peter Morrison)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v závere štvrtkového rokovania aktuálnej 32. schôdze pokračovali v diskusii o návrhoch noviel na sprísnenie vykonávania interrupcií. O návrhoch legislatív začali rokovať ešte v stredu (23. 6.) a pokračovať majú aj v piatok (25. 6.) ráno Poslanci rokujú…

NAKA zasahovala v obci Gbelce, zadržala dve osoby

0 icon

Gbelce 24. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR)   Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahovala v obci Gbelce v okrese Nové Zámky. Policajná akcia s krycím názvom Mrcha súvisela s vyšetrovaním úkladnej vraždy „V rámci akcie sme zadržali dve osoby I. P. z Dvorov nad Žitavou a R. S. z Nových Zámkov. Vyšetrovateľ…

Koaličné strany podporujú očkovanie, zdôrazňujú jeho dôležitosť. Jedna z nich zdôrazňuje jeho dobrovoľnosť

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jacob King)   Koaličné strany podporujú očkovanie proti ochoreniu COVID-19, zdôrazňujú jeho dôležitosť v boji s pandémiou a nástupom jej tretej vlny. Hnutie Sme rodina pripomína, že by malo byť dobrovoľné. Hnutie OĽANO i strana Za ľudí vyzývajú občanov, aby sa dali zaočkovať a chránili tak…

Parlamentné voľby by vyhralo hnutie ANO Andreja Babiša

0 icon

Praha 24. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Hnutie ANO českého premiéra Andreja Babiša by podľa júnového predvolebného prieskumu inštitútu CVVM zvíťazilo vo voľbách. Informoval o tom vo štvrtok portál Novinky.cz Podľa prieskumu by voľby s podielom 24,5 percenta hlasov vyhralo hnutie ANO, za ním by nasledovala koalícia Piráti a hnutie…

Zlé znamenie? V Šaštíne spadol strom na sochu Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska

0 icon

Šaštín 24. júna 2021 (HSP/christianitas/Foto:screenshot Facebook)   V Národnej svätyni, Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne padol pri veternej smršti v júni 2021 mohutný gaštanový strom na sochu Panny Márie a sochu poškodil. Socha sa nachádzala v strede parku, oproti Bazilike Sedembolestnej Panny Márie. Pútnici Sochu Piety na podstavci, ako…

Prezidentka Zuzana Čaputová prisľúbila pomoc aj záštitu nad Národným onkologickým programom

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-ZČ)   Prezidentka Zuzana Čaputová prisľúbila pomoc aj záštitu nad Národným onkologickým programom. Urobila tak na štvrtkovom stretnutí so zástupcami Národného onkologického inštitútu (NOI). Témou stretnutia bol súčasný stav  onkologickej starostlivosti na Slovensku. Prezidentka o tom informuje na sociálnej sieti Pripomenula, že počas pandémie poklesla diagnostika nádorových…

Do COVID automatu zapracujú rýchlejšiu brzdu. V súvislosti s očkovacím certifikátom odporúča Lengvarský stiahnuť si aplikáciu zdravotnej poisťovne

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Do COVID automatu zapracujú rýchlejšiu brzdu. V diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský Dôvodom je, aby sa v prípade zhoršenia situácie mohli prijať opatrenia okamžite. Nepôjde však o sprísňovanie v celých okresoch, ale podľa potreby, teda…

NAKA v rámci akcie Mýtnik II vykonala zásah vo Finančnej správe. V rámci akcií Mýtnik I a Mýtnik II celkovo vzniesli obvinenie voči 14 osobám

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Polícia vo štvrtok zasahovala v budove finančnej správy v Bratislave. Uviedla to televízia Markíza s tým, že ide o súčasť akcie Mýtnik II Médiá uviedli, že pravdepodobne sa policajti zaoberajú utajenou zmluvu s IT firmou Alison Slovakia v hodnote 50 miliónov eur.…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na koho sa hnevá naša Patrónka?

0icon

Silná búrka, ktorá sa prehnala Záhorím, neobišla ani Šaštín. Miesto, kde sa donedávna konali národné púte, ale, ale... takzvaná pandémia ich zrušila, je teraz plné popadaných stromov. V strede parku oproti Národnej svätyni, Bazilike Sedembolestnej Panny Márie, stála socha, ktorá bola symbolom tohto parku. Pútnici „Sochu Piety na podstavci,“ ako…

Ivan Holek

Všetko bude nové! Kedy? Keď staré padne!

0icon

V súčasnosti žijeme v čase postupného rúcania všetkého starého a nesprávneho. Kto to vidieť chce, ten to vidieť musí. Musí vidieť, ako starý systém usporiadania vecí vykazuje čoraz zreteľnejšiu neschopnosť a čoraz väčšiu absenciu životaschopnosti. A snahy naprávať to a zlepšovať to problémy ešte zhoršujú, pretože domnelé lieky na chorobu…

Peter Lipták

Očkovanie stratilo zmysel, už je 75x smrteľnejšie ako delta

0icon

[caption id="attachment_2314" align="alignleft" width="630"] Zelená je krivka hospitalizácií, fialová plocha je variant delta. Vidíme že variant delta predstavuje viac ako 90% prípadov a súčasne ako pribúda tento variant počet hospitalizácií klesá takmer na nulu. Zdroj dá

Erik Majercak

Otázka odpoveď ku KSB – Plná funkcia riadenia - záver

0icon

Už bez prednášky, iba otázka / odpoveď / debata. Video séria 1 – Plná funkcia riadenia je kompletná. Tu je link Tu je link na prvú časť - prvý diel na pokračovanie z diskusie v ISOP - Inštitút sociálnych práv. Tu je

Ivan Štubňa

Raz a navždy k všeobecnej záväznosti vyhlášok ÚVZ

0icon

Vyhlášky ÚVZ SR nie sú prameňom práva Tento krátky právny príspevok možno nebudete hodnotiť ako krátky, ale verte tomu, že to tak je. Nemá vôbec zmysel, aby som sa vyjadroval nejako rozsiahlo, keďže názorové pozície sú jasné. Preto sa vyjadrím iba „v krátkosti“, nebudem písať ani žiadne rozsiahle právne stanovisko, i keď…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Posledné slová celebrít: Čo povedal pred smrťou Jobs, Hendrix či Mozart?

0 icon

Vraví sa, že pred smrťou ti prebehne pred očami celý život. Všetko dobré aj zlé, čo si spravil. Všetky výnimočné momenty a chvíle. Možno práve posledné slová budú mať omnoho väčšiu váhu ako tie miliardy prázdnych viet, ktoré si vypovedal počas celého života. Či už vieš, že sa blíži koniec,…

Dôkaz, že úsmev zmení tvár na nepoznanie

0 icon

Predstav si svet, v ktorom ťa pozdraví a venuje ti úsmev každý, koho stretneš. Austrálsky fotograf a cestovný sprievodca, Jay Weinstein, nám prostredníctvom svojho projektu s názvom „ Tak som ich požiadal o úsmev “ nahliadol so toho, ako by takýto svet vyzeral. To, čo sa začalo ako náhodná fotografia v roku  2013, rozkvitlo do bohatej galérie…

Fastfood: TOP10 šokujúcich faktov o rýchlom občerstvení

0 icon

Fastfood je rýchly, pohodlný a často aj chutný spôsob, ako si naplniť žalúdok. Dokonca ani nemusíš variť. Ako rastie fastfoodový trh, tak sa množia aj šokujúce fakty okolo tohto spôsobu stravovania. TOP10 ti prináša rebríček tých našokujúcejších faktov o fastfoode. Niektoré ťa znechutia! 10. Milkshake – Mliečne kokteily obsahujú viac chemikálií ako…

Let Nemcov do New Yorku a Michiganu 1. časť

0 icon

Podľa niektorých správ letel 27. augusta 1943 Junkers Ju-390 z Nórska plniť prieskumnú úlohu až do Severnej Ameriky. Miesto druhého pilota údajne zastávala Anna Kreislingová, prezývaná „biela vlčica luftwaffe“, pretože mala plavé vlasy a prenikavo modré oči. Prinášame ďalší záhadný príbeh druhej svetovej vojny. Leteli Nemci do Severnej Ameriky? Pozrite sa s nami…

Sprchovanie: Chyby pri sprchovaní, ktoré ovplyvňujú naše zdravie

0 icon

Ak sa chceš cítiť vo svojom tele sviežo a čisto, potrebuješ zo sebou spraviť niekoľko vecí, aby si tento efekt dosiahol. Čistenie zubov, umývanie rúk a sprchovanie. Hlavným a najdôležitejším očisťovacím procesom je jednoznačne sprchovanie. Niektorí ľudia uprednostňujú sprchu, zatiaľ čo iní si radšej užívajú čas ponorení vo vani. Kúpanie aj sprcha odstraňujú…

Vo svete IT

Windows 11 je oficiálne predstavený! Toto sú všetky novinky, o ktorých by ste mali vedieť

0 icon

Po niekoľkých dňoch špekulácií a neúplných informácií spoločnosť Microsoft oficiálne potvrdila a predstavila nový operačný systém s označením Windows 11. Nový operačný systém prináša najmä vizuálne zmeny, ktoré sú viditeľné už pri prvom pohľade na samotný systém a systémové súčasti a aplikácie. Samozrejme, nová verzia prináša aj viaceré pokročilé funkcionality…

MIUI 12.5 prichádza do ďalších starých modelov: S nimi sme už nepočítali!

0 icon

Keď Xiaomi predstavovalo aktualizačný plán pre MIUI 12.5 a zároveň zoznam kompatibilných zariadení, nikto nečakal, že sa spoločnosť rozhodne aktualizovať i tri roky staré modely. Teraz však Xiaomi prekvapuje prínosom najnovšej nadstavby pre jeden model z roku 2018, ktorý bol predstavený ešte s MIUI 9 a druhý model z roku…

Využívate potenciál rýchleho nabíjania vášho Android smartfónu naplno? Pozrite sa, ako to to zistíte!

0 icon

Výdrž našich smartfónov je čoraz viac skúšanou. V smartfónoch nám pribúdajú nové funkcie, ktoré sú častokrát energeticky náročnejšími, alebo k ním pripájame externé zariadenia, ktoré chceme mať neustále prepojenými a aktualizovanými. Na druhej strane, zariadenia  zostávajú veľkostne približne rovnakými.  Vzhľadom na to, že aktuálne nie je dostupná technológia, ktorá by…

Apple to hovorí na rovinu: „Ak chcete túto funkciu, choďte ku konkurencií!“

0 icon

Apple je dlhodobo pod veľkým tlakom v dôsledku konfliktu so spoločnosťou Epic Games, ktorá sa rozhodla obísť pravidlá obchodu App Store, keď vo svojich aplikáciách nahradila platobné systémy spoločnosti Apple, vlastným riešením. Epic hovorilo o tom, že Apple je „strážcom brány“ pre vstup na trh s operačným systémom iOS pričom…

Neprehliadajte tieto prémiové aplikácie a hry, ktoré dočasne stiahnete zadarmo. Ktoré z nich si vyberiete?!

0 icon

Aplikácie a hry robia z našich smartfónov nielen chytré zariadenia, ale aj spoločníkov na dlhé hodiny. To je aj dôvod, prečo by sme vám radi dali do pozornosti 25 platených aplikácií, ktoré dočasne stiahnete zadarmo. Určite neprehliadnite aplikáciu PDF Editor Pro, či Smart Gallery Pro. V prvom prípade ide o…

Armádny Magazín

Ruský generálny štáb: tajné služby mnohých krajín financujú terorizmus vo svete

0 icon

Rusko, 24. júna 2021 (AM) – Tajné služby mnohých krajín financujú a vyzbrojujú skupiny medzinárodných teroristov, vyhlásil na 9. moskovskej konferencii o medzinárodnej bezpečnosti náčelník Generálneho štábu OS Ruska Valerij Gerasimov.   Podľa jeho slov v súčasnosti v Sýrii

Rheinmetall dodal pre Bundeswehr celkovo 405 vozidiel GTK Boxer

0 icon

Nemecko, 24. júna 2021 (AM) – Spoločnosť ARTEC GmbH, spoločný podnik Krauss-Maffei Wegmann (KMW) a Rheinmetallu, oficiálne odovzdala posledné kusy celkovej dodávky obrnených transportérov Boxer (GTK) zástupcom ministerstva obrany a nemeckého Spolkového úradu pre vybavenie, informačné technológie a podporu prevádzky (BAAINBw).  

„Som pripravený na vojnu aj so svojím bratom, ak pôjde proti Kadyrovovi“ Koná sa svetový kongres Čečencov

0 icon

Čečensko, 24. júna 2021 (AM) – Dnes sa v Groznom koná Svetový kongres národov Čečenskej republiky, na ktorom sa stretli zástupcovia národa z 23 krajín sveta: Turecka, Francúzska, Nemecka, Gruzínska, Ukrajiny atď. Svetový kongres čečenského ľudu má presvedčiť Ramzana Kadyrova, aby išiel voliť.   „Dnešná republika, ktorá je každým dňom čoraz kra

Hlavná chyba Hitlera pri útoku proti ZSSR

0 icon

Nemecko, 24. júna 2021 (AM) – Podľa autora článku Johanna Althausa v novinách Die Welt išlo o chybu, v dôsledku ktorej bolo Nemecko nakoniec porazené.   Išlo vraj o to, že rýchle víťazstvá Wehrmachtu v Európe boli nesprávne interpretované. Bleskové obsadenie Poľska, Nórska, Francúzska, Beneluxu a Juhoslávie presvedčili Nemecko, ž

Boli to len "cvičné streľby". Británia popiera ruskú paľbu na jej torpédoborec pri pobreží Krymu

0 icon

Rusko, 23. júna 2021 (AM) – Včera hliadková loď ruskej FSB vykonala varovnú streľbu v smere na britský torpédoborec „ Defender “ neďaleko pobrežia Krymu. Vedľa lode bola uskutočnená aj streľba z armádnej stíhačky Su-24. Informovala o tom štátna agentúra 

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali