Ministerstvo vnútra SR

NAŽIVO

Slovenské domácnosti držia v hotovosti a na bankových vkladoch približne 50 miliárd eur, ktoré sa takmer vôbec nezhodnocujú. Na jednu domácnosť to predstavuje takmer polovicu jej majetku. Podiel takto držaných prostriedkov s minimálnym zhodnotením je na Slovensku výrazne vyšší, než je priemer Európskej únie (EÚ). Naopak, v investovaní patrí SR medzi najhoršie krajiny. Vyplýva to z aktuálnej analýzy Across Private Investments.

10:50

Ceny energií na burzách v minulom týždni klesli o približne dve percentá. Elektrická energia pre Slovensko s dodaním v budúcom roku sa na pražskej burze PXE predávala v piatok (9. 1.) za 97,53 eura za megawatthodinu (MWh), čo je oproti predchádzajúcemu týždňu pokles 2,3 %. Zemný plyn s dodaním v nasledujúcom mesiaci stál na holandskej burze TTF 28,374 eura/MWh a medzitýždňovo tak zlacnel o 2,2 %.

10:49

15-ročný chlapec, ktorý v kyjevskej škole napadol nožom učiteľku a spolužiaka, sa potom porezal aj sám, informoval zástupca vedúceho Kyjevského mestského úradu Valentín Mondrievskij.

K incidentu došlo v štvrti Obolon. Motívy sa vyšetrujú.

10:47

Nemecký kancelár Friedrich Merz v pondelok odsúdil „neprimerané a brutálne násilie“ iránskych bezpečnostných zložiek proti demonštrantom v Iráne a uviedol, že ide o znak slabosti. Informujú o tom správy agentúr AFP a DPA.

„Toto násilie nie je prejavom sily, ale skôr znakom slabosti. Toto násilie sa musí skončiť,“ vyhlásil Merz na návšteve Indie. Merz zároveň vyzval iránsku vládu, aby chránila svoj ľud a neohrozovala ho.

Summit Európskej rady v Bruseli
Na snímke nemecký kancelár Friedrich Merz / Foto: TASR/AP-Omar Havana
10:24

Štrajkovú pohotovosť vyhlásili v pondelok odborári v košických oceliarňach U. S. Steel. Dôvodom je, že ani po ôsmich kolách kolektívneho vyjednávania o podobe novej podnikovej kolektívnej zmluvy sa nepodarilo nájsť spoločnú dohodu. Informoval o tom predseda Výboru Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga.

U. S. Steel-jd2026011219
Na snímke budova fabriky U.S.Steel Košice / Foto: TASR-František Iván
10:22

Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí v pondelok uviedol, že v súvislosti s rozsiahlymi protestami v islamskej republike je situácia úplne pod kontrolou. Pripojenie na internet bude podľa neho čoskoro obnovené. Informujú o tom správy agentúry AP a stanice al-Džazíra.

Arákčí tiež uviedol, že protesty „sa stali násilnými a krvavými, aby sa vytvorila zámienka“ pre amerického prezidenta Donalda Trumpa zasiahnuť.

Abbás Arakčí
Na snímke iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arakčí / Foto: SITA/AP-Eraldo Peres
10:15

Letisko vo Frankfurte zrušilo v pondelok ráno desiatky letov po tom, čo snehové zrážky a námraza narušili jeho prevádzku, uviedol prevádzkovateľ letiska Fraport. Informuje o tom správa agentúry DPA.

Nemecká meteorologická služba (DWD) vydala pre časti spolkovej krajiny Hesensko – kde sa nachádza aj frankfurtské letisko – varovanie pred nepriaznivým počasím.

10:14

Podľa strany Motoristi sebe by sa jej čestný prezident a kandidát na ministra životného prostredia Filip Turek mohol zatiaľ stať splnomocnencom vlády pre Green Deal a z tohto postu by zároveň zabezpečoval chod rezortu životného prostredia. Turek to povedal novinárom pri príchode na pondelkové rokovanie koaličnej rady. V tejto funkcii by podľa svojich slov čakal na to, kým bude vymenovaný za ministra.

Filip Turek
Na snímke Filip Turek / Foto: TASR-Martin Baumann
10:03

Maďarská vláda udelila politický azyl bývalému poľskému ministrovi spravodlivosti Zbigniewovi Ziobrovi. Súčasný opozičný poslanec, ktorý je v Poľsku obvinený z korupcie a zneužitia právomoci, to oznámil v pondelok na sieti X, informuje správa agentúry Reuters.

Ziobro-jd2026011215
Na snímke bývalý poľský minister a poslanec za stranu Právo a spravodlivosť (PiS) Zbigniew Ziobro / Foto: TASR/PAP-Piotr Nowak
09:35

Tržby podnikov v kľúčovom odvetví ekonomiky, v priemysle, boli v novembri 2025 medziročne reálne nižšie o 3,7 % (v stálych cenách, po očistení o vplyv inflácie). Pokles zaznamenali tretíkrát v tomto roku. Spomedzi 16 sledovaných priemyselných odvetví pokles evidovala až polovica. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:32

Európska únia (EÚ) by mala zvážiť vytvorenie stálej európskej armády so 100.000 vojakmi a prehodnotiť politické procesy riadiace obranu. Uviedol to v nedeľu na bezpečnostnej konferencii vo Švédsku eurokomisár pre obranu Andrius Kubilius. Informoval o tom magazín Politico.

V snahe pomôcť pri riešení otázky politickej vôle chce Kubilius zriadiť európsku radu bezpečnosti.

09:16

Austrálsky parlament zasadne už na budúci týždeň – o dva týždne skôr než bolo pôvodne plánované. Poslanci sa budú zaoberať návrhmi zákonov o nenávistných prejavoch v reakcii na teroristický útok z decembra, ku ktorému došlo na pláži Bondi v Sydney, oznámila v pondelok tamojšia vláda. Informujú o tom správy agentúry AFP a denníka The Guardian.

Anthony Albanese
Na snímke austrálsky premiér Anthony Albanese / Foto: TASR/AP-Lukas Coch/AAP Image via AP
09:14

Ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku využilo na prenocovanie v novembri 2025 vyše 467.000 hostí, čo predstavovalo medziročný nárast o 8,4 %. Bol to najúspešnejší november pre ubytovateľov od vypuknutia pandémie. Hotelieri sa priblížili k rekordným číslam z novembra 2019, chýbalo už len 2,7 % hostí. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

08:29
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Vláda schválila akčný plán pre ochranu mäkkých cieľov na rok 2025

Vláda na svojom stredajšom zasadnutí schválila akčný plán pre ochranu mäkkých cieľov na rok 2025. Pre rôzne rezorty z neho vyplýva viacero úloh, ako je analýza stavu či vyškolenie zamestnancov inštitúcií. Vyplýva to zo zverejneného materiálu, ktorý na rokovanie predložilo ministerstvo vnútra

Ministerstvo vnútra SR
Ilustračné foto / Foto: TASR-Jaroslav Novák
❚❚
.

“Cieľom akčného plánu je položiť základy systému ochrany mäkkých cieľov. Akčný plán definuje všeobecné a špecifické úlohy pre ústredné orgány štátnej správy na rok 2025 sústredené najmä do sektorov verejnej správy a vzdelávania. Jeho prílohou je prehľad strategických dokumentov v oblasti prevencie a boja proti radikalizácii, extrémizmu a terorizmu, ktoré boli pri príprave materiálu zohľadnené,” uvádza rezort v materiáli.

Ministerstvo vnútra by malo na základe úloh v materiáli vypracovať niekoľko edukačných materiálov pre zamestnancov rôznych úradov. Zároveň by malo zrealizovať cvičenie na zásah proti ozbrojenému útočníkovi vo vytypovanom objekte považovanom za mäkký cieľ. Podobné úlohy z materiálu vyplývajú aj pre ministerstvo dopravy, školstva, rezort kultúry a ďalšie.

“Potreba vytvorenia takéhoto materiálu vzišla z aktuálnej bezpečnostnej situácie v objektoch a priestranstvách považovaných za tzv. mäkké ciele, predovšetkým však ako reakcia na útoky nožom a sekerou na školách vo Vrútkach a v Novákoch v rokoch 2020 a 2022, ďalej teroristický útok pred kaviarňou na Zámockej ulici v Bratislave v októbri 2022 a následne sériu masových bombových vyhrážok proti školám, kostolom, železničným staniciam, letiskám a iným objektom v máji a septembri 2024,” uviedlo ministerstvo.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) po rokovaní vlády spresnil, že akčný plán obsahuje 28 konkrétnych úloh a opatrení pre ústredné orgány štátnej správy.

„Zameriava sa na to, čo je najdôležitejšie, ako predísť útokom a ako reagovať, ak k nim predsa len dôjde,“ uviedol

.

„Základom sú odborné príručky, simulačné cvičenia, krízové plány, manuál pre budovanie kamerového systému či videonávody, ako reagovať v konkrétnej situácii,“ priblížil.

Zdôraznil, že akčný plán zohľadňuje hrozby, ktoré pred desiatimi rokmi „nikto neriešil, dnes však predstavujú hrozbu pre Európu i Slovensko“, spomenul pritom nelegálnu migráciu. Štátna tajomníčka rezortu vnútra Lucia Kurilovská dodala, že pri nastavovaní bezpečnostných opatrení a návodov zohľadňovali aj vyhodnotenie situácií, ktoré sa stali v zahraničí.

Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáš Drucker (Hlas-SD) zdôraznil, že úsilie jeho rezortu sa výrazne venuje nielen vytváraniu bezpečného prostredia v školách, ale aj téme duševného zdravia.

„Nie všetko sa dá predvídať. Ale to, čo vieme a musíme urobiť, je vytvoriť prostredie, kde sa každý cíti v bezpečí. Kde vie, že ak sa niečo stane, nie je na to sám. Spoločne vytvárame školstvo, ktoré nie je len o známkach a učive, ale aj o dôvere, podpore a bezpečí,“ dodal minister školstva.

 

.

Medzinárodného vojenského cvičenia Slovenský štít sa zúčastní aj Gruzínsko

Medzinárodného vojenského cvičenia Slovenský štít 2025 sa zúčastní aj Gruzínsko. Na územie krajiny bude za týmto účelom môcť prísť maximálne 50 vojakov tohto štátu. Vyplýva to z návrhu na aktualizáciu súhlasu vlády SR s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území Slovenskej republiky a s vyslaním Ozbrojených síl Slovenskej republiky mimo územia Slovenskej republiky na účel vojenských cvičení v 1. polroku 2025, ktorý vláda v stredu na rokovaní schválila

gruzinsko
Ilustračné foto / Foto: Pixabay

Zmena sa týka aj ďalších medzinárodných cvičení v zahraničí.

“Dopĺňa sa cvičenie IANUS 2025, ktoré sa uskutoční v júni 2025 v Maďarsku. Finančné náklady na vykonanie cvičenia sú 10.000 eur. V rámci medzinárodného cvičenia Steadfast Cobalt 2025 sa aktualizuje termín a miesto konania cvičenia, okrem Poľskej republiky budú príslušníci Modulu nasaditeľných KIS NATO DCM-C vyslaní aj do Spolkovej republiky Nemecko,” uvádza v materiáli rezort obrany, ktorý ho na rokovanie kabinetu predložil.

Na cvičenie Slovenský štít 2025 by mohlo okrem gruzínskych vojakov prísť aj maximálne 500 príslušníkov ozbrojených síl členských krajín NATO. Jeho organizácia bude Slovensko podľa materiálu stáť vyše pol milióna eur.

 

.

Najväčšou výzvou v rámci rozvojovej spolupráce ostáva situácia na Ukrajine

Najväčšou výzvou v oblasti dvojstrannej rozvojovej spolupráce SR v roku 2025 naďalej zostáva humanitárna kríza spôsobená vojnou na Ukrajine. Vyplýva to z návrhu zamerania dvojstrannej rozvojovej spolupráce, ktorý v stredu schválila vláda

ukrajina
Ilustračné foto / Foto: SITA/AP/Oleg Petrasiuk/Ukraine’s 24th Mechanized Brigade

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR ako predkladateľ návrhu potvrdilo, že v nadväznosti na zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu na Blízkom východe bude pomoc poskytovaná aj tomuto regiónu so zameraním na dosahy konfliktov v Sýrii, Libanone a Iraku.

“V roku 2025 bude takisto vyhlásená pilotná výzva v rámci nového samostatného tematického programu zameraného na riešenie relevantných výziev spojených so životným prostredím, zmenou klímy a s obehovou ekonomikou, určená pre programové krajiny Keňu, Moldavsko a Gruzínsko,” dodáva MZVEZ v predloženom materiáli.

Pre rok 2025 sú na dvojstrannú rozvojovú spoluprácu vyčlenené prostriedky v hodnote necelých 23 miliónov eur, z čoho 83 percent predstavujú prostriedky v kapitolách rezortu financií a zahraničných vecí. Rezort diplomacie v materiáli v tejto súvislosti pripomína, že SR výrazne zaostáva v plnení svojho medzinárodného záväzku dosiahnuť podiel oficiálnej rozvojovej pomoci (ODA) na hrubom národnom dôchodku vo výške 0,33 percenta do roku 2030.

“Pokrok v tejto oblasti nepredpokladáme ani v roku 2025 z dôvodu konsolidácie a deficitu na úrovni 4,7 percenta hrubého domáceho produktu,” konštatuje rezort upozorňujúc, že v spomínanom ukazovateli sa SR dlhodobo pohybuje okolo úrovne 0,13 – 0,15 percenta a umiestňuje sa na posledných priečkach spomedzi členských krajín EÚ, ako aj členov Výboru OECD pre rozvojovú pomoc.

“Okrem ambície zvýšiť prostriedky na rozvojovú pomoc ostáva stále aktuálnou výzvou neustále zvyšovanie verejného povedomia o význame rozvojovej spolupráce pod značkou SlovakAid,” priznáva MZVEZ.

Upozorňuje, že rozvojová spolupráca ako súčasť zahraničnej politiky predstavuje nástroj, ktorým SR ako zodpovedný člen medzinárodnej komunity prispieva k napĺňaniu cieľov udržateľného rozvoja Agendy 2030 vo svete a spolupodieľa sa na riešení globálnych výziev.

“Prioritou pre nás zostáva zodpovedné a efektívne smerovanie rozvojovej spolupráce tam, kde ju naši partneri najviac potrebujú. Prispievame tak k udržateľnému rozvoju a riešeniu globálnych výziev, ktoré majú vplyv aj na samotné Slovensko, ako napríklad pri nelegálnej migrácii, kde chceme aktívne pomáhať pri riešení jej príčin,” vyhlásil k schválenému návrhu minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD) s tým, že rezort diplomacie je na Slovensku koordinátorom a prostredníctvom Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS) aj hlavným realizátorom dvojstrannej rozvojovej spolupráce.

Minister tiež informoval, že rezort zahraničných vecí podporí v roku 2025 intenzívnejšie zapájanie podnikateľskej sféry v tejto oblasti.

“Chceme firmám pomôcť preniknúť na rozvojové trhy, kde sa môžu prostredníctvom nástroja na podporu nových podnikateľských partnerstiev jednoduchšie uplatniť a s pomocou svojich špecializovaných produktov a služieb zapájať do výziev a tendrov medzinárodných organizácií či finančných inštitúcií. Podporíme tým nielen miestne trhy a zamestnanosť, ale najmä našu ekonomiku,” priblížil šéf slovenskej diplomacie.

.

 

Vláda schválila úpravu limitu výdavkov pre vysoké školy a samosprávy, súvisí s Plánom obnovy a odolnosti 

Samosprávy i vysoké školy (VŠ) dostanú príspevok na úhradu dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorú je potrebné zaplatiť v rámci realizácie projektov Plánu obnovy a odolnosti (POO) SR, patriacich do kompetencie Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR. Vláda v stredu schválila, že príspevok dostanú prostredníctvom úpravy limitu verejných výdavkov, pričom celkový limit verejných výdavkov ostane nezmenený

Študenti
Ilustračné foto / Foto: Pixabay

Podľa schváleného návrhu sa zvýši limit verejných výdavkov pre verejné vysoké školy v sume 174.077 eur, limit verejných výdavkov pre obce o 3.769.000 eur. Financovanie návrhu je zabezpečené zo štátneho rozpočtu. “Celkový limit verejných výdavkov ostáva nezmenený,” dodal rezort.

Pripomenul, že opatrenie nadväzuje na materiál “Návrh na zabezpečenie financovania DPH na rok 2025 v kontexte implementácie Plánu obnovy a odolnosti SR”, ktorý vláda schválila vo februári. Pripomenul tiež, že prostriedky nepoužité v roku 2024 na úhrady dane z pridanej hodnoty pri projektoch POO mali byť prenesené na použitie v roku 2025.

“Na účel úspešného zabezpečenia realizácie projektov je potrebné urýchlene zabezpečiť finančné prostriedky na úhradu DPH,” zdôraznilo MŠVVaM.

.

Inak je podľa rezortu ohrozené nielen čerpanie alokovaných finančných prostriedkov, ale aj samotná fyzická realizácia jednotlivých projektov.

“Mnohé projekty a investície sú hlboko v procese realizácie, iné je potrebné zazmluvniť a ich realizáciu urýchlene spustiť, keďže termín plnenia cieľov niektorých z nich je stanovený na 30. júna 2026,” priblížil.

“Napríklad na rozšírenie kapacít materských škôl má MŠVVaM SR v súčasnosti schválených 194 projektov, 37 projektov na rozšírenie kapacít základných škôl, 19 projektov na odstránenie dvojzmennej prevádzky a 143 projektov na debarierizáciu, pričom projekty na debarierizáciu a odstránenie dvojzmennej prevádzky ďalej pribúdajú,” dodalo ministerstvo.

 

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Marek Brna

Andrej Valihora

Miroslav Urban

Milan Šupa

.
.
.

Cukor mu už došiel. Bol to signál Trumpa Putinovi

Zmocnenie sa ropného tankera Marinera, ktorý plával pod ruskou vlajkou, bolo signálom Trumpa Putinovi, informuje The Telegraph s odvolaním sa…

11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

„Arktída sa stáva frontovou líniou,“ varuje popredný predstaviteľ NATO

Na bezpečnostnom fóre vo švédskom meste Sälen najvyšší vojenský veliteľ NATO pre Európu Alexus Grynkewich zdôraznil rastúci strategický význam Arktídy.…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Nespravodlivo stíhajú lekárov, ktorí „kladú pacientov na prvé miesto“. Kennedy otvára oči Nemecku

Americký minister zdravotníctva Robert F. Kennedy Jr. vzniesol jasné obvinenia voči nemeckému súdnictvu, vláde a zdravotníckemu systému krajiny v súvislosti s pandémiou COVID-19.…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

„Psie záprahy… Rusko, Čína… NATO.” Trump hrozí na všetky strany

Trump vyhlásil, že obrana Grónska „doslova pozostáva z dvoch psích záprahov“. Podľa neho sú v tejto oblasti prítomné ruské a…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Historik komentuje udalosti posledných dní. Výrok Štefanca ho šokoval: Keď Pán Boh chce niekoho potrestať, zoberie mu rozum

Cirka pred 2500 rokmi žil v starom Grécku bájkar Ezop. Satirickým spôsobom opisoval rôzne ľudské vlastnosti, ktoré pripisoval zvieratám. Jeho…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Ficov výrok o Kallasovej rezonuje v ruských médiách

Bývalá estónska premiérka Kaja Kallasová by mala byť nahradená na poste šéfky zahraničnej a bezpečnostnej politiky Európskej únie, vyhlásil v…

12. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pápež Lev XIV. ostro kritizoval Západ. Spomenul interrupcie, eutanáziu aj obmedzenie slobody prejavu

Pápež Lev XIV. počas svojho prvého novoročného príhovoru varoval pred stratou slobody prejavu, kritizoval súčasný vývoj vo svete a vyjadril obavy…

12. 01. 2026 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ruskí sérioví vrahovia

Každý už pravdepodobne počul o Andrejovi Čikatilovi. Osudy „angarského maniaka“ Michaila Popkova alebo otravkyne detí Tamary Ivanutiny sú však málo…

12. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Riaditelia škôl hodnotia zákaz mobilných telefónov

Zákaz mobilných telefónov od 1. januára 2025 hodnotia riaditelia škôl veľmi pozitívne. Podľa ich spätnej väzby kolektívy začínajú viac žiť,…

12. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

„Irán má veľké problémy“ – Trump už zvažuje pozemnú inváziu

Americký prezident Donald Trump na palube Air Force One nešetril ostrými slovami: oznámil, že Teherán „prekročil červenú čiaru“ a môže…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Komentátora denníka SME Petra Schutza mali napadnúť v košickom Auparku, čaká na operáciu

Komentátora denníka SME Petra Schutza v sobotu poobede v košickom nákupnom centre Aupark mal napadnúť neznámy muž. Ako informoval denník,…

11. 01. 2026 | Aktualizované 11. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Aktualizované 11. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Sociálne siete deformujú naše deti. Zákaz je cesta, domnieva sa Hlas

Matúš Šutaj Eštok sa vyjadril v prospech možnosti zákazu sociálnych sietí pre deti a mládež. Pozreli sme sa na názory…

11. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Trump vs. EÚ

Nemecko navrhne vytvorenie spoločnej misie NATO na monitorovanie a ochranu bezpečnostných záujmov v Arktíde, aby zmiernilo napätie so Spojenými štátmi…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Vyššie dôchodky od januára 2026. Kto si polepší a komu ich „zje“ exekúcia?

Sociálna poisťovňa vstupuje do roka 2026 s valorizáciou dôchodkových dávok, ktorá má zmierniť dosahy rastúcich životných nákladov, no zároveň prináša…

12. 01. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruský protivzdušný raketový komplex S-300 zničil stíhačku F-16 ukrajinských ozbrojených síl

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

12. 01. 2026 | Aktualizované 12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Aktualizované 12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Sto sedm pro důvěru vládě…

Zatímco svět je ve stavu pohotovosti, protože výsledek mocenské přetlačované v Íránu v podstatě určí velikost současné americké moci, vrátíme…

12. 01. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Patrioti predkladajú návrh na ďalšie hlasovanie o nedôvere voči von der Leyenovej

Europarlamentná frakcia Patrioti pre Európu predkladá ďalší návrh na vyslovenie nedôvery voči  Ursule von der Leyenovej a Európskej komisii pod jej…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Brusel vyhlásil vojnu kresťanskej Európe

Viktor Orbán na kongrese Fideszu jasne odkázal: Brusel dnes nie je ochrancom Európy, ale nepriateľom európskej kresťanskej civilizácie. Bruselská elita…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

Zrážka auta s rušňom si vyžiadala dve obete

Dva ľudské životy si vyžiadala v nedeľu popoludní tragická dopravná nehoda v obci Dolné Naštice v okrese Bánovce nad Bebravou.…

11. 01. 2026 | Aktualizované 11. 01. 2026 | Regióny | 6 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Aktualizované 11. 01. 2026 | Regióny | 6 min. čítania | 0 komentárov

"Dokázať celému svetu, že som dobrý, že náš tím je dobrý!" Hviezda KHL Adam Ružička priblížil ambície na olympiáde a prehovoril o osobnej zmene

Slovenský hokejový útočník Adam Ružička pôsobiaci v Spartaku Moskva sa koncom minulého týždňa dozvedel, že bol nominovaný za Zimné olympijské…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

„Kým nie je neskoro!“ Trump hrozí Kube

Trump hrozí Kube, že Kubánci musia uzavrieť „dohodu“ so Spojenými štátmi, „kým nie je neskoro“

11. 01. 2026 | Aktualizované 11. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Aktualizované 11. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Nájdite 3 rozdiely na tomto obrázku za 19 sekúnd!

Rozdiely medzi dvoma takmer rovnakými obrázkami dokážu poriadne potrápiť oči aj myseľ. Práve preto patria hádanky typu „nájdi rozdiely“ medzi…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

Pri zatknutí Madura použili americké jednotky záhadnú zbraň

Počas operácie na zajatie Nicolasa Madura použili americkí vojaci silnú neznámu zbraň, ktorá zneškodnila venezuelských vojakov a techniku, píše denník…

11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nevyhlásená vojna alebo odvodoví vojenskí komisári proti Ukrajincom

Rusko, 12. januára 2026 - Kyjevský režim označil za nepriateľov tých, ktorí zaň nechcú zomrieť   Lov mužov na uliciach…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

Najmodernejší nemecký systém PVO nedokáže Orešnik zachytiť

Nový systém protiraketovej obrany Arrow-3, nasadený v Nemecku, nie je pripravený na zachytenie rakety „Orešnik“, píše Die Welt

11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Najmenší vták na svete: Kolibrík včelí z Kuby

Najmenší vták na svete fascinuje vedcov aj milovníkov prírody svojimi neuveriteľnými rozmermi. Napriek tomu, že váži menej ako minca, dokáže…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

Plán odplaty: Rusko, po incidente s tankerom Marinera, pripravuje pre USA prekvapenia

Rusko tak ľahko nezabudne na incident s tankerom Marinera. Pripravujú sa štyri varianty odplaty a to je len prvá fáza…

11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Hnízdil pre HS: Kto cez covid hovoril o zdraví, bol dezinformátor. Kto teraz hovorí o mieri, je dezolát. Ako môžu žiť zdraví ľudia v atmosfére vojny, keď vojnová propaganda beží na plné obrátky?

Jan Hnízdil je známy český všeobecný a rehabilitačný lekár, zdravotný poradca, publicista, a je aj jedným z priekopníkov českej psychosomatickej…

11. 01. 2026 | Rozhovory | 19 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Rozhovory | 19 min. čítania | 0 komentárov

Senzácia! Slovák bodoval v Svetovom pohári skokov na lyžiach. Mladík Kapustík sa zapisuje do histórie

Skokan na lyžiach Hektor Kapustík dosiahol v nedeľu v poľskom Zakopanom veľký úspech, keď prvýkrát v kariére vybojoval body vo…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Slovenské domácnosti držia v hotovosti a na bankových vkladoch približne 50 miliárd eur, ktoré sa takmer vôbec nezhodnocujú. Na jednu domácnosť to predstavuje takmer polovicu jej majetku. Podiel takto držaných prostriedkov s minimálnym zhodnotením je na Slovensku výrazne vyšší, než je priemer Európskej únie (EÚ). Naopak, v investovaní patrí SR medzi najhoršie krajiny. Vyplýva to z aktuálnej analýzy Across Private Investments.

10:50

Ceny energií na burzách v minulom týždni klesli o približne dve percentá. Elektrická energia pre Slovensko s dodaním v budúcom roku sa na pražskej burze PXE predávala v piatok (9. 1.) za 97,53 eura za megawatthodinu (MWh), čo je oproti predchádzajúcemu týždňu pokles 2,3 %. Zemný plyn s dodaním v nasledujúcom mesiaci stál na holandskej burze TTF 28,374 eura/MWh a medzitýždňovo tak zlacnel o 2,2 %.

10:49

15-ročný chlapec, ktorý v kyjevskej škole napadol nožom učiteľku a spolužiaka, sa potom porezal aj sám, informoval zástupca vedúceho Kyjevského mestského úradu Valentín Mondrievskij.

K incidentu došlo v štvrti Obolon. Motívy sa vyšetrujú.

10:47

Nemecký kancelár Friedrich Merz v pondelok odsúdil „neprimerané a brutálne násilie“ iránskych bezpečnostných zložiek proti demonštrantom v Iráne a uviedol, že ide o znak slabosti. Informujú o tom správy agentúr AFP a DPA.

„Toto násilie nie je prejavom sily, ale skôr znakom slabosti. Toto násilie sa musí skončiť,“ vyhlásil Merz na návšteve Indie. Merz zároveň vyzval iránsku vládu, aby chránila svoj ľud a neohrozovala ho.

Summit Európskej rady v Bruseli
Na snímke nemecký kancelár Friedrich Merz / Foto: TASR/AP-Omar Havana
10:24

.

Otváranie dverí môže zachrániť život: Prečo by vodiči mali používať holandský úchop

Otváranie dverí auta sa môže zdať ako úplná banalita, no v skutočnosti ide o návyk, ktorý môže rozhodovať o zdraví…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

Počuli ste niekedy niečo o nejakej záhadnej Tartárii? Čo a prečo to pred nami taja?

Bola Veľká Tartaria úmyselne vymazaná z oficiálnej historiografie? A keď, tak prečo? Kto boli jej obyvatelia? Neboli to dnešní Tatari?…

10. 01. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 01. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rusko po prvýkrát použilo proti Ukrajine nové útočné bezpilotné lietadlo

Na začiatku roka 2026 Rusko po prvýkrát použilo proti Ukrajine nové útočné bezpilotné lietadlo „Geraň-5“

11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pellegrini prelomil mlčanie a prehovoril o vývoji strany Hlas

Prezident Peter Pellegrini je naďalej v kontakte s predstaviteľmi strany Hlas-SD, žiadnym spôsobom však neovplyvňuje procesy v strane

11. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










To najdôležitejšie z Ukrajiny – Britský minister obrany zažil na Ukrajine reálne ostreľovanie

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

11. 01. 2026 | Aktualizované 11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Aktualizované 11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Marek Brna

Andrej Valihora

Miroslav Urban

Milan Šupa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov