20:00 – Ukrajinským lekárom začali odoberať licencie a povolávať ich do služby na žiadosť ministerstva obrany, uviedol minister zdravotníctva.
„Pokiaľ ide o zdravotníckych pracovníkov, už viackrát sme hovorili o tom, načo bolo zavedené rezervovanie miest pre zdravotníckych pracovníkov. Aby bolo možné kontrolovať proces poskytovania zdravotnej starostlivosti, vrátane zranených vojakov, ktorí sú ošetrovaní v príslušných nemocniciach, a to aj v civilných,“ upresnil šéf ministerstva zdravotníctva.
19:15 – Ruská ekonomika sa v marci vrátila k rastu, informuje agentúra Rosstat.
Podľa jej údajov dosiahol rast HDP v marci 1,8 %. A to napriek tomu, že v januári a vo februári došlo k poklesu o 1,8 %, resp. 1,1 %.
Celkovo za prvý štvrťrok ruská ekonomika poklesla o 0,2 %.
Hospodársky rast v Ruskej federácii sa obnovil na pozadí výrazného zlepšenia situácie pre ruský export na svetových trhoch po začatí vojny v Iráne.
18:20 – Ukrajinský námorný dron, ktorý bol 7. mája nájdený v blízkosti gréckeho ostrova Lefkada, preplával len krátku vzdialenosť a zablúdil, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na gréckych expertov.
Agentúra Reuters anonymne hovorila so zdrojmi v Grécku, ktoré majú blízko k vyšetrovaniu námorného dronu, ktorý 7. mája objavili rybári pri ostrove Lefkada v Iónskom mori.
Začiatkom tohto týždňa grécky minister obrany vyhlásil, že dron bol vybavený výbušninami a pochádzal z Ukrajiny. Kyjev to oficiálne popiera.
Podľa zdrojov agentúry Reuters grécke spravodajské služby a vojenské jednotky analyzovali konštrukciu dronu, rozobrali ho a znovu zložili, aby zistili jeho charakteristiky. Analyzujú tiež metadáta, aby zistili cieľ zariadenia a odkiaľ bol vypustený – z lode alebo z pobrežia, potenciálne aj z veľkej vzdialenosti, napríklad z Líbye.
Zistilo sa, že dron nestihol preletieť veľkú vzdialenosť a z technických dôvodov sa odchýlil od kurzu – to robí verziu o štarte z Líbye menej pravdepodobnou, povedal agentúre jeden zo zdrojov.
Zdroje zatiaľ nešpecifikovali, koľko paliva bolo v drone, pričom pripustili, že ide o jeden z kľúčových faktorov. Časť šifrovaných údajov zatiaľ nebola dekódovaná, dodal zdroj agentúry Reuters.
17:55 – V Razani bol po útoku bezpilotného lietadla vyhlásený stav mimoriadnej situácie, informujú ruské verejné skupiny s odvolaním sa na regionálnu vládu.
„Rozhodnutie bolo prijaté v súvislosti s úmrtím ľudí a ublížením na zdraví, čiastočným poškodením obytných a iných priestorov v dôsledku pôsobenia prostriedkov vzdušného útoku 15. mája 2026,“ uvádza sa v rozhodnutí vlády.
17:50 – Aj v Charkove hlásia výbuchy.
17:45 – Video zo Záporožia
17:00 – Bolo zverejnené video streľby na policajtov v Chmeľnickej oblasti.
Na videu je vidieť, ako policajti vstupujú do dvora súkromného domu, keď na nich začnú strieľať.
Polícia neskôr vyvrátila informáciu, že na policajtov v Chmeľnickej oblasti strieľali zo samopalu, ktorý im bol vytrhnutý z rúk.
Tlačová hovorkyňa Národnej polície uviedla, že muž strieľal zo svojej vlastnej zbrane z územia svojho domu. Podľa zvuku to však pripomínalo streľbu zo samopalu.
Predtým polícia oficiálne oznámila, že vodič začal strieľať, keď ho zastavili na kontrolu dokladov.
16:35 – Miestne médiá informujú o výbuchu v Záporoží.
16:30 – Jermakov právnik uviedol, že banky odmietajú prijať peniaze na kauciu pre bývalého šéfa prezidentskej kancelárie.
„Zmenilo sa to na šou. Na ľudí, ktorí vkladajú kauciu, sa vyvíja tlak, zverejňujú sa ich priezviská a fotografie. Potom príde finančný monitoring… Banky už odmietajú vykonávať tieto operácie… Zastavte to,“ vyhlásil Igor Fomin.
Podľa informácií poslanca Železňaka sa vykonaniu platby kvôli riziku finančného monitorovania odmietol znárodnený Sense Bank, ktorý figuruje v škandále s nahrávkami Mindiča.
„A to je naozaj veľmi osudové, pretože práve nad Sense Bank sa prostredníctvom svojho zástupcu Veselého pokúšal získať kontrolu sám Jermak spolu s Mindičom,“ komentuje poslanec.
Poznamenajme, že ak dnes (teda do konca pracovného dňa v piatok) nebude kaucia zaplatená, Jermak zostane vo vyšetrovacej väzbe minimálne do pondelka.
15:45 – Šéf Pentagónu Hegseth už podpísal memorandum, ktoré vylučuje dodávky sľúbených amerických rakiet Tomahawk do Európy, keďže nemajú plnohodnotnú náhradu s rovnakým doletom, informuje CNN s odvolaním sa na zdroje.
Dokument ruší budúce presunutie práporu do Nemecka, ktorý sa špecializuje na odpalovanie rakiet a striel s dlhým doletom, a nariaďuje stiahnutie velenia zodpovedného za tieto kapacity z Európy.
Zrušená bola aj plánovaná rotácia 2. obrnennej brigádnej bojovej skupiny 1. jazdeckej divízie, ktorá mala prejsť rotáciou cez Poľsko, ako aj pobaltské krajiny a Rumunsko.
Časť vojakov brigády sa už nachádzala v Európe a teraz sa musí vrátiť do USA.
Tlačové vyhlásenie, ktoré pripravil Pentagón, priamo spája toto rozhodnutie s rozhorčením voči Európe a najmä voči Nemecku. Uvádza sa v ňom, že európske krajiny „nepodporili Ameriku, keď to potrebovala“, a že nedávna rétorika Nemecka bola „nevhodná a kontraproduktívna“.
15:35 – Kabinet ministrov povolil výjazd do zahraničia všetkým ženám bez výnimky, bez ohľadu na to, aké funkcie zastávajú v orgánoch štátnej moci, miestnej samospráve, štátnych podnikoch a súdoch.
Informovala o tom premiérka Svyrydenková.
15:30 – Zelenskyj vyhlásil, že Putin presviedča Lukašenka, aby zaútočil na Ukrajinu alebo na niektorú zo severných krajín NATO, teda na Litvu alebo Lotyšsko.
Tvrdí, že „Ukrajina má k dispozícii podrobnosti rozhovoru medzi Ruskom a Bieloruskom“.
14:55 – Podľa médií bola za Jermaka zaplatená ďalšia kaucia vo výške 9,8 milióna hrivien.
Urobila to spoločnosť „Miralif“, ktorá je registrovaná v Sofiivskej Borshchahivke pri Kyjeve a ako predmet činnosti uvádza prenájom nehnuteľného majetku. Nepodarilo sa dovolať riaditeľovi spoločnosti.
V súčasnosti bolo teda za Jermaka zaplatených približne 54 miliónov hrivien kaucie z celkových 140 miliónov.
14:00 – Rusko sa pripravuje na útoky na „rozhodovacie centrá“ na Ukrajine, vyhlásil Zelenskyj na základe správy Hlavnej spravodajskej služby.
„Medzi nimi je najmä takmer dvadsať politických centier a vojenských objektov,“ píše prezident.
Na fotografii, ktorú zverejnil, je zachytená kancelária prezidenta v Kyjeve.
13:10 – VAKS vyvrátil fámy, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach, že za Jermaka už bola vyzbieraná celá kaucia vo výške 140 miliónov hrivien.
Ako už bolo skôr verejne oznámené, za Jermaka bolo zatiaľ zaplatených len 44,5 milióna hrivien, z ktorých 30 miliónov poskytol jeho dlhoročný priateľ, bývalý tréner ukrajinskej reprezentácie Rebrov. Ďalších 14,5 milióna vniesli ešte včera jeho ďalší známi.
Poznamenajme, že ak sa nepodarí vyzbierať celú sumu do 18:00, Jermak strávi víkend vo vyšetrovacej väzbe.
12:15 – Služba zahraničného spravodajstva Ruskej federácie tvrdí, že Ukrajina začala skupovať ruské provojenské kanály na Telegrame, aby prostredníctvom nich začala pracovať na „destabilizácii situácie v Rusku pod zámienkou šírenia vlasteneckého obsahu“.
11:20 – Lavrov vyhlásil, že Trumpov tím ako prvý predložil Putinovi návrhy na ukončenie vojny na Ukrajine, ktoré následne tvorili základ dohôd medzi prezidentmi USA a Ruskej federácie na Aljaške.
Podľa slov šéfa ruského ministerstva zahraničných vecí priniesol Witkoff Putinovi návrhy, ktoré „vychádzali z pochopenia Spojených štátov o základných príčinách súčasnej krízy, vrátane neprijateľnosti zapojenia Ukrajiny do NATO, ako aj uznania skutočností na mieste, ktoré vznikli v dôsledku „referend“ konaných na príslušných územiach“.
Tieto návrhy Putin následne prečítal Trumpovi na Aljaške a americký prezident ich potvrdil. Výsledkom bolo, že dosiahli „nielen súlad, ale aj porozumenie, ba dokonca dohodu“.
Lavrov obviňuje Ukrajinu a Európu z porušenia týchto dohôd.
Pripomeňme, že podľa médií sa Trump a Putin na Aljaške dohodli na ukončení vojny po stiahnutí ukrajinských ozbrojených síl z Donbasu.
Včera Rubio vyhlásil, že rokovania o Ukrajine „trochu stratili na dynamike“.
08:27 – V Kyjeve zahynulo po včerajšom výbuchu 24 ľudí, medzi nimi aj tri deti.
Informuje o tom Štátna služba pre mimoriadne situácie.
Všetci mŕtvi pochádzajú z domu v okrese Darnytskyj, kde sa po výbuchu zrútilo vchodové schodisko.
07:11 – Zamestnanci MMF sa v najbližších týždňoch vyberú na Ukrajinu, aby skontrolovali plnenie podmienok úverového programu v hodnote 8,1 mld. USD, informuje agentúra Reuters.
V najbližších týždňoch navštívi misia MMF Ukrajinu, aby skontrolovala plnenie reforiem a rozširovanie daňovej základne v rámci nového úverového programu v hodnote 8,1 mld. USD, ktorý bol schválený vo februári; formálne hodnotenie je naplánované na jún.
Podľa predstaviteľky MMF Julie Kozakovej musí Ukrajina od roku 2022 popri vonkajšej podpore zmobilizovať viac vnútorného financovania na pokrytie „veľmi významných“ potrieb. Vláda by mala rozšíriť daňovú základňu a presunúť časť tieňovej ekonomiky – odhadovanej na približne 45 % HDP – do formálneho sektora.
PS: Vláda nezvláda riešiť dôsledky horúčav a sucha, zdravotníci musia žobrať v zbierkach o peniaze na ventilátory pre pacientov
Opozičné Progresívne Slovensko kritizuje vládu za nezvládnutie dôsledkov vlny horúčav a nepripravenosť na sucho. Líder hnutia pre oblasť zdravotníctva Oskar…
Stohlová: Schválené zonácie národných parkov sú lepšie ako pôvodné návrhy, milióny z plánu obnovy sú však naďalej ohrozené
Vládou schválené zonácie národných parkov predstavujú oproti pôvodným návrhom zlepšenie, viaceré zásadné nedostatky však pretrvávajú. Tvrdí to opozičné hnutie Progresívne…
PS kritizuje spôsob pomoci Slovalcu, vláde podľa neho chýba priemyselná stratégia
Rozhodnutie vlády podporiť obnovenie výroby v spoločnosti Slovalco je podľa tieňového ministra hospodárstva Progresívneho Slovenska Iva Štefunka nekoncepčné. Vláde podľa…
Výrobcovia automobilov vyzvali, aby britské vozidlá a autodiely spadali pod definíciu „vyrobené v Európe“
Európski automobiloví výrobcovia vyzvali, aby britské vozidlá a autodiely spadali pod definíciu „vyrobené v Európe“ podľa nových pravidiel, ktoré majú…
Obyvatelia obce Bajč v stredu prevzali osem nových nájomných bytov
Obyvatelia obce Bajč v stredu slávnostne prevzali do užívania nový nájomný bytový dom s ôsmimi bytmi. Vznikol vďaka podpore Štátneho…





















