“Vieme o situácii na Ukrajine, na Kryme. A hlavne teroristické hrozby, extrémizmus a migračné vlny ovplyvnili aj zabezpečenie obrany a budovanie bezpečnosti nielen v SR, ale celkovo v Európe,” uviedol ešte v júli minister obrany Peter Gajdoš. Podľa jeho slov, nový dokument kladie dôraz na to, aby bolo Slovensko pri obrane svojho územia sebestačné. Nová biela kniha bude vychádzať z rovnomenného dokumentu, ktorý vláda schválila v roku 2013 a obsahuje víziu rozvoja ozbrojených síl do roku 2030.
Ministerstvo v dokumente okrem iného konštatuje, že naďalej pretrvávajú rezervy a nedostatky najmä v kapacitách a spôsobilostiach OS SR a to v dôsledku dlhodobého zdrojového poddimenzovania a neefektívneho manažmentu zdrojov v minulosti. Problémom je napríklad nedostatok a zastaranosť výzbroje a techniky, obmedzenie rozsahu a kvality výcviku či nízka interoperabilita so spojeneckými silami.
Rozvoj spôsobilostí slovenskej armády sa bude podľa dokumentu rozvíjať v dvoch etapách. V prvej do roku 2020 sa počíta so zachovaním celého spektra súčasných spôsobilostí. Cieľom bude napríklad plná operačná spôsobilosť mechanizovanej brigády či zvýšenie kapacity práporu ISTAR. V oblasti modernizačných projektov sa v tomto období počíta so začatím vyzbrojovania jedného mechanizovaného práporu obrnenými vozidlami 8×8, práporu ISTAR vozidlami 4×4. V oblasti vzdušných síl zase pôjde o dokončenie výmeny dopravných lietadiel, viacúčelových vrtuľníkov či radarov.
Ministerstvo chce v tejto fáze napríklad rozhodnúť aj o tankoch. Do roku 2020 bude chcieť udržať ich spôsobilosť, pričom pripraví zámer na rozvoj tankových jednotiek.