„Aj keď samozrejme to stojí rozpočet dosť veľa peňazí a ja som sa snažil rozpočet spraviť tak, aby spĺňal všetky pravidlá, ktoré od nás požaduje zákon o rozpočtových pravidlách a takisto Európska komisia,“ povedal po utorňajšom hlasovaní o rozpočte Kamenický.
Faktom však je, že budúcemu rozpočtu môže pomôcť aj ministerstvom financií navrhované zastropovanie verejných výdavkov. K návrhu na zavedenie tohto korekčného mechanizmu pristúpilo na základe poslednej analýzy vývoja schodku a verejných výdavkov, ktoré sa podľa ministerstva vlani odklonili od cesty k vyrovnanému rozpočtu. Ak vláda limit výdavkov schváli, mohlo by to totiž pomôcť dosiahnuť schválený polpercentný schodok. „Musím povedať, že som veľmi rád, že sa schválil rozpočet práve s deficitom 0,49 % HDP. Ten korekčný mechanizmus práve hovorí o tom, aby sme sa vrátili na cestu strednodobých cieľov. Schválením rozpočtu a jeho splnením by sme tieto požiadavky splnili,“ dodal minister.
Národná rada SR schválila štátny rozpočet na budúci rok a rozpočet verejnej správy na roky 2020 až 2022. Za návrh v utorok hlasovalo 78 z 143 zúčastnených poslancov, proti bolo 61 zákonodarcov. Hlasovania sa zdržali štyria poslanci. Ukončilo sa tak historicky najrýchlejšie prerokovanie rozpočtu v slovenskom parlamente. Rozprava k nemu trvala iba necelých sedem hodín, aj keď bola rozdelená do dvoch rokovacích dní. Slovensko by tak podľa schváleného návrhu malo v budúcom roku hospodáriť s deficitom verejných financií na úrovni 0,49 % hrubého domáceho produktu.
Opozícia pritom o návrhu rozpočtu hovorila predovšetkým to, že je nereálny, že má nadhodnotené niektoré príjmy a naopak umelo znižované výdavky. Kritika zo strany opozície počas rozpravy smerovala aj k tomu, že štát nie je aktívnejší pri boji s daňovými únikmi na DPH, kde by podľa aktuálnych analýz mohol byť výber oproti súčasnosti vyšší o stovky miliónov eur. Rovnako vláde opozícia vyčíta, že sa dostatočne nezameriava na zvyšovanie efektívnosti vo verejnej správe na základe zistení Útvaru hodnoty za peniaze.