Brusel 27. septembra 2023 (HSP/europeanconservative/Foto:TASR/AP-Cecilia Fabiano/LaPresse)
Príručka “Vitajte v Európe” nepriamo naznačuje, že migranti by mali zatajiť svoj vek a skutočné miesto pôvodu, píše Tamás Orbán pre The European Conservative
Zatiaľ čo Taliansko a jeho susedia bojujú s náhlym prílevom nelegálnych migrantov cez Stredozemné more, mimovládna organizácia Welcome to Europe práve vydala novú príručku pre migrantov, ktorá im má pomôcť maximalizovať ich šance na získanie ochrany.
Príručku napísala menšia miestna mimovládna organizácia Maldusa, ktorá sa podľa svojej webovej stránky špecializuje na pomoc migrantom v Palerme a na Lampeduse z “antikoloniálnej a intersekcionálnej perspektívy”. Väčšia stránka Welcome to Europe – dostupná v angličtine, francúzštine, arabčine a perzštine – už predtým uverejnila množstvo príručiek pre migrantov, pričom v samostatných informačných listoch opisuje všetky hlavné trasy a krajiny EÚ.
Prirodzene, namiesto explicitného jazyka príručka pri vysvetľovaní talianskych azylových pravidiel len naznačuje určité možnosti. Napríklad jasne uvádza, že jediná vec, ktorej by ste sa mali chcieť vyhnúť, je klasifikácia ako ekonomický migrant, pretože potom by vám hrozilo, že budete v krátkom čase deportovaní. Poukazuje na to, že samotná chudoba nie je dostatočným dôvodom na udelenie azylu – čo vedie čitateľa k domnienke, že úradom by sa mal uviesť iný dôvod.
Samozrejme, pracovníci mimovládnych organizácií, ktorí “zachraňujú” migrantov z mora, dávajú oveľa presnejšie slovné pokyny. Jedna takáto skupina bola minulý týždeň prichytená, ako migrantom vyzdvihnutým z Tuniska otvorene hovorí, že prichádzajú z Líbye – jedinej krajiny v regióne, ktorá by ich mohla kvalifikovať ako utečencov. Taktiež im povedali, aby zatajili svoje skutočné krajiny pôvodu, zničili svoje doklady a vymazali fotografie z cesty.
Ďalšou zásadnou skutočnosťou, ktorú príručka zdôrazňuje, je, že maloletí dostávajú azyl automaticky a nemôžu byť vyhostení. Vysvetľuje sa v nej, že stačí vyhlásiť, že sú mladší ako 18 rokov, a – v prípade chýbajúcich dokladov – sa im zvyčajne poskytne “výhoda pochybností” počas zdĺhavého postupu posudzovania veku, ktorý zvyčajne trvá niekoľko mesiacov. Existuje dobrý dôvod domnievať sa, že väčšina migrantov vo veku 20 rokov si je tejto skutočnosti celkom vedomá, keďže viac ako 70 % všetkých “neplnoletých” utečencov registrovaných v Taliansku sa samo označuje za 17-ročných.
Okrem toho príručka tiež objasňuje, že podľa zákona je oveľa ťažšie deportovať celé rodiny a úrady nemôžu oddeliť úzko prepojených členov rodiny. Ako sa v nej však zdôrazňuje, rozšírená rodina, ako sú strýkovia, tety, synovci alebo bratranci, sa na to nevzťahuje a môže byť oddelená – z čoho vyplýva, že migranti by mali namiesto toho uviesť, že sú rodičia alebo súrodenci.
Na viacerých miestach príručka tiež odporúča migrantom, aby hneď po príchode vyhľadali pomoc právneho zástupcu, a uvádza užitočné telefónne čísla na niekoľko mimovládnych organizácií, na ktoré môžu zavolať v prípade akýchkoľvek problémov.
Prečítajte si tiež:
- Francúzska Le Penová kritizuje Meloniovej postup pri riešení migračnej krízy. Hovorí o “zbabelosti”
- Poľsko prijalo rezolúciu proti povinnému premiestňovaniu migrantov zo strany EÚ
- Frontex: Len 8 % nelegálnych migrantov v EÚ tvorili vlani ženy. Prevažujú mladí muži