Orbán

NAŽIVO

Cena ropnej zmesi Brent s dodávkou v júni dosiahla do 12.47 h SELČ 59,37 USD za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 1,69 USD. Cena americkej ropy WTI, rovnako s júnovým kontraktom, dosiahla 56,44 USD/barel, čo znamenalo pokles o 1,77 USD (3,04 %).

13:54

Viac ako 100 skupín izraelských hasičov s pomocou niekoľkých zahraničných tímov pokračuje v boji proti požiarom, ktoré od stredy sužujú okolie Jeruzalema. Situácia sa však oproti predošlému dňu na niektorých miestach zlepšila.

13:45

Za dôležitý míľnik v strategickom partnerstve medzi Ukrajinou a USA označil ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha podpísanú dohodu o nerastných surovinách medzi krajinami. Na sieti X napísal, že telefonoval so šéfkou diplomacie EÚ Kajou Kallasovou, ktorú informoval o podpise americko-ukrajinskej dohody vo Washingtone. 

12:56

Ruskom dosadený gubernátor okupovanej a ilegálne anektovanej ukrajinskej Chersonskej oblasti Vladimir Saldo na sociálnej sieti Telegram napísal, že pri ukrajinskom dronovom útoku na trhovisko v okupovanom meste Olešky zomreli siedmi ľudia.

12:35

Americký prezident Donald Trump očakáva, že dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou môže Spojeným štátom priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov (307,75 miliardy eur). 

12:28

Americký softvérový gigant Microsoft dosiahol v uplynulom štvrťroku čistý zisk vo výške 25,8 miliardy dolárov (22,69 miliardy eur). V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to znamená nárast o 18 %, oznámila spoločnosť.

12:28

Americký prezident Donald Trump povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť. Musk, ktorého Trump poveril riadením Úradu pre efektivitu štátnej správy, pred časom avizoval, že značne obmedzí čas venovaný Trumpovej vláde a bude sa viac venovať vedeniu svojich spoločností. 

12:27

V okolí sýrskej metropoly Damask pokračovali ozbrojené strety medzi militantmi z náboženskej minority drúzov a ozbrojencami podporujúcimi novú vládu. Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva tvrdí, že pri bojoch zahynulo 15 drúzskych bojovníkov.

12:25

Za prvý štvrťrok 2025 pribudlo na slovenských cestách 2000 nových elektromobilov. Z toho 830 vozidiel tvorili nové predaje cez oficiálnych predajcov, zvyšok boli individuálne dovozy. Do konca marca tohto roka počet batériových elektrických vozidiel v kategóriách osobné vozidlá a ľahké úžitkové vozidlá do 3,5 tony stúpol na 17.430.

11:40

V japonskom meste Osaka zadržali muža, ktorý svojím autom úmyselne narazil do siedmich detí, informuje o tom TASR podľa agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na miestne médiá.

11:15

Slováci očakávajú na dôchodku pokles životnej úrovne, no vďaka ušetreným peniazom si chcú v starobe aj užívať. Pokles očakáva alebo už zažilo 65,7 % ľudí, ktorí sa blížia k dôchodkovému veku, prípadne ho už dosiahli. V Česku je to o niečo menej, a to 60,6 %. Hoci si väčšina ľudí odkladá peniaze, tak iba málo z nich ich investuje. Vyplýva to z prieskumu online investičnej platformy Portu, ktorý realizovala agentúra Ipsos na vzorke respondentov vo veku 50 až 65 rokov.

10:44

Juhokórejský premiér Han Tok-su, ktorý je po odvolaní bývalého prezidenta Jun Sok-jola z titulu svojej funkcie aj dočasnou hlavou štátu, podal demisiu. Podľa agentúry Jonhap, na ktorú sa odvoláva TASR, tak urobil pre zámer kandidovať v nadchádzajúcich prezidentských voľbách.

Dočasný prezident a premiér Han odstúpil, očakáva sa, že vstúpi do volieb
Na snímke dočasný juhokórejský prezident Han Tok-su (uprostred) / Foto: TASR/AP-Hong Hae-in/Yonhap
10:30

Bielorusko prepustilo amerického občana, ktorého v krajine odsúdili za pokus o vraždu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Jeho podporovatelia a americká vláda označili obvinenia voči jeho osobe za vykonštruované.

08:36

Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

08:18
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Viktor Orbán v prejave desaťročia: Čím môže byť inšpiratívny aj pre nás?

Sedmohradsko (dnešná časť Rumunska), ako súčasť Karpatskej kotliny hosťuje pravidelne uprostred leta v meste Băile Tușnad mládežnícky tábor „Tusvanyos“ pre Maďarov žijúcich v Rumunsku. Tak ako aj iné podujatia v „Karpatskej kotline“ je sponzorovaný nadáciou Gábora Bethléna a teda maďarskou vládou. Podujatie je výnimočné tým, že sa na ňom už pravidelne k maďarskej mládeži za hranicami Maďarska prihovára Viktor Orbán. Jeho tohtoročný prejav, celý v angličtine (tu) je mnohými označovaný ako prejav desaťročia. A preto si zaslúži našu pozornosť

Orbán
Na snímke predseda maďarskej vlády Viktor Orbán
❚❚
.

Skutočnosť, že ide o zásadný štátnický prejav potvrdzuje fakt, že našim mainstreamom preletel bez akéhokoľvek záujmu. Napríklad denník N mu venoval „minútku“ v minútu po minúte (tu). A neskôr vo svojej maďarskej edícii Napunk rozoberal otázku podpory všetkých maďarských rodín, aj tých za hranicami Maďarska, teda aj tých žijúcich na Slovensku (tu).

Viktor Orbán na úvod ocenil, že môže rečniť v Sedmohradsku, časti Karpatskej kotliny bez toho, aby za svoju cezhraničnú aktivitu obdržal diplomatický demarš z Bukurešti. Pripomenul, že maďarská vláda si naproti tomu vyslúžila demarš z Bruselu, ktorým ocenil Európsky parlament mierovú misiu Viktora Orbána na úvod maďarského predsedníctva. Počínanie európskych politikov je o to prekvapivejšie, keďže v zakladajúcich zmluvách EÚ stojí čierne na bielom „Cieľom Únie je mier“. Ako povedal v Banskej Bystrici počas osláv SNP Róbert Fico „Mier nie je všetko, ale bez mieru je všetko ničím“. Skôr či neskôr sa k boji za mier budeme musieť vrátiť aj na Ukrajine.

V samotnej reči Viktor Orbán hľadal odpovede na 3 otázky: Akú pravdu o nás, o Európe a o svete nám vyjavila vojna na Ukrajine? Vojna na Ukrajine mení svet pred našimi očami, aký bude ten nový, keď vojna skončí? Čo musí urobiť Maďarsko dnes, aby v novom svete obstálo? Slobodná pôda univerzity mu dala možnosť o týchto veľkých otázkach úprimne a pravdivo, opierajúc sa o zažitú skúsenosť najdlhšie slúžiaceho premiéra v Európe a predtým roky v roli opozičného politika, hovoriť.

.

Čo nasvietila vojna na Ukrajine

Vojnu na Ukrajine prirovnal k červenej pilulke z Matrixu Len jej prehltnutím môžeme nahliadnuť pod povrch reality, v ktorej žijeme a neplávať nevedomý po jej povrchu, ak by sme zvolili modrú pilulku.

Ak by sme otázku mieru nechali len na oboch vo vojne bojujúcich stranách, z ktorých každá vidí dôvod za čo bojuje svojimi očami vojna bude pokračovať, hoc priniesla obom stranám brutálne státisícové straty na ľudských životoch. Viktor Orbán sa ako jeden z mála dnešných politikov dokáže pozrieť na konflikt očami oboch bojujúcich strán.

Zástupnou vojnou USA proti Rusku sa podarilo západu dostať do jedného tábora Rusko a Čínu. Bolo to rozumné?

Podľa Viktora Orbána ukázala Ukrajina v tejto vojne životaschopnosť a neuveriteľné odhodlanie stať sa viac ako len nárazníkovou zónou, že chce vziať osud svojho národa do vlastných rúk a stať sa súčasťou západu.

Klameme si ak tvrdíme, že Rusko dokážeme dostať bezprecedentnými sankciami na kolená. Podľa Orbána sa Rusko poučilo zo sankcií uvalených naň po anexii Krymu a pripravilo sa na tie ďalšie. Ani odrezanie od SWIFTu neprinieslo očakávaný efekt. Ak vidíme Rusko ako rigidnú neostalinistickú autokraciu, pozeráme sa do krivého zrkadla a pritom odmietame vidieť technicky a hospodársky odolnú krajinu. Dokonca spoločensky odolnú.

.

Ktorý z dnešných politikov si dovolí povedať?: „Európska politika sa zrútila. Európa prestala brániť svoje vlastné záujmy: všetko, čo dnes Európa robí, je bezvýhradné nasledovanie zahraničnopolitickej línie amerických demokratov – aj za cenu vlastného sebazničenia.“ Pred nedávnom presne o tom, že Európa rezignovala na obranu vlastných záujmov, dokonca, že dnes ani sama nevie, čo sú jej záujmy, Mgr. Peter Marman v jednej z relácii „Z času do Éteru“ na Slobodnom vysielači.

Bolo v záujme Európy vyhodenie Nord Streamu? Ak nie, prečo európski lídri nedokážu ani pomenovať tento akt terorizmu a jeho vinníka? Viktor Orbán vo svojej reči vyslovil dnes kacírske, že tento teroristický čin voči Nemecku sa uskutočnil zjavne pod vedením USA a my voči tomu ani necekneme, čin nevyšetrujeme, vlastne to ani nechceme objasniť, tobôž potrestať vinníka, žiadať odškodnenie. Rovnako sme ostali bezzubí, keď sa prevalilo odpočúvanie Angely Merkelovej Spojenými štátmi. Ak tajné služby odpočúvali politika najsilnejšieho štátu EÚ, ako sú na tom ostatní európski „lídri“? Ak sa nedokáže vzoprieť štátnemu terorizmu líder najsilnejšieho štátu Európy, ako je na tom tá silná, svojim občanom prosperitu sľubujúca EÚ?

Viktor Orbán to pomenoval úplne presne. Silná európska os Berlín-Paríž, tzv. jadro, do ktorého chcel kedysi patriť aj Robert Fico, dnes neexistuje. Podľa maďarského premiéra je tu nové mocenské centrum Londýn, Varšava, Kyjev/Kyjev, Pobaltie a Škandinávia, ktoré dnes tvrdí európsku politiku. Za dnešným vajataním a protirečivými postojmi nemeckého kancelára sú „Američania a liberálne mienkotvorné nástroje, ktoré ovplyvňujú – univerzity, think-tanky, výskumné ústavy, médiá – využívajú verejnú mienku na potrestanie francúzsko-nemeckej politiky, ktorá nie je v súlade s americkými záujmami.“

Kde sú tie časy, keď Gerhard Schröder v tandeme s Jacquesom Chiracom dokázali povedať nie Američanom a Britom, keď u nich hľadali podporu v ťažení na Irak? V tom čase sa k ním pridal aj Putin. Vtedy bol ešte európsky záujem vnímateľný.

Oslabeniu pozície Nemecka intenzívne pomáha Poľsko, ktoré už odmieta byť miestom o ktoré sa pobijú Rusi a Nemci, preto pozvalo Američanov a buduje armádu, ktorá je už dnes po francúzskej druhou najsilnejšou v Európe.

.

Orbán poukázal aj na pokrytectvo Poľska, či Francúzska. Poliaci na jednej strane kritizujú Maďarsko za hospodárske vzťahy s Ruskom a na druhej strane kupujú od Ruska ropu aj keď nie priamo. A Francúzi už nakupujú z Ruska viac plynu ako Maďarsko. Ale na dvojité metre sme si už v Európe zvykli, hoci práve tie nás robia v očiach sveta slabými.

Krutá pravda je, že Západ dnes nemá zvyšku sveta, čo ponúknuť. O vnucovanú liberálnu demokraciu spojenú s pretláčaním progresívnych ideológií, či o ekologickú transformáciu (rozumej ekonomickú samovraždu) nestojí nielen Rusko, či Čína, ale už ani Irán, či India. Čoraz viac štátov odmieta hegemóniu západu, svet založený na pravidlách, ktoré musia dodržiavať iní, len západ nie. Morálnu krízu pomenoval naplno turecký prezident Erdogan, keď zhodnotil úvodný ceremoniál vo francúzskej réžii. O morálku, ktorá si neváži hodnoty, na ktorých ešte donedávna stála nestojí ani to Turecko.

Najhoršie poznanie, ktoré nám vojna nasvietila je skutočnosť, že prestalo platiť, že západ koná vždy racionálne, jeho činy sú predvídateľné, zdôvodniteľné. „Západ nie je vedený, jeho správanie nie je racionálne a nedokáže sa vysporiadať so situáciou, že sa na oblohe objavili dve slnká. To je výzva pre Západ v podobe vzostupu Číny a Ázie. Mali by sme sa s tým vedieť vyrovnať, ale nie sme toho schopní“, hovorí Orbán. Naproti tomu konanie Ruska ako veľkej krajiny je pochopiteľné a predvídateľné. Je to vedená krajina a jej činy vyplývajú z jej záujmov. Nie je nebezpečné, nie je hrozbou, to je len západný mediálny obraz o ňom.

Konflikt, ktorý zažívajú dnes Stredoeurópania a Maďarsko najviac, so západom vidí Viktor Orbán v tom, že Stredoeurópania stále rozmýšľajú o svete v koncepte národných štátov, kým západ považuje tento koncept za prekonaný. Ku tejto Orbánovej koncepcii sveta založeného na suverénnych národných štátoch má blízko aj náš premiér a našla by odozvu aj v ďalších stredoeurópskych krajinách:

V našej koncepcii sa svet skladá z národných štátov, ktoré uplatňujú domáci monopol na použitie sily, čím vytvárajú podmienky všeobecného mieru. Vo vzťahoch s inými štátmi je národný štát suverénny – inými slovami, má schopnosť samostatne určovať svoju zahraničnú a vnútornú politiku. V našom poňatí národný štát nie je právnou abstrakciou, nie je právnym konštruktom: národný štát má korene v konkrétnej kultúre. Má spoločný súbor hodnôt, má antropologickú a historickú hĺbku. A z toho vyplývajú spoločné morálne imperatívy založené na spoločnom konsenze.“

V protiklade k tomuto konceptu je koncept súčasného západu, kde národné štáty budúcnosť nemajú, kde neexistuje spoločná kultúra, ani morálka. „Migrácia nie je hrozbou, ale únikom z etnickej homogenity, ktorá je základom národa“. Na východe za zabíjajú navzájom tisíce kresťanov, kým západ otvára dvere státisícom ľudí z iných kultúr. Z pohľadu Stredoeurópana je to absurdné.

Orbán vníma, že západná časť Európy je postnárodná a tým sa v tejto časti vytvoril odlišný mentálny svet od toho Stredoeurópskeho. Aj preto si nerozumieme a nedokážeme ťahať za jeden povraz. Rovnako vníma smerovanie USA k postnárodnému, liberálnemu konceptu. Pričom Donald Trump by tento kurz mohol zvrátiť späť, aby sa Spojené štáty stali opäť národným štátom. Preto je Trump dnes tak ako u nás Róbert Fico „na odstrel“.

Vznik postnárodného myslenia vidí Orbán v dvoch veľkých ilúziách 60. rokov 20. storočia. Jednou bola sexuálna revolúcia a druhou študentská vzbura. „Na Západe sa postupne zavrhovali putá: metafyzické putá, ktorými je Boh; národné putá, ktorými je vlasť; a rodinné putá – zavrhovanie rodiny.“. Cieľom tohto úsilia bolo oslobodiť jednotlivca, aby sa mohla prejaviť jeho jedinečnosť. Ukázalo sa, že jednotlivec dokáže byť slobodný a vyniknúť len v spoločenstve a prostredníctvom neho. Oslobodený jednotlivec bez spoločenstva zažije len samotu a opustenosť.

Západný postnárodný koncept prináša ďalší problém. A síce, že elity prestávajú zastupovať ľudí, že prestávajú vnímať ich potreby. Odpor ľudí k elitami vnucovanej migrácii, rodovej rovnosti, vojne, či globalizmu, elity odsudzujú ako prejavy xenofóbie, homofóbie, či nacionalizmu.

Posledným poznaním, ktoré sme „vďaka“ vojne nadobudli je, že okolitý svet, India, Čína sa modernizuje. Dokonca predbieha v modernizácii západ. Modernizuje sa arabský svet, či Turecko. Avšak nestávajú sa modernými vďaka prijímaniu západných hodnôt. Nepotrebujú k modernizácii LGBTI ideológiu. Práve odmietanie tejto ideológie sa stalo soft-power Ruska, najsilnejšou Putinovou zbraňou.

.

Západ sa vo svojej misii strelil do nohy, a to urýchľuje zmeny, ktoré menia svet.“, dodal na záver tejto časti Viktor Orbán.

Ako bude vyzerať svet po vojne?

Prichádza globálna systémová zmena, ale nie zo západu ako tomu bolo za posledných 150 rokov, ale z východu, z Ázie. Viktor Orbán to vidí tak, že na najbližších 500 rokov sa centrum moci presunie do Ázie.

V zvolení Donalda Trumpa s jeho národným konceptom „Amerika na prvom mieste“ vidí Orbán poslednú šancu tento proces zastaviť. Avšak cieľom Spojených štátov nesmie byť udržanie si pozície svetového hegemóna. Cieľom sa musí stať obnoviť a posilniť Severnú Ameriku.

Európa môže na túto globálnu zmenu dvomi spôsobmi: buď zotrvá na trajektórii plnenia cieľov Európskej zelenej dohody, ktorá ju vedie k „skanzenu“, v závese Spojených štátov, ktoré bránia jej rozvoju alebo pôjde cestou, ktorú ohlásil prezident Macron, cestou strategickej autonómie. Orbán vidí potrebu vytvorenia európskej vojenskej aliancie so silným európskym obranným priemyslom, výskumom a inováciami. Je otázkou, či v čase, keď je v otázke vojny na Ukrajine rozdelená, či má spoločný obranný projekt budúcnosť. Navyše, či je to vôbec možné v mentálne rozdelenej Európe, kde sa pretláčanie progresivistických ideológií nadraďuje nad to, čo potrebujú jej občania.

Po vojne to bez zmierenia s Ruskom podľa Orbána nepôjde. Európska únia sa musí vzdať svojich ambícií ako politický projekt, Únia sa musí posilniť ako hospodársky projekt a Únia sa musí vytvoriť ako obranný projekt. Budúcnosť Ukrajiny v NATO nevidí, dokonca ani v EÚ, lebo investíciou prostriedkov do vojenskej mašinérie sme svoje možnosti vyčerpali. Ukrajinu opäť čaká nevďačná pozícia nárazníkového štátu, na ktorým budú bezpečnostné záruky USA a Rusko a my Európania možno budeme prizvaní.

.

Dáva mu za pravdu aj jeden z architektov jednotného trhu EÚ Mária Draghi. Ten dnes hovorí o tom, že EÚ k svojej obnove potrebuje investície na úrovni 2x väčšie ako bol Marshalov plán na obnovu vojnou zničeného Nemecka po 2. svetovej vojne. Na mieste je otázka, čo EÚ po 80 rokoch rozvoja zničilo tak, že jej stav znesie prirovnanie k vojnou zničenému Nemecku. Niekto by si mal rozhodne vstúpiť do svedomia. Rovnaké prostriedky ako požaduje Draghi na obnovu EÚ naliala únia do vojny na Ukrajine a výsledkom sú územné straty, straty na životoch, mier v nedohľadne, dokonca sme sa priblížili 3. sv. vojne.

Viktor Orbán na rozdiel od väčšiny súčasných politikov vníma súčasnú situáciu nie ako hrozbu, ale ako príležitosť. Samostatnú národnú politiku vidí v otvorenosti k príležitostiam prichádzajúcim s USA, z EÚ, ale aj z Ázie. Pripomína to Ficovu zahraničnú politiku otvorenú na všetky svetové strany. Orbán vo vzťahu k USA nechce ísť cestou Poľska, ktorému dnes tým, že mu ich strategické národné ciele pomohli plniť demokrati, čelí dnes vnucovaniu politiky vývozu demokracie, LGBTQ, migrácie a vnútornej spoločenskej transformácie, ktorá vlastne hrozí stratou ich národnej identity.

Čínska ponuka podieľať sa na vzájomnej modernizácii znamená, že sú ochotní investovať veľkú časť svojich zdrojov a rozvojových fondov v Maďarsku a že sú ochotní ponúknuť nám možnosti účasti na čínskom trhu. To znie ako ponuka výhodná pre obe strany. Ak by nebol Róbert Fico obeťou májového atentátu, ktorý zabrzdil aj jeho iniciatívu smerom na Peking, možno by sme takou ponukou dnes disponovali aj my.

Budúcnosť Maďarska nespája Viktor Orbán nevyhnutne s EÚ. Vzhľadom k tomu, že západná časť sa vydala na nezvratnú cestu postnárodného konceptu, ktorý je Maďarom mentálne vzdialený. Podľa Orbána Únia súčasnú vojnu prehrala. USA ju opustia. Európa nemôže financovať vojnu, nemôže financovať obnovu Ukrajiny a nemôže financovať chod Ukrajiny. Ukrajina žiada ďalšie pôžičky a zároveň vedie rokovania odpísaní časti stávajúceho dlhu. Ak na tom niekto stratí, tak to budú Európania.

Orbán je presvedčený, že EÚ v súčasnom stave bude musieť akceptovať, že východná časť zostane postavená na koncepte suverénnych národných štátov. To je šanca aj pre Slovensko.

.

Pozoruhodná je zmena rétoriky Viktora Orbána, hovorí, že v čase globálnej systémovej zmeny „nepotrebujeme stratégiu pre veľké Maďarsko, ale veľkú stratégiu pre Maďarsko“.

Na tejto stratégii Maďari skutočne tvrdo pracujú. Aktívni sú vo vzťahu k USA, kde sa podieľajú na písaní spoločných programoch s tímom okolo Donalda Trumpa. Ich aktivitu cítiť aj na seminároch v Ázii a Číne a vytvorili ministerstvo pre EÚ, aby ani v Bruseli neboli len do počtu. Maďari naozaj nečakajú na to, akú budúcnosť im pripravia iní. Tento prístup by mohol byť inšpiráciou aj pre našich politikov.

Aj ďalšia myšlienka je veľmi inšpiratívna. Podľa Orbána úspešní môžu byť len vtedy, ak dokážu (maďarská vláda) vytvoriť jednotu s ľuďmi, ak dokážu hovoriť spoločným jazykom. „Ľudia totiž budú plán obhajovať len vtedy, ak mu rozumejú a vidia, že je pre nich dobrý.“, hovorí Orbán.

Veľká stratégia pre Maďarsko

Základom je, že Maďarsko si nenechá vnútiť prepojenie len na západnú hemisféru svetovej ekonomiky. Nepripojí sa k technologickému bloku namierenému voči Východu.

Druhým pilierom je pyramída národnej ekonomickej suverenity. Na jej vrchole sú “národní šampióni”. Pod nimi sú medzinárodne konkurencieschopné stredné podniky, pod ktorými sú podniky vyrábajúce pre domáci trh. Na spodku sú malé podniky a živnostníci. Maďarsko má dnes 15 000 stredne veľkých životaschopných podnikov. V roku 2010, keď sa dostal Orbán k moci, ich malo len 3 000. Aj Slovensko, ak sa chce postaviť na vlastné nohy, nemôže mať postavený rozvoj a prosperitu z 80% na európskych fondoch. Pri takomto nastavení sme zraniteľní a vydierateľní. O suverénnom postoji môžeme len snívať.

Maďarsko chce posilniť svoju nezávislosť aj znížením svojej zadlženosti. Svoj dlh chce znížiť na 30% HDP a naopak má ambíciu stať sa regionálnym veriteľom. Musíme si dať pozor, aby sa nestala maďarská vláda veriteľom aj pre Slovákov. To by mohlo naopak ohroziť našu suverenitu.

Ďalším pilierom je posilnenie demografickej bezpečnosti. Maďarská vláda má plán stať sa do roku 2035 demograficky sebestačnou krajinou. Maďarsko nebude riešiť demografickú krízu otvorenými dverami migrácií z iných kultúr. Chce ísť cestou zvyšovania daňových úľav pre rodiny s deťmi. Stabilná a odolná spoločnosť je podľa Orbána založená na strednej triede: rodiny musia mať vlastný majetok a finančnú nezávislosť. Vidiek sa nesmie stať symbolom zaostalosti, ale symbolom maďarskej prosperity. „Nebudeme vytvárať megamestá, nebudeme vytvárať veľkomestá, ale chceme vytvárať mestá a vidiecke oblasti okolo miest, pričom chceme zachovať historické dedičstvo maďarskej dediny.“, hovorí Orbán.

.

Za rozhodujúci prvok národnej suverenity považuje Viktor Orbán zachovanie jazyka a vyhnutie sa stavu „nulového náboženstva“. „Nulové náboženstvo je stav, v ktorom už dávno zanikla viera, ale zároveň sa stratila schopnosť kresťanskej tradície poskytovať nám kultúrne a morálne pravidlá správania, ktoré upravujú náš vzťah k práci, peniazom, rodine, sexuálnym vzťahom a poradie priorít vo vzájomných vzťahoch. To je to, čo ľudia na Západe stratili.“, dodáva Viktor Orbán.

Vznik „nulového náboženstva“ spája so stavom, keď sa manželstvo osôb rovnakého pohlavia uzná ako inštitúcia s rovnakým postavením ako manželstvo medzi mužom a ženou. „A tak keď bojujeme za rodinu, nebojujeme len za česť rodiny, ale aj za zachovanie stavu, v ktorom kresťanstvo ešte aspoň poskytuje morálne usmernenie pre naše spoločenstvo.“, končí odpovede na tri položené otázky Viktor Orbán.

Nebol by to Viktor Orbán, keby neroztiahol maďarskú stratégiu národnej suverenity za hranice Maďarska, teda na celú Karpatskú kotlinu. Čo znamená, že by rodinné programy chcel adresovať nielen Maďarom v Maďarsku, ale napr. aj maďarským rodinám na Slovensku, či Sedmnohradsku. Na túto politiku si bude musieť dať pozor naša vláda, aby ostala v hraniciach záujmov Slovenskej republiky.

Prečítajte si tiež

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.

ĎALŠIE Z HS













.

.

Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Milan Šupa

.
.
.

Smer: Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je návrat k princípom suverénnej spolupráce

Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je podľa Smeru-SD návrat k princípom suverénnej spolupráce členských štátov. Smer-SD pri príležitosti 21. výročia vstupu…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 9 min. čítania | 0 komentárov

.

Migaľ sa stretol s predstaviteľmi mimovládnych organizácií. Takéto sú jeho plány

Minister investícií Samuel Migaľ je pripravený podporiť mimovládky pri novele zákona o neziskových organizáciách. Informovalo o tom ministerstvo investícií. Migaľ…

01. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump prezradil, o čom hovoril so Zelenským v Ríme

„Povedal som mu, že by bolo veľmi dobré, keby sme sa s Ruskom dohodli. Pretože Rusko je oveľa väčšia a…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Washington a Kyjev podpísali dohodu o ukrajinských nerastných surovinách

Washington a Kyjev podpísali dohodu o ukrajinských nerastných surovinách, uviedlo Ministerstvo financií USA

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prečo Rusko oficiálne uznalo vojenskú pomoc Severnej Kórey?

Vladimír Putin sa poďakoval jednotkám armády KĽDR, ktoré sa podieľali na porážke OSU v Kurskej oblasti. „Kórejskí priatelia konali z…

01. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
.

Čína o Spojených štátoch. Je to loďka, ktorá uviazla na plytčine

Bývalý minister Juraj Draxler poukazuje na to, že Čína rozvinula diplomatickú iniciatívu a kampaň na sociálnych sieťach, a využila na…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

„Dvojitý úder“ Karoline Leavittová bola Trumpovou tajnou zbraňou pri víťazstve nad Amazonom

Telefonát amerického prezidenta Donalda Trumpa Jeffovi Bezosovi prišiel hneď po verejnom bičovaní Karoline Leavittovou (tlačová tajomníčka Bieleho domu) uvádza The…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Dráma na záver, ale mladí Slováci si opäť zahrajú o medaily na MS do 18 rokov

Slovenskí hokejisti do 18 rokov sa prebojovali do semifinále majstrovstiev sveta. V americkom Allene si poradili s Nemcami 3:2 a…

01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Blair tvrdí, že súčasná politika nulovej spotreby je „odsúdená na neúspech“

Tony Blair vyzval na zásadné prehodnotenie politiky nulovej spotreby (týka sa opatrení a stratégií, ktoré majú za cieľ dosiahnuť vyrovnanie…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

Kanaďanom sa míňajú peniaze určené na odškodnenie po očkovaní proti Covid-19

Kanadský program odškodnenia pre osoby, u ktorých sa po podaní vakcíny proti Covid-19 prejavili nežiaduce účinky, pravdepodobne prekročí svoj rozpočet. Upozornilo…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

USA sú pripravené pristúpiť na územné požiadavky Ruska v rámci urovnania vojny na Ukrajine

USA sú pripravené čiastočne pristúpiť na územné požiadavky Ruska v rámci urovnania vojny na Ukrajine, uviedol Trumpov osobitný vyslanec Keith…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko si dnes pripomína 21. výročie vstupu do Európskej únie

Slovensko si dnes pripomína 21. výročie vstupu do Európskej únie . Súčasťou Európskej únie sme sa stali v roku 2004…

01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Roman Michelko: Matovič mandát nedokončil, za Fica predčasné voľby neboli nikdy

Na rozdiel od Igora Matoviča , ktorý nedokázal predísť predčasným voľbám, hoci mal na začiatku vládnutia ústavnú väčšinu viac ako…

01. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

EÚ pripravuje „plán B“ na zachovanie hospodárskych sankcií voči Rusku

EÚ pripravuje „plán B“ na zachovanie hospodárskych sankcií voči Rusku, ak administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa odmietne mierové rokovania a…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Osýpky sú závažnejšie ako ovčie kiahne, vzhľad vyrážok je pri oboch iný

Osýpky aj ovčie kiahne sú závažnými vírusovými ochoreniami u detí. Spôsobuje ich odlišný vírus, pričom sa líšia aj klinickým priebehom…

01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tucker Carlson povedal, že do pokusu o atentát na budúceho prezidenta boli zapojené ukrajinské orgány

„Pokúsil sa zabiť niekoľko ľudí“. Tucker Carlson, televízny moderátor blízky Trumpovi, povedal, že do pokusu o atentát na budúceho prezidenta…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Dnes je Sviatok práce

Prvý máj je medzinárodným sviatkom pracujúcich. Uznesenie o oslavách prijal ustanovujúci kongres II. internacionály roku 1889 v Paríži na pamäť…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Počas mája sa konajú zápisy do materských škôl

Od 1. do 31. mája sa konajú zápisy do materských škôl . Riaditeľ škôlky po dohode so zriaďovateľom určuje konkrétne…

01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj vo Vatikáne vraj Trumpovi povedal, že Krym za ruský neuzná

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas súkromného rozhovoru s americkým lídrom Donaldom Trumpom vo Vatikáne, kde sa stretli na pohrebe pápeža…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Za mrežami by mal byť Matovič s arogantným Naďom, nie Danny Kollár

Milan Uhrík vo videu na sociálnej sieti upozorňuje na to, že za mreže ide Danny Kollár, po 1,5 roku novej…

30. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Rada Fondu na podporu umenia odvolala riaditeľa Špotáka

Rada Fondu na podporu umenia odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry (MK)…

30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Opozičnej strane Demokrati sa vyhráža neznámy páchateľ

Opozičnej strane Demokrati sa vyhráža neznámy páchateľ. Strana na sociálnej sieti zverejnila email, podľa ktorého dotyčný plánuje „vypáliť zásobník AK47…

30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Sociálne neziskovky“ Hlasu: Starostlivosť o seniorov alebo kšeft za milióny?

Hlas-SD robil veľké problémy pri schvaľovaní zákona na reguláciu mimovládnych organizácií. Mohlo by to byť aj preto, že našiel spôsob,…

01. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Nadchádzajúce dni budú pre mier na Ukrajine rozhodujúce

Nadchádzajúce dni budú pre mier na Ukrajine rozhodujúce. Podľa hovorkyne ministerstva zahraničných vecí Tammy Bruceovej budú nadchádzajúce dni rozhodujúce pre…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Posun alebo krok späť v prípade preverovania vakcín proti COVID-19?

Minister zdravotníctva Kamil Šaško požiadal v utorok (29. 4.) Slovenskú akadémiu vied (SAV) o otestovanie vzoriek mRNA vakcín proti COVID-19.…

30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Tréning šedých buniek. Vyskúšajte, či túto úlohu zvládnete

01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Matematické hádanky sú skvelým spôsobom nielen na upevnenie vedomostí. Týmto spôsobom si precvičíte myseľ…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ruská armáda výrazne zvýšila intenzitu vojenských operácií na fronte

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Letiská budúcnosti: Pas a letenka už len v mobile?

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Predstavte si, že na letisku už nebudete potrebovať papierovú letenku ani pas. Stačí vám…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Cena ropnej zmesi Brent s dodávkou v júni dosiahla do 12.47 h SELČ 59,37 USD za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 1,69 USD. Cena americkej ropy WTI, rovnako s júnovým kontraktom, dosiahla 56,44 USD/barel, čo znamenalo pokles o 1,77 USD (3,04 %).

13:54

Viac ako 100 skupín izraelských hasičov s pomocou niekoľkých zahraničných tímov pokračuje v boji proti požiarom, ktoré od stredy sužujú okolie Jeruzalema. Situácia sa však oproti predošlému dňu na niektorých miestach zlepšila.

13:45

.

Ukrajina je pripravená podpísať dohodu o nerastných surovinách s USA

Ukrajina je pripravená podpísať dohodu o nerastných surovinách s USA, môže sa tak stať už dnes, citovala agentúra Bloomberg svoj…

30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Môžete si kúpiť stavebnicu, z ktorej si vytvoríte vlastnú mačku

Každý, kto má mačku, vie, že jedna nikdy nestačí. Preto je možnosť kúpiť si stavebnicu. Ľudia sa chcú so všetkými…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Priama linka: Zalužného slová mnohých šokovali. Generál vysvetľuje, čo sa deje

Bývalý veliteľ ukrajinskej armády Zalužnyj asi vie, o čom hovorí keď tvrdí, že spôsob vedenia bojových operácií sa zmenil o…

30. 04. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov

Osobnostný test: Čo uvidíte ako prvé? Tento obrázok odhalí, či ste lojálny alebo optimista

Osobnostný test: Čo uvidíte ako prvé? Tento obrázok odhalí, či ste lojálny alebo optimista Testy osobnosti sú novou normou a…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










OSN obmedzí humanitárnu pomoc Ukrajine

Organizácia Spojených národov obmedzí humanitárnu pomoc na Ukrajine. Oznámila to námestníčka generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti a koordinátorka núdzovej…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Lada Niva vstupuje na trh v Dubaji

1.5.2025 Redakcia Auto trendy . Lada sa rozhodla vstúpiť na jeden z najbohatších trhov - do Dubaja, mesta, kde luxusné…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Rusko je pripravené diskutovať so Spojenými štátmi o prítomnosti USA v Záporožskej jadrovej elektrárni

Rusko je pripravené diskutovať so Spojenými štátmi o prítomnosti USA v Záporožskej jadrovej elektrárni „v rámci urovnania konfliktu na Ukrajine“,…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

ĎALŠIE Z HS













.

Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Milan Šupa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov