Záznam ukazuje, že boje na západnom fronte trvali až do záverečných minút podpísania prímeria 11. novembra 1918. Delostrelectvo bolo stále evidentne aktívne ešte o 10.58 hod., ale po 11.00 hod. sa už utíšilo a následne ho vystriedal oveľa príjemnejší zvuk – vtáčí spev.
Podľa Deutsche Welle však nešlo o klasický zvukový záznam, ale technika používaná spojencami na určenie polohy nepriateľského delostrelectva. Namiesto zaznamenávania zvuku systém zaznamenával intenzitu hluku na valček s kusom fotofilmu, podobne ako seizmograf zaznamenáva otrasy zeme.
Po bojovej línii boli rozmiestnené mikrofóny, ktoré zachytávali zvuky v tesných časových odstupoch od seba, na základe čoho sa zistila poloha, odkiaľ presne sa strieľalo. Daily Mail dodáva, že pri delostreľbe mohli byť mikrofóny od seba vzdialené aj na kilometre, aj tak zachytili požadovaný zvuk.
Múzeum oslovilo londýnskych zvukových dizajnérov z firmy Coda to Coda, aby zo zachovaného fotografického záznamu zvuku vytvorili riadny zvukový záznam, ktorý si môžu vypočuť návštevníci v múzeu, ale aj ostatní záujemcovia na stránke firmy.
This graphic record from IWM’s collections depicts the moment the guns fell silent on the western front. It reveals fighting continued right up until the final moments of the First World War, with artillery still visibly active at 10.58am. #Armistice100
https://t.co/VUTQRJkyIZ— Imperial War Museums (@I_W_M) 6. novembra 2018
“Tento dokument z kolekcií IWM nám dáva skvelý pohľad na to, aké intenzívne a chaotické streľby museli byť pre tých, ktorí bojovali na západnom fronte,” poznamenáva Will Worsley, riaditeľ a hlavný technik firmy Coda to Coda.
“Dúfame, že naša zvuková interpretácia techník zvukového merania … umožní návštevníkom preniesť sa do tejto chvíle v histórii a pochopiť, ako znel koniec prvej svetovej vojny,” konštatuje.