Viete ako bol objavený penicilín?

Viete ako bol objavený penicilín?

Londýn 22. februára (HSP/Foto:TASR)

 

Skromný muž Alexander Fleming

Každý človek si občas v živote povie, že udalosti, ktoré sa v jeho živote odohrali boli iba akousi náhodou. A to aj napriek tomu, že mnohí tvrdia, že náhody neexistujú. Ibaže aj nositeľovi Nobelovej ceny Alexandrovi Flemingovi sa podarilo objaviť penicilín iba náhodou. Ako vo svojej štúdii napísal „Človek niekedy nájde to, čo nehľadá.“

Reklama
Na snímke škótsky lekár, biológ, farmakológ a objaviteľ penicilínu Sir Alexander Fleming

Jeho život spočiatku žiadnu lekársku a vedeckú dráhu nenaznačoval. Narodil sa 6. augusta 1881 v Lochfielde v grófstve Ayrshir v Škótsku. Pochádzal s početnej rodiny, bol v poradí siedmym, predposledným dieťaťom. Keďže jeho otec sa druhýkrát oženil, mal niekoľko nevlastných súrodencov. Po jeho smrti odišiel do Londýna za starším bratom.

A práve tu sa začala jeho kariéra. Po štúdiu na Polytechnickej škole sa o dva roky prihlásil na medicínu. Počas svojho štúdia sa zameral na chirurgiu, po ukončení štúdia sa však tejto oblasti medicíny nikdy nevenoval. Jeho láskou a životným údelom sa stala farmakológia. Až do vypuknutia 1. svetovej vojny pracoval v univerzitnom očkovacom laboratóriu, neskôr dokonca prednášal na katedre imunológie a bakteriológie, ktorej bol aj prednostom.

Reklama

Keďže bol počas 1. svetovej vojny lekárom, veľmi dobre si uvedomoval, že pre rôzne poranenia, či infekcie zranených vojakov by bolo vhodné nájsť látku, ktorá by ich dokázala vyliečiť, prípadne zmierniť ich príznaky. Po návrate  z vojny preto začal s intenzívnym výskumom. Jeho prvým objavom bol lyzozym, no tento objav si vyslúžil uznanie omnoho neskôr ako penicilín. Zistil, že lyzozym síce dokáže zničiť niektoré druhy baktérii, no nie všetky. Táto látka sa nachádza v ľudských slzách, materinskom mlieku a slinách.

Jeho najväčší objav však uzrel svetlo sveta iba vďaka náhode. Či to však bola skutočne náhoda by sme mohli diskutovať dlho. V každom prípade, ak by nezabudol pred odchodom na dovolenku upratať petriho misku s baktériami na stole, na ktorých sa v priebehu dvoch týždňov vytvorila pleseň, k penicilínu by sa svet pravdepodobne tak skoro nedopracoval. Všimol si, že táto pleseň zabila okolité mikróby. Tento fakt ho viedol k ďalším pokusom. O niekoľko týždňov našiel ďalšie misky, kde sa nachádzala pleseň. Ako sám povedal, nebolo to nič neobvyklé, pretože plesne sa prenášajú aj vzduchom. Pozorne ich preskúmal a zistil, že mikróby odumreli. Kúsok plesne preto presadil do živého roztoku, aby z nej vypestoval väčšie množstvo. Napokon sa mu podarilo zistiť, že táto látka ničí mikróby a pritom nepoškodzuje ľudský organizmus.

Svoj objav prezentoval v roku 1928, no cesta k jeho podobe akú poznáme dnes trvala ešte pomerne dlho. Na určitý čas musel svoj výskum prerušiť. V spolupráci s vedcami s Oxfordskej univerzity sa k výskumu vrátil. Uvedomil si totiž, že k tomu, aby vo výskume mohol pokračovať potrebuje nie len finančnú podporu, ktorú mu poskytol samotný Rockefeller, ale aj chemikov a biochemikov. A tí boli práve na Oxforde. Spolu s austrálskym patológom Howardom Floreyhom a biochemikom Ernstom Borisom Chainom sa im podarilo z plesne získať čistú substanciu. Tú vpichli myši nakazenej smrteľnou dávkou baktérii streptokok.

Myš po dávke penicilínu prežila a dokonca vyzdravela. Po niekoľkých klinických testoch si uvedomili, že našli skutočne liek. Problémom však bola jeho výroba, pretože laboratórium univerzity nepostačovalo a situáciu komplikovala aj prebiehajúc 2. svetová vojna. Napokon ho začala vyrábať americká farmaceutická firma predovšetkým pre vojakov. Liek znamenal nádej pre mnoho chorých, ktorí zomierali na rôzne infekcie.

Samotný Fleming však upozornil, že penicilín nie je liekom na všetko a je potrebné vyvarovať sa jeho častému používaniu, pretože po čase sa môže stať organizmus voči tejto látke imúnny a prestane zaberať. V roku 1945 získal za svoj objav najvyššie uznanie aké sa vedcovi vôbec môže dostať. Bola mu udelená Nobelová cena. Zomrel 11. marca 1955. Až do svojej smrti bol obyčajným človekom, ktorý na margo svojho zásadného objavu povedal, že jeho jedinou zásluhou bol samotný fakt, že sa rozhodol neignorovať svoje pozorovania, ale prísť im na koreň.

Reklama

 mž

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:34

Poľský prezident Andrzej Duda vyhlásil, že jeho stretnutie s bývalým prezidentom USA Donaldom Trumpom bolo stretnutím priateľov.

Duda a Trump sa stretli v New Yorku
Na snímke poľský prezident Andrzej Duda (druhý zľava), bývalý prezident USA a republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump (vľavo)
09:31

Všetky politické strany v Južnom Sudáne musia uskutočniť bezodkladné kroky, aby sa dlhodobo odkladané parlamentné voľby mohli uskutočniť tento rok, uviedol v stredu generálny tajomník OSN António Guterres.

Guterres je znepokojený zásahom ekvádorskej polície na mexickej ambasáde
Na snímke generálny tajomník OSN António Guterres
09:30

Ruská armáda útočila dronmi na kritickú infraštruktúru v západoukrajinskej Ivano-Frankivskej oblasti. Ukrajinským silám sa bezpilotné lietadlá podarilo zneškodniť. Uviedla to tamojšia gubernátorka Svetlana Oniščuková.

09:28

Platforma sociálnej siete X bude spolupracovať s pakistanskou vládou, aby “pochopila jej obavy”. Reaguje tak na informácie úradov, podľa ktorých bola sieť X v krajine zakázaná na dva mesiace z bezpečnostných dôvodov. 

09:12

 Diskontný reťazec Action pokračuje v rozširovaní siete svojich prevádzok na Slovensku. Ďalšiu predajňu otvoria v Poprade v OC MAX.

09:11

Ľudia pracujúci v zahraničí, ktorí tam chcú ukončiť zamestnanie a vrátiť sa na Slovensko, by mali o dávku v nezamestnanosti požiadať v krajine, kde pracovali a boli poistení, a to ešte pred ukončením zamestnania. Ak totiž neboli v rozhodujúcom období na Slovensku poistení alebo boli poistení príliš krátko, nárok na dávku v nezamestnanosti im v domovine nemusí vzniknúť. Upozornil na to verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.

09:06

Záchranári odpratávali trosky z miesta smrtiaceho ruského útoku na ukrajinské mesto Černihiv, kde zahynulo najmenej 18 ľudí. Tento útok spustil nové žiadosti Ukrajincov, aby západní spojenci pomohli pri posilnení nedostatočného počtu systémov protivzdušnej obrany.

08:57

Amsterdam plánuje rázne znížiť počet riečnych výletných lodí, ktoré môžu zakotviť v meste. Miestne úrady chcú ich počet do piatich rokov znížiť takmer o polovicu.

08:49

Kanadské a americké úrady zadržali šesť ľudí a po ďalších troch pátrajú v spojitosti s jednou z najväčších krádeží zlata v dejinách Kanady.

08:33

Ministri zahraničných vecí Číny a Indonézie v Jakarte vyzvali na okamžité a trvalé prímerie v Pásme Gazy. Čína i Indonézia vidia riešenie palestínskeho problému prostredníctvom dvojštátneho riešenia, povedala novinárom indonézska ministerka zahraničných vecí Retno Marsudiová.

08:26

Ukrajinsko-poľské protetické centrum otvoria v Boroďanke, ukrajinskom meste vážne zničenom vojnou.

08:26

Ceny ropy mierne vzrástli po poklese o 3 % v predchádzajúcom dni. Situáciu na trhu ovplyvňujú na jednej strane obavy o dopyt a na strane druhej konflikt v kľúčovom regióne, na Blízkom východe.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zemiaky na vlečke na poli pri Spišskej Belej

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali