Upozornil na to, že v predkrízovom období na Slovensku mzdy rástli dvakrát rýchlejšie ako v Nemecku. V pokrízovom období však bola situácia iná a mzdy nerástli až tak rýchlo voči vyspelému svetu. “Bezinflačné obdobie na jednej strane pozitívne spôsobilo nárast zamestnanosti, ale na druhej strane, približovanie sa k životnej úrovni k vyspelému svetu sa spomalilo. Vzniká teda potreba nezaspať na vavrínoch a naďalej sa snažiť ekonomike pomôcť cez štrukturálne reformy,” myslí si Tóth.
Prieskumy zamerané na kvalitu podnikateľského prostredia totiž ukazujú zhoršenie. “Zatiaľ čo v minulosti bolo Slovensko v rámci V4 na 1. alebo 2. mieste, teraz je na treťom mieste zo štyroch v rámci V4. Došlo k zhoršeniu konkurencieschopnosti v kvalite podnikateľského prostredia. Bolo by treba do budúcnosti určite pridať,” podotkol Tóth.
Pri hodnotení vývoja slovenskej ekonomiky za posledných päť rokov skonštatoval, že vplyv na hospodárstvo Slovenska malo bezinflačné obdobie. “Bolo to zaujímavé v tom, že inflácia nerástla hlavne pri takých tovaroch, ktoré možno z pohľadu slovenskej ekonomiky nie sú až také dôležité. Či už sú to energie alebo potraviny. Bezinflačné obdobie spôsobilo to, že kúpyschopnosť obyvateľstva rástla relatívne výrazne bez toho, aby platy rástli výrazne. Pretože inflácia neznižovala kúpyschopnosť,” vysvetlil Tóth s tým, že kúpyschopnosť obyvateľstva bola vysoká, a to aj pri nižších rastoch ekonomiky. “Zažili sme relatívne prudký nárast kúpyschopnosti obyvateľstva pri oveľa nižších rastoch ekonomiky. Takéto rasty kúpyschopnosti sme v minulosti zažívali v časoch, keď ekonomika rástla 6 %. V pokrízovom období to bolo okolo 3 %,” vyčíslil viceguvernér.
Pre ekonomiku bol podľa neho charakteristický domáci dopyt a tvorba pracovných miest. “Vyššia kúpyschopnosť mala tú črtu, že začali vznikať relatívne rekordným tempom pracovné miesta v službách. To spôsobilo, že nezamestnanosť pomerne prudko klesala a my sme sa dostali na historické minimá v nezamestnanosti a bol vytvorený rekordný počet pracovných miest. Práca sa ponúkala ľuďom v dôchodkovom veku, študentom, aj mamičkám na materskej alebo cudzincom,” priblížil Tóth.
Slovenská ekonomika tak podľa neho zažila pozitívne časy. “Obdobie z tohto pohľadu bolo pozitívne, hoci to bolo pokrízové obdobie s oveľa nižším rastom. Videli sme, že domáci dopyt bol tak silný, že aj v takomto pokrízovom období rástla zamestnanosť veľmi rýchlo. To je z pohľadu ľudí jeden z najdôležitejších indikátorov,” dodal Tóth.