Bratislava 20. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok,Jakub Kotian,Jaroslav Novák)
Týždeň hneď skraja priniesol opäť niekoľko šťavnatých dôkazov, že demokracia v tejtokrajinke riadne prituhuje: protesty, politické prekáračky aj demokratické čistky na akademickej pôde

Dobrá správa je, že našich policajtov na Akadémii policajného zboru už viac nebudú učiť ľavicoví buriči Eudard Chmelár a Ľuboš Blaha. Stačil jeden telefonát a títo dvaja sa ocitli na dlažbe. Ej, ale sa jedujú! Chmelár napísal, že vraj keby bolo k oznámeniu o ukončení spolupráce ešte doplnené „obvinenie, že ohrozuje výchovu mládeže a kazí morálku kolektívu, bolo by to kompletne okopírované zdôvodnenie prepustenia profesora Miroslava Kusého z Univerzity Komenského počas normalizácie.“ Lenže čo nie je, môže byť. Je tu nová doba, stačí len nájsť správneho kajúcnika a ten už dosvedčí, čo treba…
Blaha zase napísal: „Len pripomínam, že prednedávnom vyšli v Oxforde renomované Dejiny moderného politického myslenia v strednej a východnej Európe. Ide o trojzväzkové dielo v angličtine, kde sa opisujú najväčšie osobnosti politického myslenia v našom regióne. Spomína sa tam náš národný buditeľ Ľudovít Štúr, český sociológ Tomáš Garrigue Masaryk či slávny slovinský filozof Slavoj Žižek. A viete, kto sa tam spomína spomedzi slovenských moderných politológov? Eduard Chmelár a Ľuboš Blaha.“ Ale milý Ľuboš, neboj sa. To predsa môže opäť vybaviť jeden telefonát – a demokracia môže zvíťaziť aj v Oxforde!
Dve výzvy, každá iná
Sudcovia, advokáti a iní právnici sú akísi divní. Namiesto toho, aby sa tešili, že tu konečne po rokoch Ficovho útlaku máme právny štát, ako si ho Stvoriteľ predstavoval a ako ho hlavný virológ ustanovil, vypisujú rôzne výzvy a otvorené listy. Najnovšie 150 sudcov a právnikov na stránke pravnystat.eu podpísalo výzvu, z ktorej vyplýva… no vlastne skoro nič, okrem toho, že pri najbližšej zmene súdnej mapy, ktorá sa má udiať už čoskoro, môžu byť niektorí z nich presunutí do iného mesta alebo do dôchodku. A najhoršie je, že to isté, čo tvrdia sudcovia, si o našom právnom štáte, nevedno prečo, myslia aj v Bruseli.

Ale je tu aj iná výzva, ktorú podpísalo 26 koaličných poslancov Národnej rady SR. „Demokracia sa musí voči extrémizmu brániť aktívne. Množiace sa extrémistické útoky, a to či už fyzické alebo verbálne, je dôležité potláčať už v zárodku,“ píšu poslanci. My dodajme, že úplne ideálne by bolo likvidovať páchateľov už vtedy, keď ešte ani sami netušia, že by mohli niečo spáchať.
A prečo vlastne poslanci s takýmto objavným vyhlásením prišli? Zľakli sa informácie, ktorú našli v médiách, že Oddelenie extrémistickej kriminality na Úrade špeciálnej prokuratúry, ktoré dostalo pred súd Milana Mazureka či Mariana Kotlebu, by údajne malo byť zrušené. A kto na to upozornil? Nikto iný ako šéf tohto oddelenia a bývalý kandidát na generálneho prokurátora Tomáš Honz, ktorý pre istotu rovno poslal nadriadeným sťažnosť. Ale dozvedel sa, že vraj je to novinárska kačica. Pán Honz môže byť pokojný, jeho oddelenie ostane zachované a možno sa v najbližších rokoch nájde zas aj nejaký extrémista, aby malo postarané aj o prácu.
Špajchľovačka aj s podpisovaním? To by bolo príliš nebezpečné
Medzitým to premiér Matovič už nevedel vydržať bez svojho obľúbeného testovania/trestovania, a tak zase budú tisíce ľudí stáť na zime v radoch a pekné biele obláčiky pary, ktoré im pôjdu od úst, rúška-nerúška, ich spoja v jednom spoločnom krásnom veľkom obláčiku s posolstvom: testovanie nás zachráni.
Tentoraz to však možno bude aj so zaujímavým spestrením: opozičný Hlas-SD prišiel s nápadom využiť špáranie v nose na zber podpisov za vyhlásenie referenda, čo ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vtipne označila za hrubé podkopávanie dôvery v štát. Pripomeňme si, že ide o ministerku zo strany, ktorej otec zakladateľ označil tento štát za mafiánsky, čo však nebolo podkopávanie dôvery v štát, ale naopak, jej zvyšovanie.
Ešte zábavnejší boli dvaja podarení ministri za OĽaNO Naď a Krajčí: tí chcú, aby voči zberačom podpisov zakročila polícia. Okrem toho, že to je vraj porušenie zákona (ktorý si sami vymysleli, a ktorý aj EÚ považuje za problematický), je to vraj aj epidemiologické riziko. Samozrejme, na rozdiel od samotného testovania, ktoré epidemiologickým rizikom nie je. No nejedol pán minister Krajčí vtipnú kašu?
Ivan Lehotský