Je totiž dokázané, že chránia nielen ich nositeľov, ale aj osoby okolo nich. Ramakrishnan zároveň pripustil, že Spojené kráľovstvo vo využívaní týchto ochranných pomôcok za inými krajinami “výrazne zaostáva”.
Súčasné odporúčania týkajúce sa nosenia rúšok sa v rámci krajiny líšia. Vládna agentúra Public Health England (PHE) napríklad v minulosti uvádzala, že ich používanie vonku nie je potrebné. Podľa profesora Ramakrishnana verejnosť ostáva “skeptická”, čo sa týka ich možných benefitov, keďže “odkaz nie je dostatočne jasný” a odporúčania si odporujú.
Od vlády by preto chcel počuť jasnejšie a ráznejšie vyjadrenia v tomto smere a zavedenie ich nosenia na verejných priestoroch všade tam, kde nie je možné dodržiavať dvojmetrový odstup. “Ak ste v preplnenom priestore, máte nosiť rúško,” konštatoval jednoznačne.
Nenosenie rúška by podľa neho malo byť považované za “spoločensky škodlivé”, podobne ako alkohol za volantom či nepripútanie sa v aute. “Ak tak nespravíte, ohrozujete tým všetkých, od zdravotníkov až po vašu starú mamu,” zdôraznil Ramakrishnan.