Americký veľvyslanec v SR Theodore Sedgwick po prvý raz odovzdal cenu veľvyslanectva USA v Bratislave za ochranu ľudských práv. Ocenenie dostalo občianske združenie (OZ) Liga za ľudské práva, ktoré sa venuje migrantom, žiadateľom o azyl a utečencom.
Cenu, ktorú prevzala predsedníčka OZ Zuzana Števulová, udelilo veľvyslanectvo pri príležitosti nedávno zverejnenej výročnej správy ministerstva zahraničných vecí USA o ľudských právach za rok 2012.
Detailne spracovaný dokument mapuje široké spektrum otázok. Medzi povšimnutiahodné problémy v SR zaradila správa aj zneužívanie moci predstaviteľmi súdnictva. Správa si zároveň všíma “nedostatok kontroly a vyváženosti” v rámci systému justície a tiež pokračujúcu spoločenskú diskrimináciu Rómov i prejavy násilia voči nim.
K ďalším problémom na Slovensku patrí podľa dokumentu americkej diplomacie i preplnenie väzníc či útočenie na tlač žalobami za urážky na cti zo strany predstaviteľov politickej a podnikateľskej elity.
Slovenská vláda vyšetrovala prípady zneužívania moci a zlého zaobchádzania príslušníkmi bezpečnostných zložiek a iných vládnych inštitúcií. Avšak niektorí ich predstavitelia zapojení do korupčných praktík zostali nepotrestaní, konštatuje správa.
Podľa správy neboli v SR zaznamenané prípady, že by vláda alebo zástupcovia vládnej moci spôsobili nezákonné či svojvoľné zabitie ľudí, nevyskytli sa ani prípady politicky motivovaných zmiznutí.
Správa hovorí aj o rómskej problematike
Ako materiál ďalej uvádza, štátne orgány vo väčšine prípadov rešpektovali, že ústava a zákony SR zakazujú mučenie a iné ukrutnosti, neľudské a ponižujúce zaobchádzanie alebo trestanie. No mimovládne organizácie a príslušníci rómskej komunity hovoria o “pokračujúcom trende” zlého zaobchádzania polície s podozrivými Rómami pri zatýkaní a zadržiavaní.
Skupiny zaoberajúce sa právami Rómov lobovali u vlády, aby uznala a kompenzovala rómske ženy, ktoré sa stali v minulosti obeťami praktík nedobrovoľnej sterilizácie v štátnych zdravotníckych zariadeniach.
Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) dva razy rozhodol proti SR v dvoch prípadoch nedobrovoľnej sterilizácie v júni a novembri 2012, po podobnom rozhodnutí v novembri 2011. Hoci súd v týchto prípadoch rozhodol proti SR, nenašiel známky “systematickej diskriminácie”, píše sa v správe.
Preplnené väznice sú pretrvávajúcim problémom
Podmienky v slovenských väzeniach a u predbežne zadržiavaných osôb spĺňajú “väčšinu medzinárodných štandardov”, ale preplnenie väzníc je pokračujúcim problémom, konštatuje správa, pričom si podrobne všíma štatistiky a analyzuje situáciu. Zaoberá sa aj situáciou v polícii a bezpečnostných zložkách, počtom obžalovaných policajtov a charakterom ich trestných činov.
Podľa správy sa v praxi vyskytujú problémy v súdnictve – s korupciou, či zastrašovaním sudcov oficiálnymi predstaviteľmi. “Nedostatok integrity a zodpovednosti” naďalej podkopáva nezávislosť súdnictva, tvrdí správa. Objavili sa tiež informácie, že vysoko postavené osoby v súdnictve zneužili moc na nevhodné zasahovanie. Správa spomína aj prípad disciplinárneho konania voči sudcovi Miroslavovi Gavalcovi, na návrh predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina, a tiež Harabinovo podanie na ESĽP.
Správa analyzuje aj ďalšie aspekty života spoločnosti
V súvislosti so slobodou prejavu a tlače analýza amerického ministerstva pripomína, že sloboda prejavu a tlače je v SR zabezpečená ústavou a zákonmi. Podotýka, že nezávislé médiá “boli aktívne” a vyjadrovali širokú paletu názorov. Väčšina médií mala súkromných vlastníkov alebo bola financovaná zo súkromných zdrojov. RTVS a TASR dostali štátne prostriedky na špecifické programy, uvádza správa. Spomína tiež kauzu dokumentaristky Zuzany Piussi, ktorá čelila vyšetrovaniu a Zuzany Petkovej – prípady sa týkali súdnictva a zamestnankyne Ministerstva spravodlivosti SR. Obe vyšetrovania boli zastavené.
Správa analyzuje aj ďalšie aspekty života spoločnosti v SR – napríklad akademickú slobodu, náboženskú slobodu, ochranu utečencov, volebný systém, korupciu, transparentnosť vládnutia, postavenie žien, práva detí, otázky antisemitizmu, problematiku diskriminácie a tiež situáciu menšín, najmä Rómov.
zf